Wrocławska Hala Ludowa na liście UNESCO

2007-05-17 13:45
Wrocławska Hala Ludowa na liście UNESCO
Autor: Stanisław Klimek

Minister kultury złoży wniosek o wpisanie wrocławskiej Hali Ludowej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to pierwsza kandydatura zabytku z Wrocławia. Będzie to niezwykła promocja dla miasta i pozwoli na zdobycie specjalnych funduszy na renowację zabytku. Do tej pory na liście UNESCO znajdują się egipskie piramidy, paryski Luwr i Chiński Mur, a z polskich zabytków trafił tu m.in. zespół staromiejski Krakowa i kopalnia soli w Wieliczce.

Wrocławska Hala Ludowa na liście UNESCO
Autor: Stanisław Klimek

Hala Stulecia, zwana obecnie Ludową, została wybudowana dla uczczenia setnej rocznicy wielkiego zwycięstwa Prus nad wojskami napoleońskimi pod Lipskiem. Hala znajduje się w Szczytnikach, rejonie miasta Wrocławia położonym w widłach Odry Miejskiej i Starej Odry. Ze względu na znajdujące się tutaj wyższe uczelnie: Akademię Rolniczą, Akademię Medyczną, Politechnikę Wrocławską Szczytniki nabierają charakteru "miasteczka akademickiego".


Hala Stulecia jest czołowym dziełem architektury modernistycznej i jedną z pierwszych na świecie budowli żelbetowych. Zaprojektowana została przez wrocławskiego architekta Maxa Berga i zbudowana w 1913 roku w rekordowo krótkim czasie 9 miesięcy. Hala ma ogromną kubaturę 295.000 m3, powierzchnię około 13.000 m2 i może pomieścić 18 tysięcy osób. Kopuła Hali wsparta na 32 półwiązarach łukowych ma wysokość 42 metrów, średnicę 67 metrów, powierzchnię 6.384 m2 i waży 4.200 ton.

Obok Hali wznosi się oryginalna, stalowa iglica o wysokości 96 metrów, ważąca 44 tony (proj. S. Hempel, 1948), jeden z symboli wystawy gospodarczej z 1948 roku. W sąsiedztwie znajduje się hala wystawowa oraz Pawilon Czterech Kopuł, zajmowany przez Wytwórnię Filmów Fabularnych.

Jeśli cała dokumentacja zostanie złożona do 1 lutego br. w paryskim biurze UNESCO, Wrocław ma szansę na światową promocję swoich zabytków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej