Wakacje kredytowe 2024. Dla kogo? Jakie warunki wakacji i kiedy wniosek? Dowiedz się, co z kredytem hipotecznym w 2024 r.

2023-12-08 9:45
Wakacje kredytowe 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Z wakacji kredytowych 2024 skorzysta wielu kredytobiorców, ale zdecydowanie nie wszyscy.

Czy będą wakacje kredytowe 2024? Po wycofaniu z Sejmu projektu ustawy znów nie wiadomo, czy pomoc dla kredytobiorców zostanie przedłużona na kolejny rok. Co już wiadomo o wniosku o wakacje kredytowe 2024 i ewentualnym kryterium dochodowym? Poznaj najświeższe fakty.

Spis treści

  1. Czy będą wakacje kredytowe 2024? Dla kogo będą dostępne?
  2. Kwota kredytu wyższa niż 400 tys. zł? Też miała być szansa na wakacje kredytowe
  3. Wakacje kredytowe – ile miesięcy bez spłaty rat?
  4. Wakacje kredytowe 2024 – zasady zawieszenia spłaty kredytu
  5. Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych to znaczne koszty dla banków
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Czy będą wakacje kredytowe 2024? Dla kogo będą dostępne?

Przedłużenie rządowych wakacji kredytowych na 2024 rok, wyczekiwane przez wielu, wydawało się już pewne. 21 września ogłosił je premier Mateusz Morawiecki, jednak 5 grudnia projekt ustawy przedłużającej wakacje na 2024 r. został wycofany z Sejmu. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że o ewentualnym przedłużeniu wakacji kredytowych zadecyduje nowy rząd. Na razie nie wiadomo zatem, czy w przyszłym roku można będzie zawiesić spłatę rat.

Przypomnijmy, że według wycofanego projektu ustawy z wakacji kredytowych w 2024 r. miały skorzystać osoby, u których kwota kapitału udzielonego kredytu to maksymalnie 400 tys. zł. Wakacje miały przysługiwać tylko osobom, które zawarły złotówkową umowę kredytową przed 1 lipca 2022 r., była ona wciąż aktywna, a okres kredytowania kończył się minimum 6 miesięcy po 1 lipca 2022 r. Teraz jednak nie wiadomo, czy te zasady zostaną wprowadzone.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Kwota kredytu wyższa niż 400 tys. zł? Też miała być szansa na wakacje kredytowe

W wycofanym, nieaktualnym już projekcie ustawy wskazywano jeszcze jedną grupę osób uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych 2024. Chodziło o kredytobiorców, u których kwota kapitału to między 400 a 800 tys. zł. Jak podawano:

  • część osób, u których kwota kapitału udzielonego kredytu jest wyższa niż 400 tys. zł, ale niższa niż 800 tys. zł również miała móc skorzystać z wakacji kredytowych 2024;
  • wśród kredytobiorców z taką kwotą kapitału uprawnione do wakacji kredytowych miały być osoby, u których „stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.”.

Jak widać, miało być to swego rodzaju kryterium dochodowe, choć inne, niż wiele osób się spodziewało. Powyższe zasady miały na celu sprawienie, by z pomocy w postaci wakacji korzystały tylko osoby faktycznie tego potrzebujące. Warto pamiętać, że powyższe zasady również miały dotyczyć tylko osób, które mają aktywną złotówkową umowę kredytową zawartą przed 1 lipca 2022 r., której okres kredytowania kończył się minimum 6 miesięcy po tej dacie.

Warto dodać, że bank bada dochody z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe – ile miesięcy bez spłaty rat?

Przypomnijmy, że ustawowe wakacje kredytowe wprowadzono w lipcu 2022 r. jako formę pomocy dla kredytobiorców, którzy z powodu wzrostu stóp procentowych mają problem ze spłatą zobowiązania. W praktyce jednak z wakacji w 2022 i 2023 r. mógł skorzystać każdy, kto spłacał złotówkowy kredyt hipoteczny, niezależnie od sytuacji finansowej. W 2023 r. przepisy umożliwiają zawieszenie spłaty jednej raty w każdym kwartale. Obecnie nie wiadomo, jakie będą zasady wakacji kredytowych 2024 i czy w ogóle będą one dostępne. Według wycofanego już projektu ustawy w 2024 r. miała być możliwość zawieszenia jednej raty na kwartał. Kredytobiorca sam miał decydować, ile razy w ciągu roku skorzysta z wakacji.

– W okresie zawieszenia spłaty kredytu nie płacisz raty kapitałowo-odsetkowej (poza ewentualnymi opłatami z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu) – podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. – Bank potwierdza przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia.

Według danych Biura Informacji Kredytowej do 30 kwietnia 2023 r. z wakacji kredytowych skorzystali posiadacze 1,13 mln kredytów. Dla części osób było to wytchnienie w spłacie wysokich rat, dla innych – okazja do nadpłaty zobowiązania. Wbrew pozorom nie wszystkie osoby uprawnione zdecydowały się na skorzystanie ze wsparcia.

– Raport NBP o stabilności systemu finansowego wskazuje, że od października 2022 r. do lutego 2023 r. udział kredytobiorców korzystających z wakacji wynosił 65%–70% – podaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wakacje kredytowe 2024 – zasady zawieszenia spłaty kredytu

Dokładne zasady wakacji kredytowych 2024 nie są obecnie znane. Nie wiadomo bowiem, czy nowy rząd w ogóle przedłuży wakacje na kolejny rok. W nieaktualnym już projekcie ustawy, która miała przedłużać wakacje, zapisano: „proponuje się, aby zawieszenie spłaty na warunkach, jakie obowiązywały w roku 2023, było możliwe także w roku 2024”.

Kredytobiorca spełniający warunki miał móc zawiesić spłatę jednej raty na kwartał. O wakacje kredytowe wnioskowałoby się tak samo, jak obecnie, czyli w swoim banku kredytującym – osobiście, w formie pisemnej lub elektronicznie. Obecnie jednak wszystko to jest niepewne.

Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych to znaczne koszty dla banków

Choć z osoby spłacające kredyty mieszkaniowe z pewnością liczą na przedłużenie wakacji kredytowych, trzeba pamiętać, że ta ulga dla kredytobiorców to większe obciążenie finansowe dla banków. Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, w 2022 r. łączny koszt dla banków wyniósł aż 13,41 mld zł. Był on na tyle wysoki, że w ubiegłym roku osiem banków przekroczyło poziomy krytyczne wskaźników inicjujących plan naprawy (choć ostatecznie siedem z nich zdecydowało, że sobie poradzą i wstrzymały się z dalszymi krokami).

– Narodowy Bank Polski (…) zwraca uwagę, że koszt wakacji kredytowych dla banków okazał się nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do redukcji kosztów ryzyka kredytowego. NBP obliczył, że sektor bankowy zapłacił za wstrzymanie rat tyle samo, co przy minimum pięciokrotnym wzroście sumy złotowych kredytów mieszkaniowych z utratą wartości – mówi ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jednocześnie mimo tych dodatkowych kosztów banki zakończyły 2022 rok z zyskiem 12,4 mld zł, czyli ponad dwa razy większym niż w 2021 r.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej