Warmia i Mazury szukają inwestorów. Projekt "Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach"

2012-11-05 10:33

Możliwości inwestycyjne Warmii i Mazur zostały omówione podczas konferencji w Olsztynie, która odbyła się w ramach projektu "Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej". Uczestnicy wypracowali ciekawe wnioski na sposoby zainteresowania inwestorów tę strefą ekonomiczną.

Warmia i Mazury

i

Autor: Archiwum serwisu

Województwo warminsko mazurskie to ponad 24 km2 powierzchni, na której znajdują się dwie strefy ekonomiczne warminsko mazurska i suwalska SSE. 

Wśród atutów województwa uczestnicy konferencji i prelegenci wymieniali położenie przy wschodniej granicy Unii Europejskiej i bliskość Obwodu Kaliningradzkiego. Podkreślano znakomite warunki rozwoju dla ekologicznych gałęzi przemysłu, duży potencjał produkcji rolnej i rolno-spożywczej, warunki dla rozwoju przemysłu turystycznego i agroturystycznego.

Do rozwoju każdego sektora jest niezbędne zaplecze naukowo-badawcze. Jego rolę mogą pełnić instytuty doświadczalne i badawcze PAN na terenie województwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Centrala Polskiego Komitetu Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej FIL/IDF, Uniwersytecki Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa Śródlądowego, Instytut Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski prowadzi badania nad przemysłowym wykorzystaniem energii odnawialnej.

Województwo jest liderem pod względem produkcji tarcicy liściastej i iglastej. Stąd obecność dużych inwestorów z branży meblarskiej: Swedwood, Mazurskie Meble Trade, Mazur Comfort, Mebelplast, Szynaka Meble, Sklejka Pisz, Paged Sklejka, Dekort.

Trzy największe miasta regionu Olsztyn, Elbląg i Ełk - o różnym potencjale gospodarczym zdecydowały się zainwestować w parki naukowo –technologiczne z przekonaniem, że jest to szansa na rozwój regionu. Elbląski Park Technologiczny działa od 2010 roku, Park Naukowo – Technologiczny w Ełku otwarty w padzierniku 2012 roku i Olsztyński Park Naukowo –Technologiczny - planowane otwarcie w 2013 roku.

Najnowsze duże inwestycje: Michelin Poland; Ikea; Alstom; HeinzGlas; Philips; Provini; Smithfield; Safilin; Heineken.

Jednak mimo tych wszystkich niezaprzeczalnych zalet zauważono, że Warmii i Mazurom brakuje sprawnie działającej infrastruktury. Warmia i Mazury potrzebują dróg, szybkiej kolei  i lotniska. Bez tego w obecnych czasach trudno jest przyciągnąć nowych inwestorów, chociaż firmy już działające na terenie Warmii i Mazur podkreślały świetną współpracę w władzami. Wszystkie firmy mają też duże wsparcie w badaniach, dzięki możliwości korzystania z kadr Uniwesytetu.

Spotkanie “Startuj lokalnie, planuj globalnie” było elementem projektu, poświęconego promocji atrakcyjności inwestycyjnej województwa warmińsko-mazurskiego w ramach projektu „Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest prezentacja potencjału inwestycyjnego Warmii i Mazur, budowanie pozytywnego wizerunku regionu wśród inwestorów oraz rozpowszechnianie informacji o potencjale województwa i jego ofercie eksportowej.