Wakacje kredytowe będą też w 2024, ale nie dla wszystkich kredytobiorców jak w 2023

2023-06-02 13:22
Wakacje kredytowe
Autor: Szymon Starnawski Wakacje kredytowe prawdopodobnie będą przedłużone na 2024 rok. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022

Wakacje kredytowe 2024 - wszystko na to wskazuje, że będą. Jak wynika jednak z ostatnich deklaracji rządu, z wakacji kredytowych nie skorzystają już wszyscy kredytobiorcy, tak jak w 2023 roku. Warunkiem czasowego zawieszenia spłaty kredytu ma być kryterium dochodowe. Nowe zasady wakacji kredytowych 2024 mamy poznać jeszcze w czerwcu.

Spis treści

 1. Wakacje kredytowe będą przedłużone na 2024?
 2. Wakacje kredytowe 2023 - zasady i terminy
 3. Dla kogo wakacje kredytowe?
 4. Kiedy najlepiej skorzystać z wakacji kredytowych w 2023?
 5. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
 6. Wakacje kredytowe - warunki
 7. Wakacje kredytowe - porady ekspertów

Wakacje kredytowe będą przedłużone na 2024?

Wiele na to wskazuje, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok. Rząd rozważa to już od dłuższego czasu. Ostatnio premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w rozmowie z "Wprost", że to prawdopodobne, choć już nie dla wszystkich.

„Rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego” – powiedział szef rządu.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca 2022 weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa wprowadziła tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez 4 miesiące w 2022 i 4 miesiące w 2023.

Wakacje kredytowe 2023 - zasady i terminy

W ramach wakacji kredytowych można było zawiesić płatność dwóch rat w trzecim i czwartym kwartale 2022 (czyli w sierpniu i wrześniu oraz w dwóch z trzech miesięcy: październik, listopad, grudzień). W 2023 wakacjom kredytowym podlega jedna rata w każdym z czterech kwartałów. Dokładne ramy czasowe to:

 • od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 – jedna rata miesięczna w każdym kwartale.

Nie oznacza to jednak, że te raty przepadają. Wakacje kredytowe polegają na tym, że nieopłacone raty wydłużają okres kredytowania. Jeśli ktoś miał kredyt do czerwca 2040, ale w 2022 skorzystał z 4 miesięcy wakacji, a w 2023 skorzysta z kolejnych 4, to koniec spłaty automatycznie przesunie się o 8 miesięcy, czyli do lutego 2041 roku.

Jak podaje resort, w przypadku raty kredytu, która wzrosła z 1500 na 2400 zł, skorzystanie z 8-miesięcznych wakacji kredytowych (4 razy w 2022 i 4 razy w 2023) zmniejsza obciążenie kredytobiorcy w latach 2022-2023 o 19200 zł.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są powszechne. Ustawa nie narzuca żadnych kryteriów dochodowych ani związanych z stopniem obciążenia ratą kredytu. Skorzystać z nich mogą wszyscy ci, którzy mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych zaciągnięty w złotówkach. Trzeba też pamiętać, że wakacje kredytowe mogą dotyczyć tylko jednego kredytu mieszkaniowego, ale bez względu na to, czy ma on zmienne (jak zdecydowana większość Polaków), czy stałe oprocentowanie (ostatnio coraz popularniejsze).

Kiedy najlepiej skorzystać z wakacji kredytowych w 2023?

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych dają pewną dowolność kredytobiorcy, jeśli chodzi o terminy odroczenia rat kredytu. W 2023 roku można zawiesić 4 kolejne raty, ale już po jednym miesiącu w każdym kwartale. W jakim miesiącu najbardziej opłaca się skorzystać z wakacji kredytowych 2023? To już każdy kredytobiorca powinien sam przeanalizować swoją sytuację finansową i ocenić, kiedy najlepiej zawiesić zobowiązanie.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć w swoim banku w formie papierowej lub online, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Bank ma na przesłanie potwierdzenia, że otrzymał wniosek 21 dni, ale wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu rozpoczyna się z chwilą doręczenia wniosku. Wniosek należy więc złożyć przed upływem terminu spłaty kredytu, jaka jest w umowie z bankiem. Najlepiej zajrzeć na stronę swojego banku i tam znaleźć informację, w jakim terminie, w związku ze swoją datą zapadalności raty, złożyć wniosek.

Wniosek jest czytelny, a jego wypełnienie zajmuje kilka minut.

Wakacje kredytowe - warunki

Podsumujmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z wakacji kredytowych:

 • odroczenie spłat przysługuje wyłącznie na jeden kredyt, zaciągnięty na nieruchomość, w której mieszkamy,
 • musi być to kredyt zaciągnięty w złotych,
 • zawarcie umowy kredytowej nastąpiło przed 1 lipca 2022,
 • okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od daty 1 lipca 2022.

Jeśli już w tej chwili korzystamy z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złożymy wniosek o wakacje kredytowe na mocy nowej ustawy, to termin tych pierwszych wakacji, skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku w banku.

Wakacje kredytowe - porady ekspertów

Wszelkie nieprawidłowości wynikające z realizacji przez banki wniosków o wakacje kredytowe, a także pytania do ekspertów kredytobiorcy mogą zgłaszać pod numerem specjalnej infolinii uruchomionej przez Rzecznika Finansowego.

Numer infolinii to: 22 333 73 35

Poradę eksperta można uzyskać również drogą mailową, pisząc na adres: wakacjekredytowe@rf.gov.pl

Źródło: PAP

Listen to "Polacy zadłużają się na potęgę. Prawie 2,5 miliona osób jest winnych już ponad 45 miliardów zł." on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej