Z nowym przewodniczącym co pół roku
Kongres Przedsiębiorczości został utworzony przez siedem, a nie przez sześć - jak zapowiadano początkowo - organizacji. Ma reprezentować poglądy wszystkich pracodawców i przedstawiać je rządowi. Datą startu jest 28 lipca 2008 roku.
W skład kongresu wchodzą: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Konfederacja Pracodawców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Polska Rada Biznesu, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa. Dołączyła Krajowa Izba Gospodarcza.
Powodów powołania nowej organizacji jest klika: sukcesem okazał się I Kongres Pracodawców, zorganizowany w styczniu 2008 roku, Donald Tusk, który miał odczarować polską gospodarkę, zdaniem przedsiębiorców się nie sprawdza, w prawie budowlanym i gospodarczym potrzebne są zmiany.
Kongres ma integrować środowisko biznesowe lepiej niż robiła to Rada Przedsiębiorczości, powołana wiosną 2003 roku. Zrezygnowano z zasady jednomyślności. Co pół roku będzie się zmieniał przewodniczący. Pierwszym został Zbigniew Jakubas (według "Wprost" obecnie 30. najbogatszy Polak, jego majątek jest szacowany na 1,05 mld zł - przyp. red.).
W budownictwie sprawami najpilniejszymi wydają się: budowa dróg, niedopuszczenie do uchwalenia ustawy o koncesjach - które dotyczą usług realizowanych w ramach PPP, praktyczne przygotowywanie do zawodu.
Twórcy kongresu liczą na to, że dzięki nowej strukturze łatwiej będzie im dyskutować z rządem i dochodzić praw tych, których reprezentują. Wyzwanie jest spore. W kalendarzu prac legislacyjnych na drugą połowę 2008 roku zapisano 175 pozycji.