Wyroby budowlane pod kontrolą? – konferencja Muratora PLUS
Budowlany serwis dla profesjonalistów www.muratorplus.pl zorganizował konferencję branżową. Spotkanie było poświęcone nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych z 25 czerwca 2015 oraz ich jakości. Temat okazał się ważny, czego dowodem była pełna sala. Konferencja odbyła się 23 września w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.
Ustawa o wyrobach budowlanych, której pełna nazwa brzmi: Ustawa o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności z 25 czerwca 2015, dosyć istotnie zmieni zasady znakowania i wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i określa w tym obszarze dużą odpowiedzialność producentów. Dokument nadaje również nowe kompetencje Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w systemie kontroli zgodności właściwości wyrobów deklarowanych przez producenta ze stanem rzeczywistym. Od 1 stycznia 2016 Główny Urząd Nadzoru Budowlanego będzie publikował szczegółowe wyniki wszystkich kontroli wyrobów budowlanych z podaniem ich producentów włącznie (dotychczas wyniki kontroli również były jawne, jednak prawo zabraniało podawania nazw firm). Konferencja stała się również okazją do podjęcia dyskusji o jakości i rzetelności producentów wyrobów dla budownictwa, bowiem nie jest tajemnicą, że rynek nie jest wolny od materiałów o zaniżonych parametrach.
Pierwsza część konferencji miała charakter prawno-informacyjny. Zmiany w zakresie wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych wypunktowała dr Magdalena Rytwińska-Rasz - radca prawny, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w systemie kontroli wyrobów budowlanych osobiście zaprezentował Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Poinformował, że nie tylko od 1 stycznia 2016 pojawi się imienna lista nierzetelnych producentów, ale również zmienią się zasady badania tzw. próbek – nie będą teraz badane próbki z partii wyrobu, ale wyrób jako całość, będzie więc wstrzymywana produkcja lub dystrybucja „podejrzanych” materiałów. Z kolei Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa podzielił się refleksjami o sytuacji na rynku materiałów budowlanych i nierzetelności producentów. Związek szacuje, że na rynku jest około 30% wyrobów dla budownictwa, które nie spełniają wymagań normowych, czyli są bublami, czasami bardzo niebezpiecznymi (w przypadku np. cementu) czy kosztownymi (gdy trzeba jeszcze raz wykonać robotę, ale już z dobrych materiałów). Polecamy zainteresowanym wgląd do prezentacji na stronie konferencji http://www.muratorplus.pl/biznes/konferencja-wyroby-budowlane-pod-kontrola/
Autor: Andrzej T. Papliński
Dyskusję w drugiej części spotkania zatytułowano – Jakość wyrobów budowlanych – teoria i praktyka.
Do podzielenia się wiedzą o rynku ich flagowych wyrobów zaproszono przedstawicieli kilku stowarzyszeń branżowych. O sytuacji na rynku stolarki otworowej opowiedział Janusz Komurkiewicz – prezes Związku Polskie Okna i Drzwi. Nasze okna i drzwi są w grupie sztandarowych produktów eksportowych i tu nie można sobie pozwalać na błędy, również na rynku krajowym. Ale jest spora grupa „wytwórców”, gdzie składa się (przede wszystkim) okna z części uznanych producentów nie przejmując się, że mają one trzymać określony standard. O produktach cementopodobnych wszechobecnych w hurtowniach budowlanych poinformował Zbigniew Pilch, dyrektor marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu. Rekordziści potrafią dodać do mieszanki cementowej nawet ponad 70% popiołów lotnych. Prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, Kamil Kiejna, ubolewał, że wciąż opinia o tym wyrobie nie jest najlepsza. W sumie Prezes Kiejna cieszy się nawet z licznych kontroli tego produktu przez GUNB, bo to jednak dyscyplinuje nierzetelnych producentów. Dużo dobrego może zmienić nowa ustawa w kwestii jawności kontroli.
Tak zwane składaki to problem nie tylko okien, ale również systemów ocieplenia. Jak zauważył jednak Wojciech Szczepański, ekspert Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (prezes poprzedniej kadencji), w systemach ociepleniowych nie tyle jest ważna kontrola poszczególnych części, ale systemów jako całość, czy spełniają one pożądane parametry.
Najwięcej pokus do nadużyć występuje w branży chemii budowlanej. To bardzo wiele produktów, których wiele nie jest trudno produkować. Jak przyznał Stanisław Barbużyński, najwięcej bubli można znaleźć wśród klejów.
Sytuację na rynku podsumowała w „urzędowy” sposób Dorota Podsiedziak-Malec, dyrektor Departamentu Wyrobów Budowlanych w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego, która zaprezentowała statystyki z ostatnich kontroli Urzędu (również dostępne na stronie konferencji) i zapewniła, że wyroby budowlane są pod kontrolą, a będzie jeszcze lepiej, bo GUNB dostanie więcej funduszy na badanie próbek.
Pierwsza konferencja Muratora PLUS została bardzo dobrze przyjęta przez jej uczestników, którzy wysoko ocenili merytoryczną stronę wydarzenia. Murator PLUS jest najstarszym serwisem budowlanym dla profesjonalistów i w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 15-lecie. Murator PLUS jest częścią multimedialnej Grupy ZPR Media SA.