Wzmocnić kompetencje samorządów

2008-07-28 19:00

Izby inżynierów budownictwa, urbanistów i architektów będą silne i dobrze zorganizowane, jeśli wzmocni się odpowiedzialność ich członków - to jeden z wniosków VII Zjazdu Sprawozdawczego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB). Członkowie izb obradowali 20-21 czerwca 2008 roku w Warszawie.

Szczególnymi gośćmi byli Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny za budownictwo, Robert Dziewiński, główny inspektor nadzoru budowlanego, jak również poseł Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury.

Prof. Zbigniew Grabowski, prezes PIIB w przemówieniu, otwierającym zjazd, zwrócił uwagę na przypadającą w tym roku osiemdziesiątą rocznicę obowiązywania uprawnień budowlanych. - Jako inżynierowie budownictwa wykonujemy zawód zaufania publicznego. Wieloletnia tradycja oraz oczekiwania społeczne skłaniają nas do podnoszenia prestiżu naszej profesji i popularyzowania tej wiedzy w społeczeństwie - mówił prof. Grabowski.

Zdaniem Olgierda Dziekońskiego rolę inżynierów i techników budownictwa w procesie budowlanym należy określić na nowo. Miałyby temu służyć zaproponowane przez resort infrastruktury zmiany w prawie budowlanym i ustawie o samorządach zawodowych z 15 grudnia 2000 roku. Intencją zmian jest również, by samorządy zawodowe mogły w większym stopniu kontrolować postępowanie uczestników procesu inwestycyjnego.

Poseł Janusz Piechociński bardzo wysoko ocenił pracę reprezentantów PIIB podczas prac legislacyjnych. Podkreślił, że w związku ze zbliżającą się prezydencją naszego kraju w Unii Europejskiej przed Polską otwierają się nowe perspektywy. - Obecnie wiele projektów ocenianych jest wyłącznie pod kątem zgodności z dyrektywą środowiskową. To oczywiście ważne kryterium, ale nie jedyne. Myślę, że możemy zainicjować dyskusję na ten temat - mówił.

W trakcie zjazdu przyjęto sprawozdania organów krajowych izby za rok 2007 i udzielono absolutorium Radzie Krajowej. Z dokonanych zmian statutowych i regulaminowych najważniejsza dotyczy kadencyjności władz w PIIB. Po upływie dwóch kadencji tę samą funkcję - Prezesa Rady Krajowej, przewodniczącego rady okręgowej, przewodniczącego organu krajowego i okręgowego oraz krajowego i okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej - będzie można objąć dopiero, gdy minie kolejne pełna kadencja. Zjazd zadecydował także o kształcie budżetu na 2009 rok i przyjął ujednolicone zasady gospodarki finansowej. Udział wzięło w nim 176 delegatów, reprezentujących szesnaście izb okręgowych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej