Więcej pieniędzy na dopłaty do kolektorów słonecznych

2012-08-01 17:41
Kolektory słoneczne
Autor: Andrzej T. Papliński Od lipca 2010 jest możliwość uzyskania dotacji na zakup i montaż zestawów solarnych

Program dopłat do kolektorów słonecznych okazał się na tyle popularny, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił dołożyć do 300 mln zł kolejne 150 mln zł, by wystarczyło dla jak największej grupy zainteresowanych.

Program dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych w wysokości 45% kosztów został przez NFOŚiGW uruchomiony w 2010 roku. Jest on przeznaczony dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych. Program nabrał tempa w tym roku, bo w I półroczu 2012 zawarto o 75% więcej umów niż w podobnym okresie rok wcześniej. Takie zainteresowanie mogło sprawić, że fundusze przewidziane na dopłaty, w programie przewidzianym do roku 2015, skończyłyby się zbyt szybko.
- Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu to pieniądze skończyły by się już w przyszłym roku – twierdzi Maria Milewska, koordynator programu w NFOŚiGW.

Przeczytaj również, co o kolektorach słonecznych i programie dopłat mówi prezes NFOŚiGW 

Program dopłat do kolektorów słonecznych pełni odgrywa podwójną rolę. Po pierwsze, jest narzędziem zachęcającym do przechodzenia na odnawialne źródła energii, czym Polska na tle Europy bardzo pozytywnie się wyróżnia. Po drugie, popyt na kolektory słoneczne rozkręcił rynek ich produkcji, dzięki czemu ceny urządzeń nie poszły w górę, a nawet nieco spadły.
Maksymalny jednostkowy koszt dofinansowania w programie wynosi 2500 zł/m2 . W praktyce średnia cena w I półroczu 2011 wyniosła 2288 zł/m2, a w I półroczu 2012 - 2252 zł/m2. W ubiegłym roku, i to niewątpliwie zasługa programu NFOŚiGW, sprzedaż kolektorów w Polsce wzrosła o 70% w stosunku do roku 2010. Na nowe kolektory z dopłatami zdecydowało się do dzisiaj ponad 21 tys. rodzin, a na dachach pojawiło się niemal 160 tys./m2 paneli.

Są też już pierwsze analizy, w jakich regionach kolektory słoneczne są kupowane najczęściej, a w jakich cieszą się mniejszą popularnością. Otóż, najwięcej kolektorów montuje się na Śląsku i Podkarpaciu, a najmniej w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim. Przeprowadzono też ankietę wśród świeżo upieczonych użytkowników kolektorów i aż 93% potwierdziło zauważalne zmniejszenie zużycia energii.

Wnioski o dofinansowanie można jeszcze składać. Tu więcej informacji >>

Kolektory słoneczne na dachach wieżowców
Autor: materiały od: Testa Communications Kolektory słoneczne na dachach wieżowców
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany