Wniosek o preferencyjny zakup węgla - do kiedy? Jak złożyć wniosek na zakup węgla w swojej gminie?

2023-01-30 19:28
węgiel
Autor: gettyimages Tona węgla w gminie kosztuje maksymalnie 2000 zł. Od stycznia 2023 ruszyła II tura preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy

Wniosek o preferencyjny zakup węgla jest obowiązkowy, żeby kupić węgiel w swojej gminie w cenie nie wyższej niż 2000 zł. Taki wymóg określa ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Wniosek na węgiel od gminy można cały czas złożyć - od stycznia 2023 ruszyła II tura programu. Jak złożyć wniosek o preferencyjny zakup węgla od gminy? Ile go można kupić? Wzór wniosku pdf.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 weszły w życie przepisy, na mocy których gminy podjęły się sprzedaży węgla gospodarstwom domowym po preferencyjnej cenie nie większej niż 2000 zł. Chodzi o ustawę o preferencyjnym zakupie paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (tzw. ustawa węglowa).

Do kiedy wniosek o preferencyjny zakup węgla?

Wniosek o preferencyjny zakup pierwszej partii węgla można było złożyć do 31 grudnia 2022, drugiej partii - do 30 kwietnia 2023, choć na pewno będą gminy, które skrócą ten termin, jeśli zajdzie taka potrzeba, gdy np. nie będzie zainteresowania zakupem węgla.

Ile węgla można kupić od gminy?

W sumie można kupić 3 tony węgla - to limit przewidziany łącznie w 2023 i 2023 roku. W przypadku gdy do 31 grudnia 2022 wnioskodawca nie dokonał zakupu węgla w ilości 1,5 tony lub dokonał zakupu węgla w ilości mniejszej niż 1,5 tony, w 2023 uprawniony jest do zakupu zwiększonego limitu, jednak nie więcej niż 3 tony.

Kto może złożyć wniosek o preferencyjny zakup węgla?

Wniosek może złożyć osoba fizyczna:

 • mieszkająca w gospodarstwie domowym, na rzecz którego dokonywany jest zakup węgla,
 • gospodarstwo domowe jest prowadzone na terenie danej gminy,
 • wnioskodawca jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego i nie dokonywał dotychczas zakupu węgla na sezon grzewczy 2022/2023 w cenie niższej niż 2000 zł/tona i ilości co najmniej 1,5 tony w przypadku składania wniosku do 31 grudnia 2022 roku i 3 ton w przypadku składania wniosku po 1 stycznia 2023 roku.

Wnioski składają zatem tylko te osoby, które do tej pory jeszcze tego nie zrobiły. Osoby,  które w 2022 roku wnioskowały o zakup węgla w dwóch turach, tzn. 2 x po 1,5 tony, nie muszą ponownie składać wniosku.

Wniosek o preferencyjny zakup węgla WZÓR PDF

Wnioski można znaleźć w urzędach gmin lub też pobrać ze stron urzędów. Zamieszczamy przykładowy wzór wniosku na zakup węgla od gminy.

Wzór wniosku

Jak złożyć wniosek o preferencyjny zakup węgla?

Aby kupić węgiel za 2000 zł, mieszkańcy muszą złożyć wniosek w swojej gminie. Można to zrobić:

 • w formie elektronicznej za pomocą platformy e-PUAP (wymagany jest wówczas podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty)
 • osobiście w urzędzie (np. w Ośrodku Pomocy Społecznej),
 • tradycyjnie przez Pocztę Polską.

Jeśli dana gmina nie bierze udziału w sprzedaży węgla, można się starać o jego zakup w gminie sąsiedniej.

W przypadku gdy zakupu węgla dokonujemy w innej gminie albo od innego podmiotu, należy w miejscu zamieszkania złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wypłacenie na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego albo pozytywne rozpatrzenie wniosku o wypłatę  dodatku węglowego. Zaświadczenie takie zawiera:

 • imię i nazwisko osoby fizycznej w gospodarstwie domowym, której jest wydawane zaświadczenie;
 • adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, w skład którego wchodzi osoba fizyczna, której jest wydawane zaświadczenie;

- informację o:

 • wypłaceniu na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego lub,
 • pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o wypłatę dodatku węglowego.

Zaświadczenie wydaje się jednokrotnie i w jednym egzemplarzu. Jest ono ważne w okresie, w którym zostało wydane.

W przypadku gdy z wnioskiem o wydanie zaświadczenia wystąpiła osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje weryfikacji tego wniosku w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Na wydanie zaświadczenia gmina ma 14 dni od dnia złożenia wniosku. Wydanie zaświadczenia jest bezpłatne.

Wniosek preferencyjny węgla online (ePUAP)

Aby złożyć wniosek online, potrzebny jest profil zaufany, e-dowodu lub certyfikat kwalifikowany. Przygotować trzeba:

 • login z hasłem do profilu zaufanego lub e-bankowości i telefon komórkowy,
 • dane potrzebne do wypełnienia wniosku:

- adres gospodarstwa domowego,- dane kontaktowe – podaj co najmniej jeden sposób kontaktu:adres e-mail – na ten adres otrzymasz informację o wniosku,- numer telefonu – do kontaktu z urzędem.

Jak złożyć wniosek online krok po kroku?

 1. Kliknij przycisk Złóż wniosek.
 2. System przekieruje cię na stronę logowania.
 3. Wybierz sposób logowania.
 4. Wypełnij wszystkie obowiązkowe pola formularza. Kliknij Podpisz i wyślij.
 5. System przekieruje cię do usługi Profil Zaufany, w której sprawdzisz i podpiszesz wniosek elektronicznie.
 6. Możesz podpisać wniosek:
 • podpisem zaufanym,
 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Podpisz wniosek podpisem zaufanym. Jeśli składasz tylko jeden wniosek, możesz podpisać go podpisem kwalifikowanym. Potwierdzenie przyjdzie skrzynkę Gov (ePUAP) od razu po wysłaniu wniosku. Urząd rozpatrzy wniosek tak szybko, jak to możliwe. O rozpatrzeniu wniosku informuje telefonicznie, wysyła e-mail lub listownie.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Źródło: PAP, Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwo domowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej