Więcej firm w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

2016-09-27 12:52
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: brak danych

Pierwszymi sygnatariuszami podpisanego w 2010 roku Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie było siedem firm: Bilfinger Berger (dzisiaj PORR Polska), Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Skanska oraz Warbud. Dopiero w 2013 dołączyła kolejna – Mota-Engil Central Europe. W ubiegłym roku swój akces zgłosiły Erbud i Unibep. We wrześniu 2016 do Porozumienia przystąpiły następne dwie firmy – Karmar i Strabag. A zatem to już 12 firm, które swoimi działaniami ogarniają już ogromną część rynku budowlanego, dzięki czemu coraz większa liczba podwykonawców pracuje na budowach w zaostrzonych standardach bhp.

- Cieszy mnie, że kolejni znaczący gracze na polskim rynku przystępują do Porozumienia. Dzięki temu rośnie grono firm zaangażowanych w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa oraz poszerza się nasza platforma wspólnych doświadczeń i dobrych praktyk. Wzrasta także oddziaływanie na firmy podwykonawcze pracujące na naszych budowach. Wszystkie firmy Porozumienia stawiają bowiem podwykonawcom identyczne wymagania odnośnie bezpieczeństwa pracy, wdrażają nowe standardy oraz budują świadomość i kulturę BHP – komentuje powiększenie Porozumienia Jerzy Werle, prezes Warbudu SA, który obecnie pełni prezydencję w tej nieformalnej organizacji. Pierwszym liderem Porozumienia była Skanska, następnie pałeczkę przejął Budimex, teraz na czele jest Warbud, który będzie liderem przez dwa lata. Zgodnie z przyjętą zasadą, prezydencję w Porozumieniu będą pełnić po kolei wszyscy sygnatariusze.

Murator PLUS patronuje temu przedsięwzięciu od momentu podpisania Porozumienia >>

Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest inicjatywą samych firm by zmniejszyć liczbę wypadków na budowach i podnieść standardy pracy na polskich budowach, szczególnie wśród swoich podwykonawców. Na budowach prowadzonych przez firmy Porozumienia obowiązują jednakowe wymagania względem firm podwykonawczych, gdyż wprowadzono szereg rozwiązań systemowych z dziedziny BHP obowiązujących wszystkich członków PdBwB. Są to na przykład „Standardy minimalnych wymagań wobec podwykonawców”, „Załącznik do umów podwykonawczych dot. BHP”, wytyczne do Instrukcji Bezpiecznego Wykonania Robót. Ale nie tylko o dokumenty chodzi, bo ogromną wagę Porozumienie przywiązuje też do szkoleń okresowych dla pracowników czy obowiązkowego używania okularów ochronnych na wszystkich budowach. No i jest jeszcze „Tydzień Bezpieczeństwa” – największa, organizowana co roku, wspólna inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa pracy (tę inicjatywę sprowadziła do Polski firma Skanska). Ostatnim projektem Porozumienia są bezpłatne (bo w całości finansowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach środków przeznaczonych na prewencję) szkolenia okresowe BHP dla małych i średnich firm budowlanych. W tym roku szkolenia będą organizowane od września do listopada, a ich tematyka dotyczy robót liniowych oraz kubaturowych. Poza chęcią udziału w takim szkoleniu firmy nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków, jest to również doskonała okazja do odbycia obowiązkowych, okresowych szkoleń BHP.

Oficjalna strona Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie >>

Nowe firmy w PdBwB
Autor: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie Nowe firmy w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (od lewej): Alfred Watzl, członek zarządu Strabag sp. z o.o. (firma jest częścią europejskiego koncernu budowlanego) i David Lebot, prezes zarządu KARMAR SA (firma od 2007 działa w strukturach francuskiej grupy Bouygues)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany