W Polsce powstanie pierwsze osiedle mieszkaniowe zaprojektowane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju

2012-04-06 10:56
Seminarium Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania
Autor: Bluevine Consulting

Podczas seminarium "Zrównoważone projektowanie – potrzeba zintegrowanego projektowania" odbyła się dyskusja na temat planów budowy pierwszego w Polsce osiedla mieszkaniowego zaprojektowanego zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, które do końca 2014 roku powstanie na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Seminarium zainicjowało III edycję ogólnopolskich spotkań, odbywających się w ramach cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest zrównoważone projektowanie.

Seminarium "Zrównoważone projektowanie – potrzeba zintegrowanego projektowania"

Seminarium, które odbyło się 29 marca br. w Centrum Kongresowym w Hali Stulecia, zgromadziło przedstawicieli wszystkich grup zawodowych zaangażowanych w budowlany proces inwestycyjny. We Wrocławiu spotkali się architekci, deweloperzy, generalny wykonawca, przedstawiciele miasta, a także wykładowcy Politechniki Wrocławskiej.

Podczas seminarium odbyła się debata na temat planów budowy osiedla mieszkaniowego na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Osiedle we Wrocławiu zaprojektowano zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. W dyskusji uczestniczył m.in. Piotr Fokczyński – architekt miejski Wrocławia, Zbigniew Maćków – przewodniczący Dolnośląskiej Izby Architektów, a także Rafał Jarodzki – prezes firmy Archicom. Uczestnicy seminarium zgodzili się, że plany budowy osiedla na Nowych Żernikach wymagają współpracy pomiędzy miastem i zaangażowanymi w przedsięwzięcie deweloperami i architektami.
– Osiedle mieszkaniowe na Nowych Żernikach będzie ekologiczne i samowystarczalne. Będą tutaj miejsca zarówno do pracy, jak i mieszkania. – podkreślał architekt Zbigniew Maćków. – Projekt budowy osiedla jest obecnie konsultowany społecznie. Okoliczni mieszkańcy aktywnie uczestniczą we wszystkich spotkaniach. – dodał Piotr Fokczyński, architekt miasta Wrocławia.

W drugiej części seminarium odbyły się praktyczne warsztaty przygotowane przez firmę Arup i APA Wojciechowski, które przybliżyły uczestnikom kwestie związane ze zrównoważonym projektowaniem. Uczestnicy pracowali w zespołach, w skład których wchodzili przedstawiciele wszystkich grup zawodowych zaangażowanych w proces inwestycyjny. Zespoły pracowały nad modelowymi projektami różnych obiektów. Punktowana była wiedza dotycząca zagadnień efektywności energetycznej budynku, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, racjonalnej gospodarki terenem i wodą, a także aspekty finansowe.

III edycja ogólnopolskiego cyklu seminariów "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa"

Spotkanie we Wrocławiu zainicjowało III edycję ogólnopolskich seminariów, które odbywają się w ramach cyklu “Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa” w najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie regionach Polski. Celem projektu jest pogłębianie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez inicjowanie branżowej dyskusji wśród wszystkich zainteresowanych stron. Inicjatorem i sponsorem przedsięwzięcia jest firma RD bud, generalny wykonawca należący do francuskiej grupy budowlano-deweloperskiej Rabot Dutilleul.

– Naszym celem jest edukacja i wypracowanie zasad współpracy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na każdym jego etapie, aby realizacja zrównoważonych budynków stała się faktem. Obecnie dysponujemy technologiami, które pozwalają realizować inwestycje w taki sposób, aby nie niszczyć równowagi środowiska i zachować je dla przyszłych pokoleń. – ocenił Jean Luc Darras, Dyrektor Techniczny i Specjalista ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie RD bud.

Na potrzeby projektu "Partnerstwa dla zrównoważonego budownictwa" zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalni wykonawcy, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków.

Po inicjującym cykl seminarium we Wrocławiu, kolejne odbędą się, m.in. w Katowicach, Łodzi, Trójmieście i w Poznaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej