Za wschodnią granicą robi się przestronnie, kolorowo i komfortowo

2007-07-27 15:07
Westend City Center
Autor: TriGranit Development Polska Sp. z o.o.

My mamy Silesia City Center w Katowicach, mieszkańcy Petersburga mogą liczyć na to, że węgierski deweloper zbuduje podobny obiekt na terenach poprzemysłowych Badajevszkij. Zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie chce inwestować polski producent, Barlinek. Firmy zza wschodniej granicy nie są w stanie podołać potrzebom inwestycyjnym tamtego rynku.

Dla węgierskiego dewelopera TriGranit Development Corporation zielonym światłem jest umowa, podpisana z władzami Petersburga w czerwcu 2007 roku. Dokument podpisali Sándor Demján, prezes zarządu TriGranit Development Corporation i burmistrz miasta carów, Valentina Ivanovna Matvienko. Za wzór do budowy nowoczesnego, wielofunkcyjnego centrum miejskiego posłuży WestEnd City Center w Budapeszcie, który otwarto w 1999 roku. Obiekt ma powierzchnię 194 tys. mkw. i został zbudowany z iście amerykańskim rozmachem: na trzech poziomach znajduje się ponad czterysta sklepów, atrakcją jest m.in. 20-metrowy wodospad i fontanna z tzw. tańczącą wodą. Jednak pierwszą taką inwestycją TriGranitu na Węgrzech było Polus Center. Powstało w 1996 roku. W Petersburgu rewitalizacji zostanie poddany obszar wokół dworca kolejowego Vityebszk, nowe oblicze zyska terminal tramwaju Nr 1. TriGranit chce tu stworzyć centrum miejskie trzeciej generacji: z obiektami handlowymi, biurowcami, hotelami, mieszkaniami, ośrodkami kulturalnymi. Z przychylności dewelopera skorzysta też lokalna stacja telewizyjna, dla której ten zbuduje nowe studio.

Petersburg
Autor: www.petersburg.ovh.org
Millennium City Center
Autor: TriGranit Development Polska Sp. z o.o. Millennium City Center w Budapeszcie jest drugim co do wielkości centrum miejskim, wybudownym przez TriGranit

Doświadczenie na rosyjskim rynku zdobywają też polskie firmy. Do ich grona należy lider w sprzedaży podłóg warstwowych, czyli Barlinek. Jeszcze w tym roku rozpocznie budowę zakładu w Czerepowce, 500 km na północ od Moskwy. Będzie to fabryka o mocy produkcyjnej 3 mln mkw desek rocznie (obecnie produkcja sięga 6,5 mln mkw - przyp. red.). Ponadto spółka wybuduje fabrykę produkcji biopaliwa i linię galanterii podłogowej. Zakłady ruszą na początku 2009 roku, koszt inwestycji jest szacowany na około 210 mln zł.

Jednak Rosja to tylko jeden z krajów na Wschodzie, gdzie Barlinek chce inwestować. Szanse dobrego zbytu stwarza także Ukraina. Pierwsze barlineckie deski opuszczą zakład w Winnicy (miasto w środkowej części Ukrainy - przyp. red.) już za kilka miesięcy. Poza nowoczesną linią podłóg powstaje tu tartak iglasty i liściasty z fryzarnią, suszarnia, kotłownia oraz fabryka biopaliwa. Odpady drzewne będą prasowane w formie małych rolek, tzw. peletów. Na inwestycję Barlinek wydał prawie 150 mln zł.

Z kolei jedną z lokalnych firm na Ukrainie przejmie Polcolorit. Ma tu powstawać około 2 mln mkw. płytek ceramicznych rocznie, czyli blisko jedna trzecia całej produkcji. Już teraz znaczna część naszego eksportu jest kierowana na rynek ukraiński, a ten przeżywa właśnie prawdziwy boom budowlany - ocenia Wiktor Marconi, prezes Polcoloritu. W 2006 roku firma sprzedała na eksport 47 proc. swojej produkcji i był to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 18 proc. Władze spółki nie mają wątpliwości, że prognozowana na Ukrainie poprawa koniunktury gospodarczej zaprocentuje większą ilością inwestycji. A może pozwoli też wejść na rynek rosyjski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej