Wrocław stawia na kanalizacje

2006-05-16 12:29

Osiedla Wojszyce, Partynice, Krzyki Południe i Klecina we Wrocławiu będą mieć nową sieć kanalizacyjną. W komunikacji drogowej z pewnością pojawią się tymczasowe utrudnienia, ale dla mieszkańców inwestycja oznacza przede wszystkim poprawę jakości życia. Wykonawcą rozpoczynających się 1 czerwca robót jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua.

Kontrakt pomiędzy Gminą Wrocław a Pol-Aqua został podpisany 28 kwietnia 2006 roku, jego wartość wynosi 17,8 mln euro brutto. Przetarg na wykonanie robót na wrocławskich osiedlach udało się rozstrzygnąć dopiero za drugim razem. W 2004 roku, z powodu wejścia Polski do Unii Europejskiej i konieczności zmiany procedur przetargowych, konkurs unieważniono. Ostatecznie wystartowało w nim sześć firm. Jak podaje Urząd Miasta Wrocławia, procedurę wyboru najlepszego wykonawcy - rozpoczętą 13 września 2005 roku - opóźniły protesty oferentów.

Inwestycja jest kolejnym przedsięwzięciem w ramach projektu "Poprawa jakości wody we Wrocławiu" (to jeden z dwóch projektów w dziedzinie ochrony środowiska, na jakie Wrocław uzyskał dofinansowanie z Funduszu Spójności ISPA - przyp. red.). Do tej pory prace wykonano już na trzech z jedenastu osiedli, tj. na Muchoborze Wielkim, Oporowie I oraz Klecinie I (zadanie 03.3 projektu 2000/PL/16/P/PE/019). Docelowo nową siecią kanalizacji objętych zostanie ponad 27 tys. osób. Pol-Aqua zmodernizuje m. in. Zakład Produkcji Wody "Na Grobli", kanalizacje: sanitarną z rur kamionkowych o łącznej długości 18,1 km oraz deszczową z rur PVC i żelbetowych o długości 11,7 km, także sieć wodociągową z rur PE i żeliwnych o długości 11,2 km. Zerwane, a następnie odtworzone zostaną nawierzchnie ulic, pod którymi będą prowadzone prace (łączna długość ulic to 24 km), przy drogach pojawi się nowe oświetlenie.

- Wystartowaliśmy w przetargu, bo projekt wydawał nam się bardzo ciekawy. Zakłada on wykonanie kompletnego uzbrojenia podziemnego, a dodatkowo roboty elektryczne, drogowe i ogólnobudowlane. Zadanie jest o tyle trudne, że prace mają być prowadzone na żywym organizmie miasta - sądzę, że prace w wykopach sięgną nawet głębokości pięciu, sześciu metrów. Zakres robót będziemy więc musieli na bieżąco koordynować z lokalnymi władzami. W tym mamy jednak doświadczenie - mówi Wiesław Mróz z firmy Pol-Aqua, kierownik projektu.

Na utrudnienia muszą się przygotować mieszkańcy trzydziestu pięciu osiedlowych ulic. Jak zapewnia wykonawca, dokładny harmonogram prac zostanie podany do publicznej wiadomości w późniejszym terminie. Koniec inwestycji zaplanowano na początek 2008 roku, dofinansowanie z Unii ma wynieść ponad 7 mln euro.

koparka_budowa
Autor: POL-AQUA SA
kolektor_Ślęza
Autor: brak danych
mapa_Wrocław
Autor: POL-AQUA SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej