Wrocław stawia na kanalizacje

2006-05-16 12:29

Osiedla Wojszyce, Partynice, Krzyki Południe i Klecina we Wrocławiu będą mieć nową sieć kanalizacyjną. W komunikacji drogowej z pewnością pojawią się tymczasowe utrudnienia, ale dla mieszkańców inwestycja oznacza przede wszystkim poprawę jakości życia. Wykonawcą rozpoczynających się 1 czerwca robót jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua.

Kontrakt pomiędzy Gminą Wrocław a Pol-Aqua został podpisany 28 kwietnia 2006 roku, jego wartość wynosi 17,8 mln euro brutto. Przetarg na wykonanie robót na wrocławskich osiedlach udało się rozstrzygnąć dopiero za drugim razem. W 2004 roku, z powodu wejścia Polski do Unii Europejskiej i konieczności zmiany procedur przetargowych, konkurs unieważniono. Ostatecznie wystartowało w nim sześć firm. Jak podaje Urząd Miasta Wrocławia, procedurę wyboru najlepszego wykonawcy - rozpoczętą 13 września 2005 roku - opóźniły protesty oferentów.

Inwestycja jest kolejnym przedsięwzięciem w ramach projektu "Poprawa jakości wody we Wrocławiu" (to jeden z dwóch projektów w dziedzinie ochrony środowiska, na jakie Wrocław uzyskał dofinansowanie z Funduszu Spójności ISPA - przyp. red.). Do tej pory prace wykonano już na trzech z jedenastu osiedli, tj. na Muchoborze Wielkim, Oporowie I oraz Klecinie I (zadanie 03.3 projektu 2000/PL/16/P/PE/019). Docelowo nową siecią kanalizacji objętych zostanie ponad 27 tys. osób. Pol-Aqua zmodernizuje m. in. Zakład Produkcji Wody "Na Grobli", kanalizacje: sanitarną z rur kamionkowych o łącznej długości 18,1 km oraz deszczową z rur PVC i żelbetowych o długości 11,7 km, także sieć wodociągową z rur PE i żeliwnych o długości 11,2 km. Zerwane, a następnie odtworzone zostaną nawierzchnie ulic, pod którymi będą prowadzone prace (łączna długość ulic to 24 km), przy drogach pojawi się nowe oświetlenie.

- Wystartowaliśmy w przetargu, bo projekt wydawał nam się bardzo ciekawy. Zakłada on wykonanie kompletnego uzbrojenia podziemnego, a dodatkowo roboty elektryczne, drogowe i ogólnobudowlane. Zadanie jest o tyle trudne, że prace mają być prowadzone na żywym organizmie miasta - sądzę, że prace w wykopach sięgną nawet głębokości pięciu, sześciu metrów. Zakres robót będziemy więc musieli na bieżąco koordynować z lokalnymi władzami. W tym mamy jednak doświadczenie - mówi Wiesław Mróz z firmy Pol-Aqua, kierownik projektu.

Na utrudnienia muszą się przygotować mieszkańcy trzydziestu pięciu osiedlowych ulic. Jak zapewnia wykonawca, dokładny harmonogram prac zostanie podany do publicznej wiadomości w późniejszym terminie. Koniec inwestycji zaplanowano na początek 2008 roku, dofinansowanie z Unii ma wynieść ponad 7 mln euro.

koparka_budowa
Autor: POL-AQUA SA
kolektor_Ślęza
Autor: brak danych
mapa_Wrocław
Autor: POL-AQUA SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany