W Polsce powstanie pierwsze osiedle mieszkaniowe zaprojektowane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju
Podczas seminarium "Zrównoważone projektowanie – potrzeba zintegrowanego projektowania" odbyła się dyskusja na temat planów budowy pierwszego w Polsce osiedla mieszkaniowego zaprojektowanego zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, które do końca 2014 roku powstanie na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Seminarium zainicjowało III edycję ogólnopolskich spotkań, odbywających się w ramach cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest zrównoważone projektowanie.
Seminarium "Zrównoważone projektowanie – potrzeba zintegrowanego projektowania"
Seminarium, które odbyło się 29 marca br. w Centrum Kongresowym w Hali Stulecia, zgromadziło przedstawicieli wszystkich grup zawodowych zaangażowanych w budowlany proces inwestycyjny. We Wrocławiu spotkali się architekci, deweloperzy, generalny wykonawca, przedstawiciele miasta, a także wykładowcy Politechniki Wrocławskiej.
Podczas seminarium odbyła się debata na temat planów budowy osiedla mieszkaniowego na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Osiedle we Wrocławiu zaprojektowano zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. W dyskusji uczestniczył m.in. Piotr Fokczyński – architekt miejski Wrocławia, Zbigniew Maćków – przewodniczący Dolnośląskiej Izby Architektów, a także Rafał Jarodzki – prezes firmy Archicom. Uczestnicy seminarium zgodzili się, że plany budowy osiedla na Nowych Żernikach wymagają współpracy pomiędzy miastem i zaangażowanymi w przedsięwzięcie deweloperami i architektami.
– Osiedle mieszkaniowe na Nowych Żernikach będzie ekologiczne i samowystarczalne. Będą tutaj miejsca zarówno do pracy, jak i mieszkania. – podkreślał architekt Zbigniew Maćków. – Projekt budowy osiedla jest obecnie konsultowany społecznie. Okoliczni mieszkańcy aktywnie uczestniczą we wszystkich spotkaniach. – dodał Piotr Fokczyński, architekt miasta Wrocławia.
W drugiej części seminarium odbyły się praktyczne warsztaty przygotowane przez firmę Arup i APA Wojciechowski, które przybliżyły uczestnikom kwestie związane ze zrównoważonym projektowaniem. Uczestnicy pracowali w zespołach, w skład których wchodzili przedstawiciele wszystkich grup zawodowych zaangażowanych w proces inwestycyjny. Zespoły pracowały nad modelowymi projektami różnych obiektów. Punktowana była wiedza dotycząca zagadnień efektywności energetycznej budynku, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, racjonalnej gospodarki terenem i wodą, a także aspekty finansowe.
Autor: Bluevine Consulting
III edycja ogólnopolskiego cyklu seminariów "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa"
Spotkanie we Wrocławiu zainicjowało III edycję ogólnopolskich seminariów, które odbywają się w ramach cyklu “Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa” w najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie regionach Polski. Celem projektu jest pogłębianie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez inicjowanie branżowej dyskusji wśród wszystkich zainteresowanych stron. Inicjatorem i sponsorem przedsięwzięcia jest firma RD bud, generalny wykonawca należący do francuskiej grupy budowlano-deweloperskiej Rabot Dutilleul.
– Naszym celem jest edukacja i wypracowanie zasad współpracy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na każdym jego etapie, aby realizacja zrównoważonych budynków stała się faktem. Obecnie dysponujemy technologiami, które pozwalają realizować inwestycje w taki sposób, aby nie niszczyć równowagi środowiska i zachować je dla przyszłych pokoleń. – ocenił Jean Luc Darras, Dyrektor Techniczny i Specjalista ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie RD bud.
Na potrzeby projektu "Partnerstwa dla zrównoważonego budownictwa" zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalni wykonawcy, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków.
Po inicjującym cykl seminarium we Wrocławiu, kolejne odbędą się, m.in. w Katowicach, Łodzi, Trójmieście i w Poznaniu.