Z uprawnieniami budowlanymi i komórką

2007-11-09 14:10
maxit Group
Autor: maxit Group

Współczesnemu kierownikowi budowy sama znajomość procesu budowlanego i umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce już nie wystarczy. Często bowiem okazuje się, że do biura wykonawcy trzeba przesłać naprędce zrobiony rysunek techniczny albo znaleźć dostawcę brakującego materiału - możliwie najbliżej miejsca budowy. Z pomocą przychodzą narzędzia informatyczne.

Nowością na rynku jest aplikacja na telefon komórkowy "Mobilny kierownik budowy". Jej pomysłodawcą było Wydawnictwo Forum. Prace nad aplikacją trwały rok. W sensie technologicznym powstała od podstaw, natomiast jeśli chodzi o zawartość merytoryczną, wykorzystano w niej treści z wcześniejszych publikacji. - Na bieżąco wydajemy i aktualizujemy poradniki, czasopisma oraz druki, skierowane do osób, które na budowie pełnią samodzielne funkcje techniczne (budownictwo jako odrębny dział istnieje tu od 2006 roku - przyp. red.). Zatem wiemy, jak wygląda ich praca i jakie mają potrzeby - mówi Urszula Danilecka z działu zarządzania projektami w Wydawnictwie Forum. - To, czy aplikacja się sprawdza, testowaliśmy na dwudziestu firmach, wykonujących zróżnicowane roboty budowlane. Na tej podstawie stwierdziliśmy, że będzie się cieszyć zainteresowaniem - dodaje.

Z uprawnieniami budowlanymi i komórką
Autor: Wydawnictwo Forum

Bez względu na zasięg

"Mobilny kierownik budowy" jest dostępny od października 2007 rok. Jak działa aplikacja? Instaluje się ją jednocześnie w komórce i komputerze stacjonarnym, dzięki czemu osoba, znajdująca się z dala od niego, może się łączyć z serwerem firmy i ma stały dostęp do umieszczonej tam bazy danych.

Ale pomysłodawcy poszli dalej. Założyli, że są miejsca, w których telefon komórkowy trudno łapie zasięg, nie mówiąc o udanym łączeniu się z Internetem i pobieraniu danych. - Zarówno w komputerze, jak i w telefonie można zapisać całość bazy albo tylko niektóre moduły. Użytkownik sam decyduje, które są dla niego interesujące. Cała aplikacja zajmuje 700 KB - tłumaczy Urszula Danilecka.

Do wyboru są m.in. moduły: warunki techniczne wykonania, baza materiałów budowlanych i dostawców, najnowsze regulacje prawa budowlanego i pokrewnego, listy sprawdzające BHP i PIP, SMS-owy serwis budowlany - gwarantujący co tydzień zestaw najświeższych informacji z branży budowlanej.

Wydawnictwo chce na razie zapoznać użytkowników ze swoim produktem. Ma temu sprzyjać cena, która wynosi 299 zł netto (koszt abonamentu kwartalnego - przyp.red.). Dodatkowe zniżki nie są planowane.

Plac budowy on-line

Patrząc na rynek firm wykonawczych, można powiedzieć, że aplikacja to jak gdyby krok do przodu w stosunku do procesu informatyzacji placów budów. Jak udało nam się ustalić, podłączenie do sieci centralnej firmy jest dziś standardem. - Będąc na budowie, kierownicy budów czy projektów, mogą pracować on-line. Informacje pozyskują z wewnętrznej platformy komunikacyjnej - tłumaczy Wojciech Chotkowski, dyrektor komunikacji i marketingu w Eiffage Budownictwo Mitex.

O pracy w sieci mówią nam także przedstawiciele Budimexu i Mostostalu-Warszawa.

Ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych. Pracownicy na bieżąco bowiem raportują do firmy wyniki finansowe. - Uruchomienie platformy kosztowało nas więcej niż wdrożenie systemu Axapta, który wspomaga zarządzanie projektami. Ten drugi również jest dostępny z budów i wymaga solidnych zabezpieczeń - komentuje Wojciech Chotkowski. - Pracownicy każdego działu, przebywający poza firmą, mają dostęp do dysku sieciowego. Ale pewne jego obszary są do dyspozycji tylko niektórych działów - dodaje Agnieszka Kuźma-Filipek, rzeczniczka firmy Mostostal-Warszawa.

Komórka z bazą danych, których zawartość jest narzucona odgórnie, może więc ustrzeże przed wyciekiem z firmy niepożądanych informacji.

Więcej o aplikacji na stronie www.kierownikbudowy.e-firma.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej