Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opola

2009-10-23 12:52
Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opola
Autor: Skanska SA Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opola.

Na zlecenie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu - za 21,9 mln zł brutto - Skanksa zbuduje zbiornik retencyjny Kluczbork na rzece Stobrawie. Ma czas do lipca 2011 r.

Zbiornik retencyjny Kluczbork na rzece Stobrawie położony będzie na wysokości wsi Ligoty Górnej, na terenach gmin Kluczbork i Lasowice Wielkie. Będzie retencjonował wodę, transformował falę przeciwpowodziową i zapewni wodę do nawodnień rolniczych oraz ochrony przeciwpożarowej pobliskich wsi i obszarów leśnych. Długość zbiornika wyniesie ok.1,4 km, szerokość ok. 600 m, średnia głębokość 1,8-2 m, a pojemność przy maksymalnym poziomie piętrzenia 1 683 300 m3.

- W ramach projektu uformujemy czaszę zbiornika. Będzie to wymagało przemieszczenia ok. 400 tys. m3 gruntów – mówi Bogdan Wójcik, kierownik budowy, Skanska. - Wykonamy też zaporę czołową i zapory boczne o łącznej długości 2700 m i kubaturze nasypu ok. 200 tys. m3. Inwestycja obejmie również wykonanie żelbetowej budowli przelewowo-upustowej wraz z przepławką i małą elektrownia wodną.

Zbiornik retencyjny Kluczbork zlokalizowany będzie w dolinie zbudowanej z podłoża o dużej przepuszczalności.
- Z tego względu kluczowe dla powodzenia inwestycji będzie uszczelnienie zbiornika aż do warstw nieprzepuszczalnych, czyli na głębokość ok. 10–12 m – podkreśla Bogdan Wójcik. – Uszczelnienie będzie miało formę wodoszczelnej przesłony. Wykonamy ją w technologii wgłębnego mieszania gruntu na mokro. Ilość gruntu, który zostanie poddany mieszaniu, to ok. 30 tys. m2.

Do tej pory, Skanska w Opolu zrealizowała Węzeł Wodny w Kędzierzynie-Koźlu i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Młynówki i Odry. Jest w trakcie modernizacji budynku Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w kampusie Politechniki Opolskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany