Wystawa laureatów Mies van der Rohe Award

2016-02-05 14:35

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza od 15 lutego 2016 na wspólną wystawę polskich (i nie tylko) laureatów najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award.

Filharmonia Szczecińska

i

Autor: Archiwum serwisu Filharmonia Szczecińska, projekt architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch

Ekspozycja jest uzupełnieniem otwartej w styczniu wystawy „Made in Europe” prezentującej laureatów nagrody Mies van der Rohe Award od 1988 do 2013 roku. W ramach tej nagrody wyróżniono aż trzy projekty zrealizowane w Polsce – nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej (nagroda główna), dzieło duetu architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch oraz kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprojektowany w austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten i budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego. Wszystkie obiekty zostaną zaprezentowane w formie dokumentacji projektowej zorganizowanej w obszerną bazę danych – szkiców, zdjęć, planów, map i informacji oraz 40 modeli.       

Nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej został wzniesiony w miejscu dawnego budynku koncertowego Konzerthaus poważnie uszkodzonego podczas nalotów w II wojnie światowej. Historia tego miejsca oraz sąsiedztwo zabytkowej zabudowy zostały ujęte w projekcie nowego obiektu. Wertykalne linie fasady i dynamiczny zarys dachu korespondują z przyległym do filharmonii budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji pochodzącym z początków XX wieku. Równocześnie sama bryła nowej sali koncertowej, bardzo nowoczesna i geometryczna, wyróżnia się na tle otoczenia. Szklana elewacja, podświetlona od wewnątrz, pozwala na tworzenie  iluminacji po zmierzchu, a w ciągu dnia kontrastuje białą barwą z innymi budynkami. Wnętrze filharmonii także zdominowane jest przez biel, z wyjątkiem dwóch sal koncertowych – czarnej i głównej sali złotej, która bogatą geometryczną ornamentyką nawiązuje do tradycji klasycznych sal koncertowych.

Drugim z polskich obiektów wyróżnionych w ostatniej edycji konkursu i wpisanym na „krótką listę” jest Muzeum Śląskie w Katowicach, zaprojektowane przez niemieckich architektów Floriana Rieglera i Rogera Riewego na terenie dawnej kopalni „Warszawa”. Nawiązując do historii miejsca, projektanci umieścili większość powierzchni muzeum pod ziemią. Nad ziemią widoczne są jedynie szklane sześcienne konstrukcje mieszczące infrastrukturę, administrację i zapewniające dopływ dziennego światła do ekspozycji poniżej.

Muzeum Śląskie w Katowicach

i

Autor: Archiwum serwisu Muzeum Śląskie w Katowicach, według projektu austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten

Również projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN koresponduje z przestrzenią miasta i jego historią. Punktem wyjścia do stworzenia geometrycznej, minimalistycznej bryły obiektu był Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, który znajduje się naprzeciwko głównego wejścia. Samo wejście ma kształt hebrajskiej litery taw, od której zaczynają się słowa „kultura” i „historia”. Fasada budynku została pokryta szklanymi panelami ozdobionymi wzorem hebrajskich i polskich liter tworzących słowo „Polin”. Autorami koncepcji muzeum są fińscy architekci z biura Lahdelma & Mahlamäki.

Wystawa „Mies van der Rohe Award 2015” we wrocławskim Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5) potrwa od 15 lutego do 27 marca 2016. Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy.

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

i

Autor: Archiwum serwisu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego