Zakończył się XIV Kongres Nowego Przemysłu

2017-10-18 13:28
XIV Kongres Nowego Przemysłu
Autor: brak danych XIV Kongres Nowego Przemysłu (fot. Grupa PTWP)

XIV Kongres Nowego Przemysłu odbył się w dniach 11-12 października 2017 roku w warszawskim hotelu Sheraton. Czołowe postacie sektora energii, zarządzający firmami energetycznymi, przedstawiciele rządu, parlamentu i administracji publicznej, eksperci, naukowcy i dziennikarze dyskutowali o perspektywach krajowego rynku energii. Podczas zakończonej XIV edycji Kongresu Nowego Przemysłu, wiele miejsca poświęcono nowym trendom w energetyce i wyzwaniom dla branży.

XIV Kongres Nowego Przemysłu
Autor: brak danych XIV Kongres Nowego Przemysłu fot. (Grupa PTWP)

Kongres Nowego Przemysłu to jedno z najważniejszych spotkań sektora energetycznego w Polsce. W tym roku poprzedziło go przygotowanie raportu omawiającego trendy, które zadecydują o przyszłym kształcie polskiej energetyki. Dokument powstał w oparciu o rozmowy przeprowadzone przez dziennikarzy Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl i stał się inspiracją i punktem wyjścia dla kongresowych dyskusji.

„Niewątpliwą wartością tegorocznego Kongresu jest nie tylko szeroka reprezentacja czołowych postaci sektora energii, ale i perspektywa, jaką przyjęliśmy. Poza poruszaniem ważnych tematów bieżących, jak chociażby kształt polityki energetycznej, przyszłość OZE i realizowane inwestycje, w kongresowych debatach wiele miejsca poświęciliśmy także trendom na polskim rynku energii, diagnozując, jak będzie on wyglądał w perspektywie do roku 2050” – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

W XIV Kongresie Nowego Przemysłu udział wzięli m.in. Krzysztof Tchórzewski, minister energii; Maciej Bando, prezes, Urząd Regulacji Energetyki; Henryk Baranowski, prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna; Peter Bodnár, prezes zarządu, dyrektor generalny, ŠKODA PRAHA; Martin Hančar, prezes zarządu, dyrektor generalny, CEZ Skawina; Robert Kamiński, dyrektor, Departament Kontroli Koncentracji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów; Marcin Korolec, minister środowiska w latach 2011-2013, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej w latach 2013-2015, prezes, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych; Mirosław Kowalik, prezes zarządu, Enea, Lucienne Krosse, Thematic Leader, Smart & Efficient Buildings & Cities IE; Krzysztof Kurek, dyrektor, Narodowe Centrum Badań Jądrowych; Marcin Lewenstein, Innovation Officer, InnoEnergy; Wojciech Lutek, prezes zarządu, PGE Dystrybucja; Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes, Forum Energii; Henryk Mucha, prezes zarządu, PGNiG Obrót Detaliczny; Grzegorz Należyty, członek zarządu, Siemens; Paweł Ostrowski, prezes zarządu, Towarowa Giełda Energii; Andrzej J. Piotrowski, podsekretarz stanu, Ministerstwo Energii; Tomasz Rogala, prezes zarządu, Polska Grupa Górnicza; Rafał Rumian, Digital Advisory Director, Microsoft; Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001; Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji, PGE Polska Grupa Energetyczna; Marek Wadowski, wiceprezes zarządu ds. finansów, TAURON Polska Energia, Agnieszka Wasilewska-Semail, dyrektor generalny, Rafako.

1. Dzień Kongresu

W pierwszym dniu Kongresu dyskutowano m.in. o wspólnej polityce energetycznej Unii Europejskiej i jej konsekwencjach dla polskiej gospodarki, a także o polityce energetycznej Polski. „Dążeniem Ministerstwa Energii jest dookreślenie przyszłości polityki energetycznej kraju na zasadzie konsensusu wewnętrznego, w tej dziedzinie bardzo trudnego do osiągnięcia, jak również konsensusu z Komisją Europejską” – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii. „Po trzech kwartałach tego roku już widać, że w 2017 roku wzrost zużycia energii znacznie przekroczy 2 proc. W ostatnich dwóch latach wyniesie około 5 proc. Będę przekonywać Komisję Europejską, żeby już nie redukować istniejących źródeł węglowych, ale żeby nowo przybywające bloki zasilane były z innych źródeł” – dodał.

Maciej Bukowski, prezes Wise Europa, Fundacji Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich stwierdził z kolei, że dekarbonizacja to realny, rzeczywisty trend, nie tylko europejski, ale ogólnoświatowy, który będzie przyspieszał - „Należy liczyć się z realnymi, politycznymi posunięciami wymierzonymi w te kraje, które po 2030 roku nie przyłączą się do tego peletonu, bo cena, jaką świat będzie płacił za ocieplenie klimatu, będzie coraz wyższa” – wyrokował.

Z kolei Henryk Baranowski, prezes PGE, podsumował trzy najważniejsze, jego zdaniem, trendy na rynku energetycznym: ciepłownictwo, koncentrację na potrzebach klienta oraz energetykę rozproszoną – „Ciepło nie ma substytutu, a ciepłownictwo jest obszarem zapóźnionym technologicznie i organizacyjnie, dlatego niesie ze sobą wielki potencjał i duże pole do zreformowania, istotne także ze względów społecznych. Drugi ważny obszar wiąże się ze wzrostem świadomości odbiorców energii, którzy potrzebują dodatkowych usług oraz informacji na temat tego, jak zużywają energię i gdzie mogą zaoszczędzić. Trzeci to energetyka prosumencka, klastry energetyczne i mikrosieci, które będą miały wpływ na cały łańcuch wartości w energetyce. To z jednej strony zagrożenie dla nas, ale i wyzwanie, bo chcemy aktywnie uczestniczyć w tym procesie od strony organizacyjnej i innowacyjnej, chcemy być kreatorami tego rynku” – powiedział.

