Wystawa laureatów Mies van der Rohe Award

2016-02-05 14:35
Filharmonia Szczecińska
Autor: Simon Menges, źródło Filharmonia Szczecińska Filharmonia Szczecińska, projekt architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza od 15 lutego 2016 na wspólną wystawę polskich (i nie tylko) laureatów najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award.

Ekspozycja jest uzupełnieniem otwartej w styczniu wystawy „Made in Europe” prezentującej laureatów nagrody Mies van der Rohe Award od 1988 do 2013 roku. W ramach tej nagrody wyróżniono aż trzy projekty zrealizowane w Polsce – nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej (nagroda główna), dzieło duetu architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch oraz kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprojektowany w austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten i budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego. Wszystkie obiekty zostaną zaprezentowane w formie dokumentacji projektowej zorganizowanej w obszerną bazę danych – szkiców, zdjęć, planów, map i informacji oraz 40 modeli.       

Nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej został wzniesiony w miejscu dawnego budynku koncertowego Konzerthaus poważnie uszkodzonego podczas nalotów w II wojnie światowej. Historia tego miejsca oraz sąsiedztwo zabytkowej zabudowy zostały ujęte w projekcie nowego obiektu. Wertykalne linie fasady i dynamiczny zarys dachu korespondują z przyległym do filharmonii budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji pochodzącym z początków XX wieku. Równocześnie sama bryła nowej sali koncertowej, bardzo nowoczesna i geometryczna, wyróżnia się na tle otoczenia. Szklana elewacja, podświetlona od wewnątrz, pozwala na tworzenie  iluminacji po zmierzchu, a w ciągu dnia kontrastuje białą barwą z innymi budynkami. Wnętrze filharmonii także zdominowane jest przez biel, z wyjątkiem dwóch sal koncertowych – czarnej i głównej sali złotej, która bogatą geometryczną ornamentyką nawiązuje do tradycji klasycznych sal koncertowych.

Drugim z polskich obiektów wyróżnionych w ostatniej edycji konkursu i wpisanym na „krótką listę” jest Muzeum Śląskie w Katowicach, zaprojektowane przez niemieckich architektów Floriana Rieglera i Rogera Riewego na terenie dawnej kopalni „Warszawa”. Nawiązując do historii miejsca, projektanci umieścili większość powierzchni muzeum pod ziemią. Nad ziemią widoczne są jedynie szklane sześcienne konstrukcje mieszczące infrastrukturę, administrację i zapewniające dopływ dziennego światła do ekspozycji poniżej.

Muzeum Śląskie w Katowicach
Autor: Paolo Rosselini, źródło Muzeum Architektury we Wrocławiu Muzeum Śląskie w Katowicach, według projektu austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten

Również projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN koresponduje z przestrzenią miasta i jego historią. Punktem wyjścia do stworzenia geometrycznej, minimalistycznej bryły obiektu był Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, który znajduje się naprzeciwko głównego wejścia. Samo wejście ma kształt hebrajskiej litery taw, od której zaczynają się słowa „kultura” i „historia”. Fasada budynku została pokryta szklanymi panelami ozdobionymi wzorem hebrajskich i polskich liter tworzących słowo „Polin”. Autorami koncepcji muzeum są fińscy architekci z biura Lahdelma & Mahlamäki.

Wystawa „Mies van der Rohe Award 2015” we wrocławskim Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5) potrwa od 15 lutego do 27 marca 2016. Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy.

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Autor: Paweł Paniczko, źródło Muzeum Architektury we Wrocławiu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany