Wycinki z architektury

2007-05-23 17:18
sary browar
Autor: brak danych

Czy da się na wybranych obiektach pokazać esencję polskiej rzeczywistości architektonicznej? Tego zadania podjęli się wspólnie miesięcznik "Architektura-murator" i Departament Promocji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z 220 wskazanych przez miesięcznik obiektów, wybrano dwadzieścia. Będzie je można oglądać do 31 maja 2007 r. w Luksemburgu. 

Celem wystawy "Polska. Ikony Architektury" jest prezentacja krajowego dorobku po roku 1989. Pokazywane są na niej obiekty, które charakteryzują naszą rzeczywistość, wrosły w nią i jednocześnie świadczą o jej specyfice. To budynki-ikony, znaki, dzięki którym krajowa przestrzeń jest rozpoznawalna na arenie międzynarodowej.

Takim znakiem jest na przykład gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Sadowskiego. Początkowo kontrowersyjny, z czasem doceniony i wyróżniony nagrodami. Obok niego można postawić budynek Manghi w Krakowie, będący architektoniczną odpowiedzią na umiejscowiony po drugiej stronie Wawel czy  polski  pawilon na Expo 2005 w Nagoi, gdzie do budowy elewacji wykorzystano białą wiklinę.

Ale na wystawie możemy podziwiać również obiekty mieszkalne. Wymienić tutaj trzeba zarówno luksusową rezydencję z Katowic, inspirowaną przez niegdysiejsze domy-kostki, czy będące postindustrialnymi adaptacjami - lofty. Jeśli chodzi o rewitalizację i nowe wykorzystanie obiektów przemysłowych, na wystawie pojawiły się takie obiekty, jak warszawska Fabryka Trzciny czy poznański Stary Browar. Z tradycją, choć w odmienny sposób, prowadzą dialog również zaprojektowane przez Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę budynki BRE Banku w Bydgoszczy, nawiązujące wyglądem do starych spichrzów nad Wisłą i Brdą.

Co łączy prezentowane w Luksemburgu obiekty? Na pewno zakorzenienie w tradycji, interpretowanie jej, prowadzenie swoistego dialogu z kulturą. Ale to zaledwie niewielki wycinek. Warto zobaczyć wystawę, ponieważ budynki te pokazują, jak się rozwija i dokąd zmierzają polska wizja architektury na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można ją zwiedzać w Luksemburgu przy rue de l'Alciérie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00, a w soboty od 11.00 do 15.00. Ekspozycja potrwa do 31 maja 2007 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej