Wrocławski boom inwestycyjny

2007-05-21 19:05
Wrocław
Autor: brak danych

Wśród inwestorów zagranicznych na Dolnym Śląsku niemieckie firmy zajęły w 2005 roku trzecie miejsce - tuż za Irlandczykami i Francuzami, wyprzedzając Szwedów i Amerykanów. Niemcy założyli tutaj najwięcej spółek - ponad 10 tys.

Niemieccy przedsiębiorcy mają okazję dowiedzieć się, jak wyglądają polskie realia z wydanego specjalnie dla nich "Przewodnika dla inwestorów - Wrocław". Wydawnictwo przygotowały wspólnie Urząd Miasta Wrocławia oraz Kancelaria Prawna Rödl, Bramorski. Premiera publikacji miała miejsce podczas konferencji "Wrocław-Berlin. Logistyczny system obsługi metropolii".

Całkiem podobnie

Wrocławscy prawnicy już drugi raz opracowują przewodnik dla inwestorów niemieckojęzycznych, który krok po kroku wyjaśnia im zasady rozpoczynania działalności gospodarczej w naszym kraju. - Dla inwestorów ważne jest nie tylko krajowe i lokalne ustawodawstwo, dostępna struktura logistyczna i ceny nieruchomości. Kluczowe okazuje się wsparcie lokalnych doradców, konsultantów, specjalistów - znających świetnie zarówno miejscowe realia, polskie i międzynarodowe prawo gospodarcze, jak i zasady finansowe prowadzenia inwestycji w naszym kraju - mówi mecenas Krzysztof Bramorski.

Nie przez przypadek "Przewodnik dla inwestorów - Wrocław" skierowany jest głównie do niemieckojęzycznych przedsiębiorców. Niemieckie firmy zajęły w 2005 roku trzecie miejsce - tuż za Irlandczykami i Francuzami, wyprzedzając Szwedów i Amerykanów - wśród inwestorów zagranicznych na Dolnym Śląsku. Niemcy założyli we Wrocławiu najwięcej spółek - 1021. Stolicę Dolnego Śląska wybierają najczęściej firmy - córki podmiotów niemieckich, które prowadzą działalność o zasięgu ogólnoregionalnym i ogólnokrajowym.

- Niemieckojęzyczne, działające na skalę międzynarodową przedsiębiorstwa przekonują się, że fundamentalne regulacje polskiego prawa są podobne do tych, jakie znają z własnego kraju pochodzenia, co jest spowodowane uwarunkowaniami historycznymi, jak również skuteczną implementacją prawa unijnego w Polsce - wyjaśnia mecenas Bramorski.

 

Na przekór biurokracji

Nierzadko krytykujemy naszą biurokrację i utrudnienia w prowadzeniu biznesu. Jednak wrocławski boom inwestycyjny jest faktem. Na inwestycje na Dolnym Śląsku zdecydowali się: Whirlpool (150 mln euro, 2002 r.), Volvo (75 mln euro, 1999/2000r.), ECE (75 mln euro, 1998r.), Toyota, Bosch, Volkswagen, LG Philips, Henkel, Viessman, VOSS, Hörmann, Hirsch, Porozell, Dyckerhoff. Przy wrocławskim odcinku autostrady powstał największy park handlowy w Polsce z sieciami: IKEA, OBI, Castorama, Tesco, Auchan, MediaMarkt, H&M., Leroy Merlin. Przyczyną sukcesu jest nie tylko doskonałe położenie Dolnego Śląska, ale przede wszystkim konsekwentnie prowadzona polityka władz lokalnych i unikalna atmosfera Wrocławia jako ośrodka kulturalnego. Stolica Dolnego Śląska to również centrum kształcenia i szkolnictwa wyższego. Na blisko 30 uczelniach studiuje tu rocznie ok. 150 000 młodych ludzi. 30 000 osób wybiera Politechnikę Wrocławską, a właśnie inżynierowie są dzisiaj szczególnie poszukiwani przez pracodawców.

 

Przewodnik po Dolnym Śląsku

Wszystkie te czynniki zachęcają zagranicznych przedsiębiorców do dalszego inwestowania we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Wyrazem szczególnej otwartości wobec inwestorów jest publikacja "Przewodnika". Czego dowiedzą się z niego zagraniczni inwestorzy?

Obok informacji na temat form i warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce i na Dolnym Śląsku znajdują informacje o tym, że warto inwestować w Polsce, ponieważ nasza gospodarka rozwija się pomyślnie:

  • w 2004 r. zagraniczne przedsiębiorstwa zainwestowały w Polsce 7,88 mld USD, co w porównaniu z rokiem wcześniejszym oznacza wzrost o 1,44 mld USD. W latach 1993-2004 było to 84,48 mld USD.
  • dochód narodowy brutto wzrósł w roku 2004 w porównaniu z rokiem 2003 o 5,3%, a w roku 2005 w porównaniu z rokiem wcześniejszym o 3,2%. Na rok 2006 i 2007 przewiduje się czynnik wzrostu od 4 do 5%, względnie od 4,3 do 5,5%.

Ale przede wszystkim dowiedzą się, że warto inwestować we Wrocławiu, bo:

  • jest piątym co do wielkości miastem polskim, liczącym ponad 600 000 mieszkańców,
  • jest stolicą województwa zamieszkanego przez 3 mln ludzi,
  • posiada dobre połączenie krajowe oraz międzynarodowe i wykorzystuje przygraniczną lokalizację,
  • panuje tu korzystna dla inwestycji atmosfera, tworzona przez konsekwentną politykę rozwojową władz miasta,
  • liczni absolwenci wyższych uczelni stanowią wielki potencjał ludzki,
  • stale trwają prace nad ulepszeniem lokalnej infrastruktury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej