Wielkie otwarcie na A4

2009-08-17 15:42
Otwarcie na A4
Autor: PL.2012

W tym roku kończymy ogłaszać przetargi na autostrady, a w przyszłym roku rozpoczniemy ostatnie zadania już na placach budów – powiedział minister infrastruktury, 14 sierpnia 2009 r. podczas uroczystości oddania do ruchu autostrady A4 na odcinku Zgorzelec-Krzyżowa o długości 51,4 km. Dzięki otwartemu właśnie odcinkowi, z Krakowa do granicy z Niemcami będzie można dojechać autostradą długości 421 km.

- Dokonaliśmy przełomu, przyspieszyliśmy projekty autostradowe – dodał jeszcze minister Cezary Grabarczyk. Zadowolenia nie krył także uczestniczący w tym wydarzeniu wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna. W tym roku m.in. wyłoniono wykonawców m.in. autostrady A1 Piekary Śląskie - Maciejów, A1 Maciejów - Sośnica, a także dróg ekspresowych S7 Skarżysko-Kamienna - Występa, S74 Kielce - Cedzyna i S7 Olsztynek - Nidzica (wraz z obwodnicą Olsztynka) oraz obwodnic Kraśnika, Kędzierzyna-Koźle, Mszczonowa, Serocka i Mińska Mazowieckiego. Wartość tych inwestycji to 8,8 mld zł.

Obecnie w budowie jest 538 km nowych dróg: 219 km autostrad, 180 km dróg ekspresowych i 139 km obwodnic.
Podpisane umowy na budowę 554 km dróg krajowych dotyczą: 233 km autostrad (w tym umowy na budowę ponad 60 km autostrad w systemie tradycyjnym oraz 170 km w systemie PPPrywatnego) oraz 321km dróg ekspresowych i obwodnic. Trwają zaawansowane negocjacje na budowę 270 km autostrad w ramach PPP dla odcinka A1 Stryków - Pyrzowice (ok. 180 km), w piątek 14 sierpnia otwarto oferty na pięć odcinków autostrady A2 Stryków - Konotopa (ok. 90 km). Łącznie GDDKiA podpisała 190 umów: 32 umowy na budowę największych inwestycji: autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic oraz 158 kontraktów na odnowy ok. 600 km dróg krajowych.

Prace przy odcinku Zgorzelec – Krzyżowa rozpoczęły się w kwietniu 2007 roku i trwały 28 miesięcy. Inwestycja składa się z dwóch mniejszych odcinków Zgorzelec –Wykroty (22 km) i Wykroty – Krzyżowa (29,4 km).
Autostrada zbudowana jest z betonu cementowego. Od Zgorzelca do Krzyżowej powstały cztery węzły drogowe: Zgorzelec, Godziszów, Bolesławiec i Krzyżowa, który połączył autostradę A4 z A18 w kierunku Olszyny.
Na trasie nowo otwartego odcinka autostrady powstało pięć MOP-ów (Miejsc Obsługi Podróżnych) podzielonych na strefę parkingową, wypoczynkową, zaplecza i usług technicznych oraz hotelowo-gastronomiczną. Długość wybudowanych wzdłuż A4 ekranów akustycznych wynosi ponad 7 tys. metrów. Zbudowano również 30 przejść dla małych i dużych zwierząt oraz 25 przejść dla płazów.
Autostrada A4 jest częścią III Europejskiego Korytarza Transportowego który zaczyna się w Calais we Francji, biegnie przez Brukselę, Kolonię, Drezno, Wrocław, Katowice, Korczową, Lwów i Kijów do Kazachstanu.
Projekt jest współfinansowany w 82% ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt kwalifikowany projektu: 247,4 mln euro (w tym grant FS: 202,8 mln euro

Parametry techniczne drogi przyjęto na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać drogi i ich usytuowanie:
• klasa techniczna A (autostrada)
• prędkość projektowa 120 km/h
• liczba jezdni 2
• liczba pasów ruchu 2x2 (docelowo 2x3)
• szerokość pasa ruchu 3,75 m
• szerokość pasa awaryjnego 3,00 m
• szerokość pasa rozdziału 5,00 m
• szerokość pasa pobocza ziemnego 1,25 m
• skrajnia pionowa 4,70 m
• kategoria ruchu KR-6 (ruch bardzo ciężki)
• dopuszczalne naciski na oś 115 kN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej