Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opola

2009-10-23 12:52

Na zlecenie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu - za 21,9 mln zł brutto - Skanksa zbuduje zbiornik retencyjny Kluczbork na rzece Stobrawie. Ma czas do lipca 2011 r.

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opola

i

Autor: Archiwum serwisu Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opola.

Zbiornik retencyjny Kluczbork na rzece Stobrawie położony będzie na wysokości wsi Ligoty Górnej, na terenach gmin Kluczbork i Lasowice Wielkie. Będzie retencjonował wodę, transformował falę przeciwpowodziową i zapewni wodę do nawodnień rolniczych oraz ochrony przeciwpożarowej pobliskich wsi i obszarów leśnych. Długość zbiornika wyniesie ok.1,4 km, szerokość ok. 600 m, średnia głębokość 1,8-2 m, a pojemność przy maksymalnym poziomie piętrzenia 1 683 300 m3.

- W ramach projektu uformujemy czaszę zbiornika. Będzie to wymagało przemieszczenia ok. 400 tys. m3 gruntów – mówi Bogdan Wójcik, kierownik budowy, Skanska. - Wykonamy też zaporę czołową i zapory boczne o łącznej długości 2700 m i kubaturze nasypu ok. 200 tys. m3. Inwestycja obejmie również wykonanie żelbetowej budowli przelewowo-upustowej wraz z przepławką i małą elektrownia wodną.

Zbiornik retencyjny Kluczbork zlokalizowany będzie w dolinie zbudowanej z podłoża o dużej przepuszczalności.
- Z tego względu kluczowe dla powodzenia inwestycji będzie uszczelnienie zbiornika aż do warstw nieprzepuszczalnych, czyli na głębokość ok. 10–12 m – podkreśla Bogdan Wójcik. – Uszczelnienie będzie miało formę wodoszczelnej przesłony. Wykonamy ją w technologii wgłębnego mieszania gruntu na mokro. Ilość gruntu, który zostanie poddany mieszaniu, to ok. 30 tys. m2.

Do tej pory, Skanska w Opolu zrealizowała Węzeł Wodny w Kędzierzynie-Koźlu i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Młynówki i Odry. Jest w trakcie modernizacji budynku Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w kampusie Politechniki Opolskiej.