Mirosław Kowalik, prezes Enea, zgodził się, że proces zmian technologicznych jest nieunikniony – „Nasza energetyka wciąż jest stara, 66 proc. bloków ma powyżej 30 lat. Musimy produkować efektywniej i sprawniej, ważne jest też inteligentne podejście do zarządzania relacjami z klientem, a do tego potrzebne są wydajne i efektywne sieci przesyłowe, co pokazał ostatnio chociażby orkan Ksawery” – mówił. „Rezygnacja z monokultury paliwowej jest nieunikniona, postęp technologiczny sprawia, że budowane będą coraz sprawniejsze magazyny energii, co może pozwolić ujarzmić niestabilne dzisiaj odnawialne źródła energii. Ważne będą także: elektromobilność, może również technologia zgazowania węgla także dla energetyki, a nie tylko dla chemii. Jeśli celem jest bezpieczeństwo energetyczne, trzeba inwestować w paliwa przewidywalne, uwzględniające także np. morskie farmy wiatrowe” – dodał.

Zdaniem Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, spółki energetyczne muszą wpasować się w realia Unii Europejskiej, a tworzenie polityki energetycznej to dziś równanie z co najmniej trzema niewiadomymi – „Na pewno nie jest możliwe utrzymanie monokultury paliw stałych, nawet poziom 50 proc. udziału węgla w 2050 roku będzie bardzo trudny do osiągnięcia, biorąc pod uwagę to, co dzieje się w górnictwie – sprzeciw społeczności lokalnych wobec budowy nowych kopalń i wątpliwe możliwości utrzymania wydobycia w istniejących. Czeka nas konieczność importu węgla, zatem trzeba również myśleć o zabezpieczeniu dostaw gazu dla energetyki. W dłuższej perspektywie przewiduję substytucję nośników energii, rozwój OZE, a także głęboką restrukturyzację prowadzącą do obniżenia kosztów produkcji energii” – podsumował.

„Niedawno opublikowaliśmy analizę przedstawiającą cztery możliwe scenariusze dla polskiej energetyki w perspektywie 2050 roku: scenariusz „węglowy”, zakładający tylko nieznaczny spadek udziału węgla w produkcji energii, dwa scenariusze zdywersyfikowane, w wersji z atomem i bez, w których udział węgla to ok. 25 proc. oraz scenariusz „odnawialny”, praktycznie bez udziału węgla” – powiedziała Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii. „Emisja CO2 w pierwszym scenariuszu zmniejszyłaby się do 2050 roku o 7 proc., w scenariuszach zdywersyfikowanych o 65-68 proc., a w wariancie „odnawialnym” nawet o 85 proc., co pokazuje, że tylko w tych trzech ostatnich scenariuszach będziemy mogli nadal funkcjonować w ramach Unii Europejskiej. Na dzisiaj najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz zdywersyfikowany, ale nie można też wykluczyć opcji „odnawialnej” – dodała.

2. Dzień Kongresu

W drugim dniu Kongresu podjęto m.in. temat innowacji, badań i rozwoju w energetyce. „W nowej strategii przeznaczamy na innowacje największe środki w historii, ale wydać pieniądze to nie sztuka, sztuką jest zrobić to racjonalnie” – powiedział Dariusz Dzirba, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju w PGNiG. „Jednym z najważniejszych projektów jest dla nas w tym kontekście program Geometan, dotyczący pozyskiwania metanu z pokładów węgla. Mało kto wie o tym, że tego gazu jest w Polsce więcej niż gazu konwencjonalnego, pytanie tylko, jak go wykorzystać. To program o wartości kilkuset milionów złotych, o bardzo dużym potencjale” – podkreślił.

„Według mnie są trzy zjawiska, które pozwolą transformację energetyczną w Polsce przeprowadzić w sposób kosztowo efektywny i bez zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego” – oceniła Monika Morawiecka, dyrektor Departamentu Strategii PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podczas dyskusji o przyszłości polskiej energetyki. Pierwsze z tych zjawisk to, jej zdaniem, dywersyfikacja dostaw gazu – „To proces dość konsekwentnie prowadzony przez rząd. Terminal gazowy już mamy, będzie rozbudowany. Jest projekt Baltic Pipe, trzymamy za niego kciuki. To jest odpowiedź na pytanie, czy gaz może się znaleźć w miksie energetycznym” – wskazała. Drugie zjawisko sprzyjające transformacji energetycznej to, według niej, spadek kosztów OZE, trzecie – mądra i konsekwentna transformacja sektora wydobywczego.

XIV Kongres Nowego Przemysłu poruszył również tematy takie jak: polski rynek gazu, energetyka jądrowa, inwestycje w dystrybucję i przesył energii, rynek OZE, elektromobilność, czy bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Wydarzeniu towarzyszyła gala wręczenia tytułów Nowe Impulsy 2017 – wyróżniających najaktywniejsze firmy i najciekawsze projekty podążające za nowymi trendami w energetyce. Wśród laureatów znaleźli się: Ekoenergetyka-Polska Sp. z o.o., ENEA SA, Fortum, Free Volt, Gradis, Impact Clean Power Technology SA, PGE Polska Grupa Energetyczna, Siemens, TAURON Dystrybucja, Transition Technologies oraz Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Organizatorem Kongresu była Grupa PTWP SA: Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995 r. i specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany