Zakopane: 4 ofiary wypadku na budowie

2010-07-13 15:57
PIP: Nie lekceważ zagrożeń! Pracuj bezpiecznie na wysokości!
Autor: Ka

Przy rozbiórce starego hotelu na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem na grupę pracowników runął z wysokości trzeciego piętra balkon z fragmentem ściany. Dwie osoby zginęły na miejscu, trzecia zmarła po reanimacji, czwarta ofiara z niewielkimi obrażeniami trafiła do szpitala.  

Miejsce katastrofy zostało zabezpieczone, na miejscu pracuje policja oraz inspektorzy nadzoru budowlanego i prokuratura.
Strażacy zakończyli już przeszukiwanie gruzowiska. Jak podało TVN24, ofiarami byli młodzi ludzie, w wieku 18-23 lata i nie byli mieszkańcami Zakopanego.

Nie zminiejsza się liczba wypadków w budownictwie, również tych najbardziej tragicznych. Na terenie dawnych Zakładów Azotowych w Chorzowie, 30 czerwca br., podczas prac wyburzeniowych komina zginęło czterech robotników...
Źle się dzieje na budowach, o czym świadczą również wyniki tzw. krótkich kontroli (w sumie było ich 2327) przeprowadzonych przez  inspektorów PIP na budowach całego kraju w kwietniu. W ich wyniku wydano 12 107 decyzji, w tym 1337 decyzji wstrzymaania prac ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników. Wydano 1109 mandatów na karnych na kwotę 1 268 000 zł. Do sądu inspektorzy skierowali 21 wniosków o ukaranie pracodawcy.

Przyczyny?... Najczęściej do wypadków prowadzi pośpiech na prowadzonych budowach i ograniczanie kosztów, bo też i małe firmy budowlane są w słabej kondycji ekonomicznej (zatory płatnicze). Dosyć powszechny jest brak nadzoru nad pracami, bo za mało jest w Polsce kierowników budów.  Do tego dochodzi niedbalstwo, bezmyślność i niskie kwalifikacje pracowników. Na razie niską skuteczność ma promocja przez Państwową Inspekcję Pracy tzw. dobrych praktyk, bo i takich na budowach nie brakuje. Te jednak są domeną dużych firm budowlanych, a na czarne statystyki pracują, niestety, te małe, których jest zdecydowanie na rynku więcej.    

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej