Wysoki VAT szkodzi budownictwu

2004-12-15 10:41

Rząd, posługując się nierzetelnymi argumentami, nie dopuszcza do rozwiązań opartych na definicji budownictwa mieszkaniowego i skutecznie oddziałuje na Komisję Finansów Publicznych, która od trzech miesięcy nie znajduje jakoby czasu na rozpatrzenie gotowego sprawozdania podkomisji dotyczącego ustawy o zwrocie części VAT zawartej w cenie materiałów budowlanych - uważają pracodawcy.

Powinna być wprowadzona jednolita 17-proc. stawka VAT - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP). Tym samym przedstawiciele przedsiębiorców zrzeszonych w PKPP są przeciwni propozycjom Ministerstwa Finansów, zakładającym wprowadzenie stawek 0 proc., 8 proc. i 18 proc. Poinformowano o tym 9 grudnia na konferencji prasowej w PKPP.
Obecnie w Polsce obowiązuje podstawowa stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc., a także stawki preferencyjne: 7 proc., 3 proc. i 0 proc.
Pracodawcy twierdzą, że jeżeli rząd nie chce wprowadzić jednolitej stawki VAT, to inną propozycją jest wprowadzenie obniżonej stawki VAT na towary i usługi dotyczące budownictwa mieszkaniowego.
Innym rozwiązaniem jest zwrot podatku z tytułu podniesienia od maja 2004 r. VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc.
Obecny na konferencji prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa, Ryszard Kowalski, zwrócił uwagę, że od dwóch lat poszczególne rządy zmieniają stanowisko w sprawie VAT w budownictwie. Przypomniał, że w grudniu 2002 r. rząd deklarował, iż nie będzie zgody na podwyższenie VAT z ówczesnych 7 proc. do 22 proc. W czerwcu 2003 r. - według cytowanego przez PAP Ryszarda Kowalskiego - rząd zapewniał, że osoby indywidualne, budujące domy na własne potrzeby mieszkaniowe, otrzymają zwrot wzrostu VAT z 7 proc. do 22 proc.
Nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, a także nad projektem ustawy o zwrocie części VAT zawartej w cenie materiałów budowlanych, trwają prace w Sejmie.
Pracodawcy podkreślają, że szara strefa w budownictwie, która nigdy nie była mała, jeszcze się rozszerzyła. Wyrażane są też opinie, że obecnie rzetelni przedsiębiorcy płacą jakby podwójny haracz. Regulują swoje zobowiązania podatkowe, a równocześnie konkurują z firmami z szarej strefy, których produkty są tańsze o koszt VAT. 

Możliwe rozwiązania
Zdaniem pracodawców, istnieją trzy możliwości rozwiązania problemu (poza wprowadzeniem w budownictwie mieszkaniowym stawki 22 proc.):

  • likwidacja wszelkich obniżonych stawek VAT na dostawę towarów i usług w gospodarce, umożliwiająca obniżenie stawki podstawowej do 17 proc. (przy tym samym poziomie dochodów budżetu),
  • wprowadzenie obniżonej stawki VAT na towary i usługi dotyczące kategorii budownictwo mieszkaniowe (na podstawie definicji budownictwa społecznego), w zwrot kwot z tytułu wzrostu VAT na materiały budowlane i parcele budowlane (na podstawie specjalnej ustawy). 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej