Wysoki VAT szkodzi budownictwu

2004-12-15 10:41

Rząd, posługując się nierzetelnymi argumentami, nie dopuszcza do rozwiązań opartych na definicji budownictwa mieszkaniowego i skutecznie oddziałuje na Komisję Finansów Publicznych, która od trzech miesięcy nie znajduje jakoby czasu na rozpatrzenie gotowego sprawozdania podkomisji dotyczącego ustawy o zwrocie części VAT zawartej w cenie materiałów budowlanych - uważają pracodawcy.

Powinna być wprowadzona jednolita 17-proc. stawka VAT - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP). Tym samym przedstawiciele przedsiębiorców zrzeszonych w PKPP są przeciwni propozycjom Ministerstwa Finansów, zakładającym wprowadzenie stawek 0 proc., 8 proc. i 18 proc. Poinformowano o tym 9 grudnia na konferencji prasowej w PKPP.
Obecnie w Polsce obowiązuje podstawowa stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc., a także stawki preferencyjne: 7 proc., 3 proc. i 0 proc.
Pracodawcy twierdzą, że jeżeli rząd nie chce wprowadzić jednolitej stawki VAT, to inną propozycją jest wprowadzenie obniżonej stawki VAT na towary i usługi dotyczące budownictwa mieszkaniowego.
Innym rozwiązaniem jest zwrot podatku z tytułu podniesienia od maja 2004 r. VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc.
Obecny na konferencji prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa, Ryszard Kowalski, zwrócił uwagę, że od dwóch lat poszczególne rządy zmieniają stanowisko w sprawie VAT w budownictwie. Przypomniał, że w grudniu 2002 r. rząd deklarował, iż nie będzie zgody na podwyższenie VAT z ówczesnych 7 proc. do 22 proc. W czerwcu 2003 r. - według cytowanego przez PAP Ryszarda Kowalskiego - rząd zapewniał, że osoby indywidualne, budujące domy na własne potrzeby mieszkaniowe, otrzymają zwrot wzrostu VAT z 7 proc. do 22 proc.
Nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, a także nad projektem ustawy o zwrocie części VAT zawartej w cenie materiałów budowlanych, trwają prace w Sejmie.
Pracodawcy podkreślają, że szara strefa w budownictwie, która nigdy nie była mała, jeszcze się rozszerzyła. Wyrażane są też opinie, że obecnie rzetelni przedsiębiorcy płacą jakby podwójny haracz. Regulują swoje zobowiązania podatkowe, a równocześnie konkurują z firmami z szarej strefy, których produkty są tańsze o koszt VAT. 

Możliwe rozwiązania
Zdaniem pracodawców, istnieją trzy możliwości rozwiązania problemu (poza wprowadzeniem w budownictwie mieszkaniowym stawki 22 proc.):

  • likwidacja wszelkich obniżonych stawek VAT na dostawę towarów i usług w gospodarce, umożliwiająca obniżenie stawki podstawowej do 17 proc. (przy tym samym poziomie dochodów budżetu),
  • wprowadzenie obniżonej stawki VAT na towary i usługi dotyczące kategorii budownictwo mieszkaniowe (na podstawie definicji budownictwa społecznego), w zwrot kwot z tytułu wzrostu VAT na materiały budowlane i parcele budowlane (na podstawie specjalnej ustawy). 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej