Z uprawnieniami budowlanymi i komórką

2007-11-09 14:10
maxit Group
Autor: maxit Group

Współczesnemu kierownikowi budowy sama znajomość procesu budowlanego i umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce już nie wystarczy. Często bowiem okazuje się, że do biura wykonawcy trzeba przesłać naprędce zrobiony rysunek techniczny albo znaleźć dostawcę brakującego materiału - możliwie najbliżej miejsca budowy. Z pomocą przychodzą narzędzia informatyczne.

Nowością na rynku jest aplikacja na telefon komórkowy "Mobilny kierownik budowy". Jej pomysłodawcą było Wydawnictwo Forum. Prace nad aplikacją trwały rok. W sensie technologicznym powstała od podstaw, natomiast jeśli chodzi o zawartość merytoryczną, wykorzystano w niej treści z wcześniejszych publikacji. - Na bieżąco wydajemy i aktualizujemy poradniki, czasopisma oraz druki, skierowane do osób, które na budowie pełnią samodzielne funkcje techniczne (budownictwo jako odrębny dział istnieje tu od 2006 roku - przyp. red.). Zatem wiemy, jak wygląda ich praca i jakie mają potrzeby - mówi Urszula Danilecka z działu zarządzania projektami w Wydawnictwie Forum. - To, czy aplikacja się sprawdza, testowaliśmy na dwudziestu firmach, wykonujących zróżnicowane roboty budowlane. Na tej podstawie stwierdziliśmy, że będzie się cieszyć zainteresowaniem - dodaje.

Z uprawnieniami budowlanymi i komórką
Autor: Wydawnictwo Forum

Bez względu na zasięg

"Mobilny kierownik budowy" jest dostępny od października 2007 rok. Jak działa aplikacja? Instaluje się ją jednocześnie w komórce i komputerze stacjonarnym, dzięki czemu osoba, znajdująca się z dala od niego, może się łączyć z serwerem firmy i ma stały dostęp do umieszczonej tam bazy danych.

Ale pomysłodawcy poszli dalej. Założyli, że są miejsca, w których telefon komórkowy trudno łapie zasięg, nie mówiąc o udanym łączeniu się z Internetem i pobieraniu danych. - Zarówno w komputerze, jak i w telefonie można zapisać całość bazy albo tylko niektóre moduły. Użytkownik sam decyduje, które są dla niego interesujące. Cała aplikacja zajmuje 700 KB - tłumaczy Urszula Danilecka.

Do wyboru są m.in. moduły: warunki techniczne wykonania, baza materiałów budowlanych i dostawców, najnowsze regulacje prawa budowlanego i pokrewnego, listy sprawdzające BHP i PIP, SMS-owy serwis budowlany - gwarantujący co tydzień zestaw najświeższych informacji z branży budowlanej.

Wydawnictwo chce na razie zapoznać użytkowników ze swoim produktem. Ma temu sprzyjać cena, która wynosi 299 zł netto (koszt abonamentu kwartalnego - przyp.red.). Dodatkowe zniżki nie są planowane.

Plac budowy on-line

Patrząc na rynek firm wykonawczych, można powiedzieć, że aplikacja to jak gdyby krok do przodu w stosunku do procesu informatyzacji placów budów. Jak udało nam się ustalić, podłączenie do sieci centralnej firmy jest dziś standardem. - Będąc na budowie, kierownicy budów czy projektów, mogą pracować on-line. Informacje pozyskują z wewnętrznej platformy komunikacyjnej - tłumaczy Wojciech Chotkowski, dyrektor komunikacji i marketingu w Eiffage Budownictwo Mitex.

O pracy w sieci mówią nam także przedstawiciele Budimexu i Mostostalu-Warszawa.

Ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych. Pracownicy na bieżąco bowiem raportują do firmy wyniki finansowe. - Uruchomienie platformy kosztowało nas więcej niż wdrożenie systemu Axapta, który wspomaga zarządzanie projektami. Ten drugi również jest dostępny z budów i wymaga solidnych zabezpieczeń - komentuje Wojciech Chotkowski. - Pracownicy każdego działu, przebywający poza firmą, mają dostęp do dysku sieciowego. Ale pewne jego obszary są do dyspozycji tylko niektórych działów - dodaje Agnieszka Kuźma-Filipek, rzeczniczka firmy Mostostal-Warszawa.

Komórka z bazą danych, których zawartość jest narzucona odgórnie, może więc ustrzeże przed wyciekiem z firmy niepożądanych informacji.

Więcej o aplikacji na stronie www.kierownikbudowy.e-firma.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej