Wrocławska Hala Ludowa na liście UNESCO

2007-05-17 13:45
Wrocławska Hala Ludowa na liście UNESCO
Autor: Stanisław Klimek

Minister kultury złoży wniosek o wpisanie wrocławskiej Hali Ludowej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to pierwsza kandydatura zabytku z Wrocławia. Będzie to niezwykła promocja dla miasta i pozwoli na zdobycie specjalnych funduszy na renowację zabytku. Do tej pory na liście UNESCO znajdują się egipskie piramidy, paryski Luwr i Chiński Mur, a z polskich zabytków trafił tu m.in. zespół staromiejski Krakowa i kopalnia soli w Wieliczce.

Wrocławska Hala Ludowa na liście UNESCO
Autor: Stanisław Klimek

Hala Stulecia, zwana obecnie Ludową, została wybudowana dla uczczenia setnej rocznicy wielkiego zwycięstwa Prus nad wojskami napoleońskimi pod Lipskiem. Hala znajduje się w Szczytnikach, rejonie miasta Wrocławia położonym w widłach Odry Miejskiej i Starej Odry. Ze względu na znajdujące się tutaj wyższe uczelnie: Akademię Rolniczą, Akademię Medyczną, Politechnikę Wrocławską Szczytniki nabierają charakteru "miasteczka akademickiego".


Hala Stulecia jest czołowym dziełem architektury modernistycznej i jedną z pierwszych na świecie budowli żelbetowych. Zaprojektowana została przez wrocławskiego architekta Maxa Berga i zbudowana w 1913 roku w rekordowo krótkim czasie 9 miesięcy. Hala ma ogromną kubaturę 295.000 m3, powierzchnię około 13.000 m2 i może pomieścić 18 tysięcy osób. Kopuła Hali wsparta na 32 półwiązarach łukowych ma wysokość 42 metrów, średnicę 67 metrów, powierzchnię 6.384 m2 i waży 4.200 ton.

Obok Hali wznosi się oryginalna, stalowa iglica o wysokości 96 metrów, ważąca 44 tony (proj. S. Hempel, 1948), jeden z symboli wystawy gospodarczej z 1948 roku. W sąsiedztwie znajduje się hala wystawowa oraz Pawilon Czterech Kopuł, zajmowany przez Wytwórnię Filmów Fabularnych.

Jeśli cała dokumentacja zostanie złożona do 1 lutego br. w paryskim biurze UNESCO, Wrocław ma szansę na światową promocję swoich zabytków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej