Warszawa bez barier 2008

2008-06-27 17:29

Wystartowała kolejna edycja konkursu "Warszawa bez barier - miasto dla każdego". Już po raz piąty przyjrzymy się stołecznym budynkom (mieszkalnym, zabytkowym) i miejscom użyteczności publicznej (ulice, stacje metra, parki, place zabaw) by wybrać i nagrodzić te najlepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wspólne przedsięwzięcie "Integracji" i Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy odbywa się pod honorowym Patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Inauguracja konkursu miała miejsce w szczególnym miejscu. Siedziba Urzędu Dzielnicy Praga Północ to wzorcowo dostosowany budynek, laureat trzeciej edycji konkursu w kategorii "obiekt użyteczności publicznej".

Celem przedsięwzięcia jest promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. 
Do konkursu można zgłaszać obiekty użyteczności publicznej (m.in. urzędy, restauracje, kluby, szkoły), obiekty mieszkalne, zabytkowe oraz przestrzeń publiczną - ulice, stacje metra, parki, place miejski. Oceniane będą obiekty współczesne i zabytkowe w trzech kategoriach: obiekt użyteczności publicznej, obiekt mieszkalny i przestrzeń publiczna.
Jury konkursu przyzna nagrody finansowe osobom, które wybiorą obiekt najlepiej dostosowany oraz przygotują najciekawsze zgłoszenia. W tym roku pula nagród wynosi aż 12 000 złotych.

- "Szczególną uwagę zwracamy na przestrzeń publiczną, na stacje metra, które są szalenie istotne, zwłaszcza w  perspektywie EURO 2012. Ważne aby pamiętać, że nie chodzi tu tylko o dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Istnieją inne niepełnosprawności. Często lekceważy się potrzeby osób niewidomych i niedowidzących" - powiedział inaugurując konkurs Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

- "Warszawa powinna być miastem dostępnym dla wszystkich. Na co dzień wielu z nas nie uświadamia sobie, jak dużym problem może być pojedynczy schodek. Dlatego warto pokazywać dobre praktyki i rozwiązania budowlane, aby były one przykładem oraz wzorcem dla innych. Nowe obiekty budujemy z zachowaniem standardów europejskich i staramy się dostosować starsze ośrodki do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Działania podejmowane dziś zaowocują w przyszłości. Warto, aby przysłowiowe jutro było lepsze i bardziej dostępne dla wszystkich członków naszego społeczeństwa - po prostu dostosowane dla wszystkich" - wyjaśniał Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. - "Zwracamy baczną uwagę na przystosowanie wszystkich nowych inwestycji w stolicy. Tym bardziej, że w 2010 roku Warszawa będzie organizować europejską edycję Olimpiad Specjalnych. Wśród zawodników jest również wiele osób z dysfunkcjami ruchu. Wyzwaniem dla nas jest wzorowe przygotowanie miasta do września 2010 tak, aby przyjąć gości z całej Europy w jak najlepszych warunkach" - zapewniał.

Obiekty do konkursu może zgłaszać każdy i może przygotować więcej niż jedno zgłoszenie. Technika przygotowania jest dowolna: papierowa lub elektroniczna (pliki do 10 Mb przesyłka pocztą elektroniczną, powyżej 10 Mb na nośnikach cyfrowych). Zgłoszenia można składać osobiście, przesyłać na adres pocztowy z dopiskiem: konkurs "Warszawa bez barier 2008" :
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
ul. Sapieżyńska 10 a
00 - 215 Warszawa
lub wysyłać mailowo:
[email protected]

Obiekty do konkursu można zgłaszać do 17 października 2008 roku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w grudniu 2008 podczas gali Integracji w Sali Kongresowej. Laureaci z poprzedniach lat to m.in. Kompleks Basenów Rehabilitacyjnych "Muszelka", Uniwersytet Warszawski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Handlowe Arkadia.

Regulamin konkursu "Warszawa bez barier 2008"

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Autor: www.niepelnosprawni.pl Nagrodę specjalną konkursu "Warszawa bez barier 2007", otrzymał Uniwersytet Warszawski.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany