Warszawa w budowie: festiwal projektowania miasta (1-31 października)
Ponad 70 wydarzeń festiwalowych, w tym wystawy legend nowoczesnej architektury polskiej, wykłady, debaty, warsztaty designerskie i urbanistyczne, wycieczki miejskie, projekcje filmowe i zajęcia architektoniczne dla dzieci, a także projekty artystyczne w przestrzeni publicznej i happeningi... - rusza II edycja festiwalu "Warszawa w budowie". Oficjalna inauguracja: 2 października (sobota), godz.: 19:00. Wstęp wolny!
Start: "Moon Ride"
Festiwal rozpocznie się od akcji "Moon Ride" przed Pałacem Kultury (godz. 19:00-24:00) - jej uczestnicy przy użyciu własnych rowerów generują prąd, rozświetlający księżycowy balon wiszący nad Parkiem Świętokrzyskim.
W pięciu różnych punktach miasta
...pokazane zostaną wystawy poświęcone architekturze. Na stacji PKP Warszawa-Powiśle zaprezentowana zostanie twórczość Arseniusza Romanowicza – projektanta nowoczesnych warszawskich dworców kolejowych. W przedwojennej willi przy ul. Frascati 4 (opiewanej przez Leopolda Tyrmanda w słynnym „Dzienniku 1954”), przypomniany zostanie architekt Karol Schayer, jej projektant, który po 1945 r. wyemigrował do Bejrutu i tam stworzył 140 ultranowoczesnych budynków, nadających modernistyczne oblicze tej śródziemnomorskiej metropolii. Z kolei wystawa „PRL ™”, umieszczona w Muzeum Techniki, opowie o eksporcie polskiej architektury i urbanistyki do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu w latach 60. i 70. Szczególnym projektem jest wystawa "Przestrzeń między nami” poświęcona Stanisławowi Zamecznikowi – warszawskiemu architektowi, twórcy prekursorskich projektów aranżacji wystaw, które nadały kształt całej epoce polskiego wystawiennictwa.
Nowoczesna wizja architektury
... jest wspólnym mianownikiem festiwalowych wystaw. O współczesnym rozumieniu architektury opowie w swoim wykładzie japońska architektka Kazuyo Sejima, zdobywczyni tegorocznego architektonicznego Nobla, czyli Nagrody Pritzkera. Jej słynne projekty, takie jak New Museum w Nowym Jorku czy Muzeum Sztuki XXI Wieku w Kanazawa w Japonii, zadają śmiertelny cios modnej w ostatnich dekadach architekturze ikonicznej, epatującej ekstrawagancją i nadmierną ekspresją form.
W wielkim mieście
...każdy jest projektantem swojego życia codziennego, nawet jadłospisu – stąd w programie "Warszawy w budowie” znajdą się także warsztaty kulinarne i debaty o gastronomii, a troska o dostęp do taniej i zdrowej żywności i miejsce warszawskich bazarów w krajobrazie społecznym i ekonomicznych będzie tematem debat i jednego z Departamentów Propozycji.
Osobny Departament Propozycji poświęcony zostanie granicom wolności osobistej w mieście. To spotkanie nosić będzie tytuł "Trawa” – czemu raz można na niej siadać, a raz nie – i dlaczego?
Kwestię przyjemności z przebywania w przestrzeni publicznej podniosą także działania trzech młodych londyńskich biur architektonicznych – Common Office, Dallas Pierce Quintero i Office for Subversive Architecture. Ich projekty, zbiorczo zatytułowane po prostu "Przyjemność”, zrealizowane zostaną w otoczeniu Rotundy, w Pasażu Wiecha i w podziemiach Dworca Centralnego.
Spojrzenie z zewnątrz
Festiwal „Warszawa w budowie” to okazja, by poznać cudze doświadczenia i wiedzę o wielkomiejskich zjawiskach powstałą gdzie indziej, stąd tak licznie zaproszeni zagraniczni goście, których wystąpienia pogrupowane zostały w tematyczne sesje weekendowe, odbywające się w audytorium Muzeum.
Wiedza ekspercka, wymiana doświadczeń, współpraca w formie warsztatów i debat – festiwal „Warszawa w budowie” oferuje warszawiakom narzędzia do poszukiwania nowoczesnej tożsamości ich miasta.
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Szczegółowy program festiwalu: www.warszawawbudowie.pl