Warszawa: Akademia Sztuk Pięknych w rozbudowie

2011-09-26 16:14
Akademia Sztuk Pieknych w Warszawie
Autor: brak danych ASP przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie pięknieje. Obecnie trwa rozbudowa gmachu przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Jednocześnie prowadzone są prace remontowe istniejącej już siedziby. Zakończenie inwestycji wartej ponad 65 mln złotych, planowane jest na 2013 rok.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Autor: brak danych Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie - wzmacnienie fundamentów wiertnicą

We wrześniu ruszyła rozbudowa gmachu Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Jest to drugi etap realizacji. Obecnie prowadzone są prace, które mają na celu wzmocnić fundamenty. Roboty prowadzone są za pomocą wiertnicy.
Dzięki inwestycji powstanie nowoczesny budynek otwarty na Wisłę i przylegający do niej pas zieleni wpisany w charakter Powiśla. Jednocześnie trwają prace remontowe wewnątrz budynku, tj. roboty związane z montażem nowej instalacji centralnego ogrzewania.

W jaki sposób wzmacniane są fundamenty ASP?

Obecny etap rozbudowy ASP polega na wzmacnianiu fundamentów pod istniejącym obiektem. Roboty, które potrwają 3 miesiące prowadzone są metodą jet grounting.
Ponadto, realizowane jest głębokie fundamentowanie budynku oraz nadbudowanie konstrukcji stolarskiej istniejącego gmachu. By wzmocnić gmach, zastosowano fundamenty palowe, które stosowane są w celu przekazania dużych obciążeń na głębsze warstwy podłoża gruntowego.

- Wiertnica robie ogronmne wrażenie, poniewaz swoją wysokością dorównuje Kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie - komentuje Katarzyna Błesznowska, rzecznik prasowy ASP w Warszawie.

Akademia Sztuk Pięknych przy ul. Tamka - opis inwestycji

Najważniejsze założenia projektowe:

  • przywrócenie charakteru i wyeksponowanie północnej fasady historycznego gmachu ASP zniszczonej przez powojenne przebudowy,
  • próba integracji szkoły z systemem zielonych trenów publicznych nad Wisłą,
  • stworzenie atrakcyjnej przestrzeni społecznej służącej integracji „otwartej” szkoły artystycznej z miastem,
  • uzupełnienie zabudowy bulwaru w harmonii z jego specyficzną artykulacją, tektoniką i nastrojem.

Niemal równie istotne było dążenie do integracji wewnętrznych struktur przestrzennych obiektów, które w sposób oczywisty należą do dwóch różnych epok.

Fasada nowego gmachu to forma półprzeźroczystej membrany, w której umieszczono trzy wielkoskalowe otwory - witryny, które od środka budynku są widokami na rzekę i park. Fasada jest laną warstwami ścianą z poziomymi szczelinami. Stropy gmachu tworzy układ półek z filigranowymi poziomymi podziałami.
Akademia Sztuk Pięknych, która budowana jest w pobliżu skrzyżowania z ul. Tamka, pomieści Wydział Rzeźby, Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, Wydział Konserwacji i Renowacji Dzieł Sztuki, tworzonego obecnie Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji. W gmachu wybudowana zostanie aula na 300 osób połączona ze studiem scenografii, sale wykładowe, pracownie oraz pomieszczenia techniczne

Nowy obiekt ASP w części frontowej będzie liczył 5 kondygnacji. W głębi terenu, zostanie zlokalizowany wyższy - ponad główny korpus wystawać będzie bryła auli.
Nowy budynek będzie połączony z zabytkowym gmachem na całej wysokości w zachodniej części działki, jak również poprzez hol na niskim parterze. Stary i nowy budynek podzieli dziedziniec, który wyeksponuje północną fasadę zabytkowej budowli.
Dziedziniec w formie gładkiego, w dużym stopniu przeszklonego "sopla" stanie się oprawą wejścia do nowego budynku. Dziedziniec, pełniący funkcje ekspozycyjne, będzie współgrał z przestrzeniami publicznymi parku nad Wisłą (stając się przestrzenią dla plenerowych ekspozycji).
W przyszłości w parku zostanie zlokalizowany obiekt, który będzie skupiał pomieszczenia wystawiennicze i bibliotekę uczelni.
Całkowita wartość inwestycji realizowanej przez ASP wynosi 65 542 248, 26 złotych.
Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 41 142 507, 79 złotych oraz otrzymał dotację celową z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
(o wartości 24 399 740, 47 złotych).
Za projekt architektoniczny obiektu odpowiada warszawskie biuro Jems Architekci.
Inwestorem zastępczym jest Project Managament Intertecno Sp. zo.o. Generalne wykonawstwo sprawuje konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano Usługowe DORBUD SA (Kielce) oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe INTERBUD WEST Sp. zo.o. (Gorzów Wielkopolski).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany