Za wschodnią granicą robi się przestronnie, kolorowo i komfortowo

2007-07-27 15:07
Westend City Center
Autor: TriGranit Development Polska Sp. z o.o.

My mamy Silesia City Center w Katowicach, mieszkańcy Petersburga mogą liczyć na to, że węgierski deweloper zbuduje podobny obiekt na terenach poprzemysłowych Badajevszkij. Zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie chce inwestować polski producent, Barlinek. Firmy zza wschodniej granicy nie są w stanie podołać potrzebom inwestycyjnym tamtego rynku.

Dla węgierskiego dewelopera TriGranit Development Corporation zielonym światłem jest umowa, podpisana z władzami Petersburga w czerwcu 2007 roku. Dokument podpisali Sándor Demján, prezes zarządu TriGranit Development Corporation i burmistrz miasta carów, Valentina Ivanovna Matvienko. Za wzór do budowy nowoczesnego, wielofunkcyjnego centrum miejskiego posłuży WestEnd City Center w Budapeszcie, który otwarto w 1999 roku. Obiekt ma powierzchnię 194 tys. mkw. i został zbudowany z iście amerykańskim rozmachem: na trzech poziomach znajduje się ponad czterysta sklepów, atrakcją jest m.in. 20-metrowy wodospad i fontanna z tzw. tańczącą wodą. Jednak pierwszą taką inwestycją TriGranitu na Węgrzech było Polus Center. Powstało w 1996 roku. W Petersburgu rewitalizacji zostanie poddany obszar wokół dworca kolejowego Vityebszk, nowe oblicze zyska terminal tramwaju Nr 1. TriGranit chce tu stworzyć centrum miejskie trzeciej generacji: z obiektami handlowymi, biurowcami, hotelami, mieszkaniami, ośrodkami kulturalnymi. Z przychylności dewelopera skorzysta też lokalna stacja telewizyjna, dla której ten zbuduje nowe studio.

Petersburg
Autor: www.petersburg.ovh.org
Millennium City Center
Autor: TriGranit Development Polska Sp. z o.o. Millennium City Center w Budapeszcie jest drugim co do wielkości centrum miejskim, wybudownym przez TriGranit

Doświadczenie na rosyjskim rynku zdobywają też polskie firmy. Do ich grona należy lider w sprzedaży podłóg warstwowych, czyli Barlinek. Jeszcze w tym roku rozpocznie budowę zakładu w Czerepowce, 500 km na północ od Moskwy. Będzie to fabryka o mocy produkcyjnej 3 mln mkw desek rocznie (obecnie produkcja sięga 6,5 mln mkw - przyp. red.). Ponadto spółka wybuduje fabrykę produkcji biopaliwa i linię galanterii podłogowej. Zakłady ruszą na początku 2009 roku, koszt inwestycji jest szacowany na około 210 mln zł.

Jednak Rosja to tylko jeden z krajów na Wschodzie, gdzie Barlinek chce inwestować. Szanse dobrego zbytu stwarza także Ukraina. Pierwsze barlineckie deski opuszczą zakład w Winnicy (miasto w środkowej części Ukrainy - przyp. red.) już za kilka miesięcy. Poza nowoczesną linią podłóg powstaje tu tartak iglasty i liściasty z fryzarnią, suszarnia, kotłownia oraz fabryka biopaliwa. Odpady drzewne będą prasowane w formie małych rolek, tzw. peletów. Na inwestycję Barlinek wydał prawie 150 mln zł.

Z kolei jedną z lokalnych firm na Ukrainie przejmie Polcolorit. Ma tu powstawać około 2 mln mkw. płytek ceramicznych rocznie, czyli blisko jedna trzecia całej produkcji. Już teraz znaczna część naszego eksportu jest kierowana na rynek ukraiński, a ten przeżywa właśnie prawdziwy boom budowlany - ocenia Wiktor Marconi, prezes Polcoloritu. W 2006 roku firma sprzedała na eksport 47 proc. swojej produkcji i był to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 18 proc. Władze spółki nie mają wątpliwości, że prognozowana na Ukrainie poprawa koniunktury gospodarczej zaprocentuje większą ilością inwestycji. A może pozwoli też wejść na rynek rosyjski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej