Wienerberger wyprodukuje więcej cegieł

2007-05-22 15:58

W ubiegłym roku liczba rozpoczętych przedsięwzięć inwestycyjnych w Polsce wzrosła o ponad 30 procent. Taki wynik upoważnia, by zaliczyć nasz kraj do najprężniej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Prognozuje się, że w najbliższych kilku latach będzie rósłsło zapotrzebowanie na materiały budowlane. Firmy zacierają ręce i zapowiadają zwiększenie produkcji.

Na potrzeby rynku zamierza zareagować jeden z największych na świecie producentów cegieł i dachówek ceramicznych - firma Wienerberger. Planuje w Oleśnicy (60 km od Tarnowa) budowę cegielni dla odbiorców z południowej Polski oraz rozbudowę zakładów w  Lęborku (w okolicach Gdańska) i w miejscowości Dobre (koło Warszawy. Zakład w Oleśnicy, o planowanej zdolności produkcyjnej 230 mln NF (NF - standardowa jednostka ceramiczna) oraz podwyższenie mocy produkcyjnych w zakładach w Lęborku i Dobrem do 180 mln NF w każdym, może zwiększyć produkcję cegieł o blisko 30 procent. Następnym przedsięwzięciem ma być budowa kolejnej linii produkcyjnej klinkieru w zakładzie w Toruniu, co umożliwi zwiększenie zdolności produkcyjnych cegieł elewacyjnych o 60%.

- Polska jest obecnie najważniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej - tłumaczy Johann Windisch, członek zarządu Wienerberger AG. - Już w ubiegłym roku wielkość rozpoczętych przedsięwzięć inwestycyjnych wzrosła o ponad 30%. W 2007 roku i w latach następnych spodziewamy się dalszej poprawy sytuacji gospodarczej i co za tym idzie, dużego zapotrzebowania na materiały budowlane. Tym bardziej, że liczba rozpoczętych budów na statystyczny 1000 mieszkańców, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, jest wciąż na niskim poziomie.

Producent poszerza swoją działalność również w Czechach. Na północ od Pragim, powstanie  nowa cegielnia w Brozanach, a do końca roku zostanie rozbudowany i uruchomiony zakład Hodonin, zakupiony pod koniec 2006 r., z lokalizacją na styku granic Czech, Słowacji i Austrii. Oba przedsięwzięcia to inwestycja w Czechach rzędu 40 mln euro. Brozany, ze względu na doskonałe połączenie z siecią autostrad oraz bliskość największego rynku - Pragi, są szczególnie ważnym strategicznie zakładem. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na pierwsze półrocze 2008 r., po uzyskaniu wymaganych przepisami pozwoleń. - Czechy są dla nas ważnym rynkiem z określonego powodu - komentuje Johann Windisch. - Liczba rozpoczętych tam budów (na 1000 mieszkańców) jest na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce i dodatkowo, również tutaj nastąpił w 2006 r. wzrost o 8%.

Zanim rusza z produkca nowe zakłady, zwiększone zapotrzebowanie na materiały budowlane producent będzie uzupełniał importem z Niemiec i Czech, co będzie widoczne w cenach wyrobów, zwiększonych o dodatkowe koszty transportu. Innym źródłem zwiększenia produkcji jest uruchamianie starszych, zamkniętych w przeszłości zakładów. Realizacja projektów inwestycyjnych powinna być zakończona do końca III kwartału 2008 r. Łączną wartość inwestycji szacowana jest na 120 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany