Wykorzystanie premii termomodernizacyjnej...

2008-04-21 13:01
Konferencja
Autor: brak danych

...pozyskiwanie środków unijnych dla nieruchomości. Świadectwa energetyczne - certyfikaty, zasady, egzaminy. Takie zagadnienia zostały poruszone na konferencji Portalu Zarządzania Nieruchomościami www.zarzadcy.com.pl, która odbyła się 16 kwietnia 2008 roku w Instytucie Biocybernetyki PAN. Ministerstwo Infrastruktury było patronem honorowym tego wydarzenia.

Po krótkim wprowadzeniu, które poprowadził Norbert Werkowski z Portalu Zarządzania Nieruchomościami, odbył się wykład Leszka Gałeckiego oraz Macieja Czubaly z firmy PKO BP SA. Podczas prezentacji goście konferencji mogli szczegółowo zapoznać się z pakietem produktów i usług przygotowanym przez bank dla zarządców nieruchomości oraz dla wspólnot mieszkaniowych. Zostały także przedstawione główne założenia kredytów "Nasz remont". Jedna z możliwości zakłada powiązanie kredytu z premią termomodernizacyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Po pierwszym wykładzie odbyła się prezentacja zasad przyznawania i wypłacania premii termomodernizacyjnej przeprowadzona przez Jerzego Glinieckiego z BGK. Jednym z warunków przyznania tej premii jest zagwarantowanie, że 10-letnie oszczędności kosztów energii w pełni pokryją spłatę kredytu wraz z odsetkami.
Ta część konferencji zakończona została panelem dyskusyjnym, po którym nastąpiła krótka przerwa kawowa. Po przerwie kolejny cykl wystąpień rozpoczął Ryszard Podladowski od tematu wykorzystania procesu rewitalizacji na rynku zarządzania nieruchomościami. Przedstawił on możliwości wykorzystania funduszy Unii Europejskiej dla odnowy obszarów miejskich (oś priorytetowa VI). 

Kolejna prezentacja z zakresu docieplania metodą wdmuchiwania granulatem celulozy uświadomiła uczestnikom konferencji, jak ważne są kwestie oszczędności energii w budynkach oraz jakie są możliwości szybkiego ocieplenia stropów i piwnic. Prezentację poprowadziła Aneta Łakomiak, Wiceprezes Zarządu Stolbau Eko sp. z o.o.
Przed lunchem goście w miłej atmosferze wysłuchali porad dotyczących postępowania z ptakami w budynkach. Prof. Maciej Luniak z Instytutu Zoologii PAN podał kilka praktycznych zasad, jak uniknąć gołębi, które powodują najwięcej zanieczyszczeń. Przedstawił także nowe rozwiązania budowlane (np. specjalne pustaki z otworami na gniazda), które wynikają z faktu uzależnienia się niektórych chronionych gatunków ptaków od ludzi.

Po lunchu prezentację na temat odzyskiwania zaległych opłat od mieszkańców poprowadziła Elżbieta Koszelow, Wiceprezes Zarządu InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA. Po tej prezentacji inżynierowie z firmy Winda - Warszawa sp. z o.o. przedstawili obowiązujące przepisy z zakresu modernizacji dźwigów oraz kryteria doboru rzetelnych producentów i dostawców zespołów dźwigowych.

 

 

Konferencję zamknęła Anna Sas-Micuń z Ministerstwa Infrastruktury, która krótko streściła zasady nowego systemu oceny energetycznej budynków. Przedstawiła także postanowienia ustawy dotyczące osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Jak zwykle, temat ten wywołał największe zaciekawienie uczestników oraz doprowadził do gorącej dyskusji nad interpretacją nowych przepisów. 

mb
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany