Zakopane: 4 ofiary wypadku na budowie
Przy rozbiórce starego hotelu na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem na grupę pracowników runął z wysokości trzeciego piętra balkon z fragmentem ściany. Dwie osoby zginęły na miejscu, trzecia zmarła po reanimacji, czwarta ofiara z niewielkimi obrażeniami trafiła do szpitala.
Miejsce katastrofy zostało zabezpieczone, na miejscu pracuje policja oraz inspektorzy nadzoru budowlanego i prokuratura.
Strażacy zakończyli już przeszukiwanie gruzowiska. Jak podało TVN24, ofiarami byli młodzi ludzie, w wieku 18-23 lata i nie byli mieszkańcami Zakopanego.
Nie zminiejsza się liczba wypadków w budownictwie, również tych najbardziej tragicznych. Na terenie dawnych Zakładów Azotowych w Chorzowie, 30 czerwca br., podczas prac wyburzeniowych komina zginęło czterech robotników...
Źle się dzieje na budowach, o czym świadczą również wyniki tzw. krótkich kontroli (w sumie było ich 2327) przeprowadzonych przez inspektorów PIP na budowach całego kraju w kwietniu. W ich wyniku wydano 12 107 decyzji, w tym 1337 decyzji wstrzymaania prac ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników. Wydano 1109 mandatów na karnych na kwotę 1 268 000 zł. Do sądu inspektorzy skierowali 21 wniosków o ukaranie pracodawcy.
Przyczyny?... Najczęściej do wypadków prowadzi pośpiech na prowadzonych budowach i ograniczanie kosztów, bo też i małe firmy budowlane są w słabej kondycji ekonomicznej (zatory płatnicze). Dosyć powszechny jest brak nadzoru nad pracami, bo za mało jest w Polsce kierowników budów. Do tego dochodzi niedbalstwo, bezmyślność i niskie kwalifikacje pracowników. Na razie niską skuteczność ma promocja przez Państwową Inspekcję Pracy tzw. dobrych praktyk, bo i takich na budowach nie brakuje. Te jednak są domeną dużych firm budowlanych, a na czarne statystyki pracują, niestety, te małe, których jest zdecydowanie na rynku więcej.