Wycinki z architektury

2007-05-23 17:18
sary browar
Autor: brak danych

Czy da się na wybranych obiektach pokazać esencję polskiej rzeczywistości architektonicznej? Tego zadania podjęli się wspólnie miesięcznik "Architektura-murator" i Departament Promocji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z 220 wskazanych przez miesięcznik obiektów, wybrano dwadzieścia. Będzie je można oglądać do 31 maja 2007 r. w Luksemburgu. 

Celem wystawy "Polska. Ikony Architektury" jest prezentacja krajowego dorobku po roku 1989. Pokazywane są na niej obiekty, które charakteryzują naszą rzeczywistość, wrosły w nią i jednocześnie świadczą o jej specyfice. To budynki-ikony, znaki, dzięki którym krajowa przestrzeń jest rozpoznawalna na arenie międzynarodowej.

Takim znakiem jest na przykład gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Sadowskiego. Początkowo kontrowersyjny, z czasem doceniony i wyróżniony nagrodami. Obok niego można postawić budynek Manghi w Krakowie, będący architektoniczną odpowiedzią na umiejscowiony po drugiej stronie Wawel czy  polski  pawilon na Expo 2005 w Nagoi, gdzie do budowy elewacji wykorzystano białą wiklinę.

Ale na wystawie możemy podziwiać również obiekty mieszkalne. Wymienić tutaj trzeba zarówno luksusową rezydencję z Katowic, inspirowaną przez niegdysiejsze domy-kostki, czy będące postindustrialnymi adaptacjami - lofty. Jeśli chodzi o rewitalizację i nowe wykorzystanie obiektów przemysłowych, na wystawie pojawiły się takie obiekty, jak warszawska Fabryka Trzciny czy poznański Stary Browar. Z tradycją, choć w odmienny sposób, prowadzą dialog również zaprojektowane przez Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę budynki BRE Banku w Bydgoszczy, nawiązujące wyglądem do starych spichrzów nad Wisłą i Brdą.

Co łączy prezentowane w Luksemburgu obiekty? Na pewno zakorzenienie w tradycji, interpretowanie jej, prowadzenie swoistego dialogu z kulturą. Ale to zaledwie niewielki wycinek. Warto zobaczyć wystawę, ponieważ budynki te pokazują, jak się rozwija i dokąd zmierzają polska wizja architektury na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można ją zwiedzać w Luksemburgu przy rue de l'Alciérie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00, a w soboty od 11.00 do 15.00. Ekspozycja potrwa do 31 maja 2007 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej