Według GUNB spada jakość materiałów budowlanych

2013-02-19 15:19
Materiały budowlane
Autor: Getty Images Procedurom oceny zgodności wyrobów budowlanych i ich właściwego oznaczenia znakiem budowlanym B lu CE towarzyszy, spoczywający na producentach, obowiązek informacyjny, wynikający z przepisów Prawa budowlanego i specyfikacji technicznych

O tym, że z jakością materiałów budowlanych i wyrobów dla budownictwa nie jest dobrze, świadczą przede wszystkim inicjatywy niektórych grup producentów, które mają pomagać nabywcom w identyfikacji towarów pewnych lub tych, co do których można mieć wątpliwości (np. cement, okna czy styropian). Swoje kontrole prowadzi też nadzór budowlany, a GUNB zapowiada w tym obszarze zmiany. Zamiatania pod dywan nie będzie!

W roku 2012 według statystyki GUNB oddano do użytkowania 167 332 obiekty, wydano też pozwolenia na budowę dla 230 851 obiektów budowlanych. W obliczu niezbyt dobrej opinii o jakości znajdujących się na rynku materiałów budowlanych, jakiej jakości są zatem budynki oddane ostatnio do użytku, z czego powstają te w trakcie budowy?
- GUNB nie prowadzi badań jakości budynków – wyjaśnia Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. – Nie mamy też sygnałów, aby ich jakość radykalnie się załamała, ale też się nie poprawia. Natomiast z niepokojem obserwujemy spadek jakości wyrobów budowlanych, coraz więcej z nich nie spełnia wymagań deklarowanych przez producenta.

Takie wnioski GUNB wyciąga ze swoich własnych kontroli, które nie polegają bynajmniej na badaniu zawartości etykiety czy zapowiedzianych wizytach u producentów, a na badaniu próbek. Są one nabywane w drogą kupna w hurtowniach i marketach budowlanych, następnie kontrolowane, czy mają właściwości deklarowane przez producenta. Jak można się domyślać, taki mechanizm kontroli wyrobów budowlanych wymaga odpowiednich środków finansowych na zakup materiałów i ich kontrolę, a tych GUNB nigdy nie miał wystarczająco dużo na swoją działalność, których kontrola wyrobów budowlanych jest tylko jednym w z wielu zadań. Kontrole zatem będą nadal, a ich wyniki...
- Chcemy, żeby Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego miał prawo publikowania wyników badań pobieranych próbek – zapowiada Robert Dziwiński. – Teraz, z powodu chociażby wymogów ochrony danych, nie możemy tego robić. Publikujemy wykaz zakwestionowanych wyrobów, ale nie podajemy z jakiego powodu. Do publikacji wyników badań potrzebujemy więc podstawy prawnej. Jest szansa, że nowy system informacji z kontroli materiałów budowlanych zacznie działać od lipca 2013.

Szef GUNB wyjaśnił też, że kontroli będą poddawane przede wszystkim te wyroby, do których nadzór budowlany ma podejrzenia, że są złej jakości. Ostatnio takim badaniem był objęty styropian zakupiony w hipermarketach budowlanych i chociaż nie ma jeszcze ostatecznych wyników, wiadomo już, że wynik tej kontroli zadowalający nie jest.
A tak w ogóle, to w tym obszarze szykują się duże zmiany, wszak od lipca wchodzi w życie nowa ustawa o wyrobach budowlanych, na mocy której każdy wyrób ma mieć określone przez producenta właściwości użytkowe (czyli gdzie i jak ma być stosowany). Oj, będzie się dużo działo... prognozuje szef GUNB.

Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego
Autor: Ka Robert Dziwiński, były główny inspektor nadzoru budowlanego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej