Więcej profesjonalizmu
Szkoła dekarzy w Pruszkowie została 25 lipca oficjalnie i uroczyście otwarta. Przedsięwzięcie to, tak na płaszczyźnie organizacyjnej jak i edukacyjnej, to wspólny “interes" dekarzy, producentów pokryć dachowych oraz narzędzi dekarskich, oświaty oraz władz lokalnych. A wszystko w jednym celu - promocji i więcej profesjonalizmu w zawodzie dekarza.
Takie cele postawiły sobie władze Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy (PSD) decydując się na budowę hali dydaktycznej (o powierzchni 270 m2) do nauki zawodu dekarza na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Pruszkowie. Jest to pierwsza tego typu placówka Stowarzyszenia, gdzie będą szkoleni młodzi adepci sztuki dekarskiej oraz wszyscy, którzy będą chcieli podnieść swoje kwalifikacje. Będą się tu odbywać zajęcia uczniów z klasy dekarskiej, kursy czeladnicze i mistrzowskie, szkolenia dla dekarzy prowadzone przez PSD i producentów.
- W Stowarzyszeniu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest olbrzymi problem ze znalezieniem wyszkolonego pracownika. Szkoły zawodowe nam ich nie dostarczają. Uczniowie szkół budowlanych wychodzą z nich nieprzygotowani. Mają głowy wypełnione teorią, a w zawodzie dekarza najważniejsza jest praktyka. Ale my zdajemy sobie sprawę z tego, że szkół po prostu nie stać na zakup nowoczesnych narzędzi, często także nie ma gdzie prowadzić zajęć praktycznych. Dlatego przystąpiliśmy do działania. Postanowiliśmy stworzyć miejsca gdzie będą mogły się odbywać takie zajęcia z zastosowaniem know-how i technologii dostarczanych przez firmy wspierające budowę – powiedział Michał Olszewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Budowa hali dydaktycznej w Pruszkowie jest traktowana przez PSD, jako program pilotażowy. Stowarzyszenie szuka innych miejsc, w których będzie można przygotować podobną placówkę. Jest to zgodne ze strategią Stowarzyszenia, które bardzo mocno stawia na edukację.
- Naszą ambicją jest stworzenie silnego programu promującego zawód dekarza wśród absolwentów gimnazjów. Jestem przekonany, że znajdziemy wielu chętnych do nauki, jeżeli będziemy mogli zaproponować im ciekawy program nauczania i perspektywę pracy w ciężkim, ale dającym satysfakcję i dobrze opłacanym zawodzie. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na fachowców jest duże i nie grozi im bezrobocie – dodaje prezes PSD.
Autor: brak danych
W uroczystościach otwarcia budynku wzięli udział m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, władz Miasta i Powiatu Pruszków, Prezydent Światowej Federacji Dekarzy, firmy wspierające PSD oraz media.
Budowę hali do zajęć praktycznych wsparły w Pruszkowie firmy: Pruszyński, Rockwool, Fakro, Braas, Plastmo, Wienerberger, Plannja, Budmat, Velux, Dörken, Roto, Prefa, Styropol, Erlus, Wavin, B.PRO, Vedag, Maad, SOPEXIM, ModernDach, Marma oraz Galeco.
Członkowie Stowarzyszenia mają nadzieję, że wraz z przybywaniem wyszkolonej kadry, zmniejszy się również narastający problem błędów wykonawczych. Przedstawicielka MEN wyraziła nadzieję, że w tym zawodzie więcej osób zacznie zdawać egzaminy mistrzowskie. I to nie chodziło o to, że jest słaba tzw. zdawalność (wręcz przeciwnie - dekarze radzą sobie znakomicie), tylko że do takiego sprawdzianu przystępuje bardzo nieliczna grupa chętnych.
To, że hala dydaktyczna spełnia swoje zadanie udowodnił towarzyszący uroczystemu otwarciu szkoły finał IV Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy. Aż miło było popatrzeć na rywalizujące ekipy, którym na ręce i efekty ich pracy patrzyli mistrzowie oraz producenci używanych materiałów i narzędzi.
Autor: brak danych
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD) to organizacja zawodowa zrzeszająca rzemieślników wykonujących roboty dekarskie. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w kwietniu 1999 roku. Powstało w celu wspierania swoich członków w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej oraz w celu integracji środowiska zawodowego, a przede wszystkim w zjednoczeniu specjalistów branży. PSD od 2004 roku jest członkiem Światowej Federacji Dekarzy IFD. Dzięki tej przynależności uczestniczy corocznie w Światowym Kongresie Dekarskim i Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy. Stowarzyszenie zrzesza, jako członków zwyczajnych wykonawców zarówno dachów płaskich, jak i kalenicowych, oraz producentów materiałów i wyrobów dekarskich, producentów narzędzi dekarskich, jako członków wspierających. PSDekarzy jest wydawcą pisma "Nasz Dekarz", w którym informuje o działalności stowarzyszenia i jego oddziałów, o nowościach naukowo-technicznych w dziedzinie pokryć dachowych, izolacji, ochrony środowiska. Ma także na celu upowszechnianie nowych technologii, a przede wszystkim przestrzeganie przed błędami w sztuce dekarskiej.