Więcej firm w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

2016-09-27 12:52
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: brak danych

Pierwszymi sygnatariuszami podpisanego w 2010 roku Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie było siedem firm: Bilfinger Berger (dzisiaj PORR Polska), Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Skanska oraz Warbud. Dopiero w 2013 dołączyła kolejna – Mota-Engil Central Europe. W ubiegłym roku swój akces zgłosiły Erbud i Unibep. We wrześniu 2016 do Porozumienia przystąpiły następne dwie firmy – Karmar i Strabag. A zatem to już 12 firm, które swoimi działaniami ogarniają już ogromną część rynku budowlanego, dzięki czemu coraz większa liczba podwykonawców pracuje na budowach w zaostrzonych standardach bhp.

- Cieszy mnie, że kolejni znaczący gracze na polskim rynku przystępują do Porozumienia. Dzięki temu rośnie grono firm zaangażowanych w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa oraz poszerza się nasza platforma wspólnych doświadczeń i dobrych praktyk. Wzrasta także oddziaływanie na firmy podwykonawcze pracujące na naszych budowach. Wszystkie firmy Porozumienia stawiają bowiem podwykonawcom identyczne wymagania odnośnie bezpieczeństwa pracy, wdrażają nowe standardy oraz budują świadomość i kulturę BHP – komentuje powiększenie Porozumienia Jerzy Werle, prezes Warbudu SA, który obecnie pełni prezydencję w tej nieformalnej organizacji. Pierwszym liderem Porozumienia była Skanska, następnie pałeczkę przejął Budimex, teraz na czele jest Warbud, który będzie liderem przez dwa lata. Zgodnie z przyjętą zasadą, prezydencję w Porozumieniu będą pełnić po kolei wszyscy sygnatariusze.

Murator PLUS patronuje temu przedsięwzięciu od momentu podpisania Porozumienia >>

Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest inicjatywą samych firm by zmniejszyć liczbę wypadków na budowach i podnieść standardy pracy na polskich budowach, szczególnie wśród swoich podwykonawców. Na budowach prowadzonych przez firmy Porozumienia obowiązują jednakowe wymagania względem firm podwykonawczych, gdyż wprowadzono szereg rozwiązań systemowych z dziedziny BHP obowiązujących wszystkich członków PdBwB. Są to na przykład „Standardy minimalnych wymagań wobec podwykonawców”, „Załącznik do umów podwykonawczych dot. BHP”, wytyczne do Instrukcji Bezpiecznego Wykonania Robót. Ale nie tylko o dokumenty chodzi, bo ogromną wagę Porozumienie przywiązuje też do szkoleń okresowych dla pracowników czy obowiązkowego używania okularów ochronnych na wszystkich budowach. No i jest jeszcze „Tydzień Bezpieczeństwa” – największa, organizowana co roku, wspólna inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa pracy (tę inicjatywę sprowadziła do Polski firma Skanska). Ostatnim projektem Porozumienia są bezpłatne (bo w całości finansowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach środków przeznaczonych na prewencję) szkolenia okresowe BHP dla małych i średnich firm budowlanych. W tym roku szkolenia będą organizowane od września do listopada, a ich tematyka dotyczy robót liniowych oraz kubaturowych. Poza chęcią udziału w takim szkoleniu firmy nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków, jest to również doskonała okazja do odbycia obowiązkowych, okresowych szkoleń BHP.

Oficjalna strona Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie >>

Nowe firmy w PdBwB
Autor: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie Nowe firmy w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (od lewej): Alfred Watzl, członek zarządu Strabag sp. z o.o. (firma jest częścią europejskiego koncernu budowlanego) i David Lebot, prezes zarządu KARMAR SA (firma od 2007 działa w strukturach francuskiej grupy Bouygues)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej