WARSAW BUILD 2014 – kontakty biznesowe nawiązane
WARSAW BUILD 2014: 70 wystawców z 12 krajów, liczne prelekcje i wykłady, możliwość zapoznania się z ofertą konkurentów – taka była tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build.
Przez trzy dni (18-20 września) Warszawskie Centrum EXPO XXI odwiedzali specjaliści od budownictwa, architektury i wystroju wnętrz. Wśród nich przede wszystkim prezesi, menedżerowie firm oraz biznesmeni z całego świata. Międzynarodowy charakter targów podkreśliła obecność zagranicznych misji gospodarczych przedsiębiorców z Meksyku, Algierii, Dubaju i Ukrainy. Wśród wystawców, poza Polską, wymienić można firmy z Rumunii, Włoch, Niemiec, Portugalii czy Chin.
Nie tylko targi
Targi Warsaw Build organizowane przez firmę Lentewenc to nie tylko możliwość zaprezentowania swojej oferty, ale także okazja do uczestniczenia w wydarzeniach specjalnych oraz do spotkań branżowych. I tak pzez trzy dni można było przyglądać się zmaganiom płytkarzy w eliminacjach do VII Glazurniczych Mistrzostw Polski, a drugiego i trzeciego dnia, podczas III Ogólnopolskiego Pikniku Montażystów, mistrzowie montażu uczestniczyli w pokazach montażu drzwi. Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko odwiedzających, ale też wystawców.
- Zrobiliśmy piknik, na którym pokazaliśmy kilkudziesięciu montażystom najnowsze technologie montażu okien oraz drzwi, a konkretnie - koncepcje dla domów energooszczędnych i pasywnych, czyli technologie budownictwa przyszłości – mówi Robert Klos, przedstawiciel Zrzeszenia Montażystów Stolarki.
Energooszczędność, efektywność energetyczna, domy pasywne – te tematy są coraz bardziej popularne, w związku z czym na Warsaw Build nie mogło zabraknąć poświęconej im konferencji. „Efektywność energetyczna w budownictwie – wyzwania i szanse dla Polski” odbyła się drugiego dnia targów. Wśród prelegentów znalazły się ważne postacie ze świata polityki i gospodarki, m.in. poseł na sejm RP i prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy – Waldemar Pawlak, ambasador Szwecji w Polsce - Staffan Herrström, dr Andrzej Malinowski – prezydent konfederacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Piotr Zgorzelski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Niestabilna sytuacja na Wschodzie może budzić wątpliwości, czy prowadzenie biznesu na tych terenach jest możliwe, opłacalne i bezpieczne. Rozwianiu wątpliwości służył szereg wykładów przygotowanych przez Instytut INTL, który odbył się drugiego dnia targów.
Strefa architekta
Architektura nierozerwalnie związana jest z budownictwem. Pierwszego dnia Warsaw Build 2014 odbyła się debata „Nowa urbanistyka po polsku”. Maciej Mycielski z MAU Architecture & Urbanism, Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz deweloperzy: Grażyna Śledzińska – prezes MTG Agri-Rol SA i Robert Moritz – prezes ALTA SA, rozmawiali na temat nowych trendów w budownictwie mieszkaniowym w Polsce.
Trzeciego dnia gościem targów była prof. Ewa Kuryłowicz, która przybliżyła słuchaczom realizację budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. Zaraz potem, Marcin Goncikowski z pracowni APA Kuryłowicz & Associates, zajął się specyfiką warszawskich Bielan jako terenów poprzemysłowych, chcąc zdefiniować je jako problem lub potencjał stolicy.