Wisła coraz bliżej...
Rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie umowy na zaprojektowanie nowych bulwarów nadwiślańskich, przygotowania do konkursu na koncepcję zagospodarowania Portu i Cypla Czerniakowskiego, nowa atrakcja turystyczna – holownik Lubecki oraz ogrom pracy u podstaw – czyli sprzątanie, utrzymanie zieleni, ustawianie ławek i koszy na śmieci – to efekty realizowania w ostatnich trzech latach hasła "frontem do Wisły".
29 października 2009 r. została podpisana umowa na wykonanie projektu budowlano-wykonawczego dla koncepcji wyłonionej w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie bulwaru od wysokości ul. Boleść (Stare Miasto) do wysokości ul. Tamka (II linia metra). Projekt obejmie stworzenie promenady spacerowej, ścieżek rowerowych, placów w oprawie zieleni, pawilonów usługowych, gastronomicznych i ekspozycyjnych.
- To jeden z najważniejszych projektów rewitalizacyjnych na następne lata – tak Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, określiła inwestycję.
Preludium do najważniejszego projektu rewitalizacyjnego ostatnich lat, jakim jest modernizacja bulwaru, będzie stanowił projekt budowy zespołu multimedialnych fontann na skwerze im. I Dywizji Pancernej. Możliwość organizowania widowisk światło – woda – dźwięk w połączeniu z rewitalizacją Parku Podzamcze stworzy płynne, reprezentacyjne przejście z salonu Warszawy - Krakowskiego Przedmieścia, poprzez Starówkę, na zmodernizowane bulwary.
Autor: UM Warszawa
Projekt zespołu multimedialnych fontann na skwerze im. I Dywizji Pancernej w Warszawie
Dzięki darowiźnie Hydrobudowy Polska SA Warszawa stała się dumnym właścicielem nowego statku – holownika Lubecki – Andrzej Jakubiak, wiceprezydent m.st. Warszawy zdradził tajemnicę, pokazując jego model. Dalsze plany to odbudowa statku i przeznaczeniu go na cele edukacyjne. Idealnie nadaje się na pływające żywe muzeum żeglugi śródlądowej, ale także jako statek, który mógłby posłużyć do przywrócenia regularnych połączeń żeglugowych międzymiejskich w regionie mazowieckim.
- Ogłaszamy przetarg na wykonanie dokumentacji wykonawczej robót pogłębiarskich Portu Czerniakowskiego - powiedział Marek Piwowarski, pełnomocnik Prezydent ds. Wisły. Wykonanie samych prac planowane jest na przyszły rok.
Miasto planuje także ogłoszenie, jeszcze w tym roku, konkursu urbanistycznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego. Na podstawie zwycięskiej pracy zostanie sporządzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru oraz zostanie przygotowana oferta inwestycyjna dla realizacji przedsięwzięć we współpracy z podmiotami prywatnymi.
Za parę lat Wisła ma realną szansę stać się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez warszawiaków. Został opracowany plan inwestycyjny nabrzeży, trwają prace nad ich sprzątaniem i rewitalizacją, na wiślane bulwary wraca rekreacja i imprezy kulturalne. Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym warszawskie ścieki będą w końcu oczyszczane.