Współpraca Polski i USA w zakresie energii jądrowej

2010-07-14 8:00
Polska i Stany Zjednoczone podpisały 13 lipca 2010 r. Wspólną Deklarację o nawiązaniu współpracy w zakresie energetyki atomowej.
Autor: Ministerstwo Gospodarki Polska i Stany Zjednoczone podpisały 13 lipca 2010 r. Wspólną Deklarację o nawiązaniu współpracy w zakresie energetyki atomowej.

Polska i Stany Zjednoczone podpisały 13 lipca 2010 r. Wspólną Deklarację o nawiązaniu współpracy w zakresie energetyki atomowej. Dotyczy ona wsparcia "Programu dla polskiej energetyki jądrowej", w tym uruchomienia do końca 2020 r. pierwszego bloku elektrowni w Polsce oraz przygotowania prawa, które umożliwi rozpoczęcie tej inwestycji.

Wspólną Deklarację ministra gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej oraz Departamentu Energii USA i Departamentu Handlu USA w sprawie współpracy przemysłowej i handlowej w sektorze energii jądrowej podpisali podsekretarz stanu w MG Hanna Trojanowska - pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej oraz Francisco Sanchez, podsekretarz w Departamencie Handlu USA. W Waszyngtonie swój podpis pod tekstem Deklaracji złoży jeszcze zastępca sekretarza energii USA - Daniel Poneman.

Zobacz koniecznie: Energetyka jądrowa będzie bezpieczna

Podpisanie Deklaracji poprzedziły rozmowy wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Francisco Sanchezem, które odbyły się 12 lipca 2010 r. w MG.
– Rozwój energetyki nuklearnej będzie istotnym elementem bilansu energetycznego Polski – powiedział wicepremier Pawlak. Dodał, że nasz kraj dopiero rozpoczyna przygotowania do budowy pierwszej elektrowni atomowej. – Mamy już wstępną listę lokalizacji, opracowujemy ramy prawne dotyczące tej ogromnej inwestycji – podkreślił minister gospodarki.

Zobacz koniecznie: Gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa?

Podsekretarz Sanchez zapewnił, że Stany Zjednoczone chętnie podzielą się swą wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia przepisów oraz wyboru technologii budowy reaktorów.
– USA posiada 100 reaktorów, z których generuje więcej mocy niż jakikolwiek inny kraj na świecie – zauważył.

Polska i USA prowadzą aktywny dialog na temat współpracy w zakresie szeroko rozumianej energetyki.
– W czerwcu 2010 r. w Waszyngtonie odbył się Polsko-Amerykański Stół Energetyczny – przypomniał wicepremier Pawlak.
Przedstawiciele administracji obu krajów oraz przedsiębiorcy dyskutowali m.in. o czystych technologiach węglowych, wychwytywaniu dwutlenku węgla i jego składowaniu, energetyce odnawialnej i jądrowej oraz niekonwencjonalnych metodach pozyskiwania gazu z łupków.

Podczas spotkania w MG rozmawiano także o perspektywach wzmocnienia współpracy gospodarczej Polski i USA.
– Od stycznia do kwietnia 2010 r. obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 2,3 mld dol. i były wyższe o 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – poinformował wicepremier Pawlak.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej