W pięć dni - nowe osiedle

2008-01-10 16:35
W pięć dni - nowe osiedle
Autor: Maciej Mycielski Architecture & Urbanism W pięć dni - nowe osiedle

W Katowicach trwają warsztaty urbanistyczne charrette. W ciągu zaledwie pięciu dni grupa światowej sławy urbanistów i architektów, przy współpracy z przedstawicielami władz Katowic, stworzy kompletną koncepcję zabudowy mieszkaniowej działki o powierzchni ponad 8 ha położonej w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Odrodzenie i powstającego osiedla Millenium. Organizatorem warsztatów jest firma TUP S.A., a inwestorem - spółka zależna TUP Property.

Warsztaty charrette polegają na stworzeniu od podstaw koncepcji zabudowy lub zagospodarowania terenu, nad którą pracują wspólnie architekci i urbaniści. Głównym zamierzeniem charrette jest współpraca wszystkich tych, których dany projekt bezpośrednio dotyczy, a więc lokalnych władz i społeczności, inwestorów, właścicieli terenów. Warsztaty zazwyczaj trwają od kilku do kilkunastu dni, podczas których uczestnicy mają możliwość poznania i zrozumienia potrzeb każdej ze stron oraz wypracowanie odpowiednich parametrów projektu, tak, aby promować dobro ogólne, a nie rozwiązania jednostronne.

Katowickie warsztaty rozpoczęły się - 14 stycznia - od zwiedzania terenu, na którym ma powstać osiedle. Międzynarodowa grupa architektów i urbanistów zapoznała się z lokalnymi trendami architektonicznymi, specyfiką terenu i w ciągu zaledwie pięciu dni zaproponuje rozwiązanie, które odpowie zarówno na potrzeby inwestora, jak i samych mieszkańców Katowic.

"Na zlecenie TUP S.A. architekci oraz urbaniści, pod kierownictwem Macieja Mycielskiego, mają zaprojektować osiedle mieszkaniowe wkomponowane w otoczenie i wykorzystujące potencjał naszej działki" - mówi Robert Moritz, prezes TUP S.A.

Ostateczny projekt uwzględniający m.in. rozwiązania urbanistyczne, architekturę, a także liczbę i rodzaj mieszkań, które zostaną wybudowane zostanie zaprezentowany przez inwestora po zakończeniu warsztatów, 22 stycznia.

Warsztaty charrette jako innowacyjna metoda planowania urbanistycznego przestrzeni, sprawdziły się m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. W Polsce były już wykorzystane przez firmę TUP S.A., w Siewierzu i Poznaniu.

W ciągu dziewięciu dni października ubiegłego roku w Siewierzu powstała koncepcja utworzenia na powierzchni 120 ha miasteczka o charakterze ekologicznego miasta-ogrodu, zabudowanego niskimi kamieniczkami. Wcześniej, podczas trzydniowych warsztatów charrette w Poznaniu, zespół architektów i urbanistów stworzył projekt zagospodarowania budynków pofabrycznych, należących dawniej do fabryki odzieży Modena.

Koncepcja miasta-ogrodu, efekt prac w Siewierzu
Miasto-ogród, widok od strony Zalewu Przeczycko-Siewierskiego
Fot.: Maciej Mycielski Architecture & Urbanism

Udział w międzynarodowych warsztatach charrette w Katowicach biorą:

1. Maciej M. Mycielski, główny planista - koordynator
Urbanista, architekt, absolwent KU Leuven, Belgia (1994), Rzym, Włochy (1994), Politechniki Warszawskiej (2005). Urbanista i kierownik projektów w DPZ Architekts & Town Planners w Miami, Floryda (1994-97). W 1998 założył biuro projektów urbanistycznych w Belgii, od 2004 prowadzi działalność jako Mycielski Architekture & Urbanism (MAU) w Warszawie. Główny koordynator i projektant w ponad 30 projektach urbanistycznych mi.in. w Belgii, Chinach, Egipcie, i wreszcie w Polsce. Wprowadził na grunt polski i belgijski metodologię specjalistycznych warsztatów "charrette". Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich i Rada Europejskiej Urbanistyki- CEU.
2. Duane Phillips, Senior Planner/starszy planista
Architekt, urbanista, posiada uprawnienia do wykonywania zawodu w USA, Wielkiej Brytanii (RIBA) i Niemczech; prowadzi biuro architektoniczne w Berlinie; dyrektor DPZ-Europe, koordynator projektów urbanistycznych i rewitalizacyjnych (Bahrajn, Niemcy, Bułgaria, Szkocja, Egipt), współpracuje z MAU (Belgia, Polska) od 2005 r.
3. Max von Trott zu Solz, Senior Planner /starszy planista
Architekt, absolwent Bauhaus Weimar, Niemcy (1997), Rzym, Włochy (1994). Od 1998 r. uczestniczy w wielu warsztatach projektowych i charrette organizowanych przez MAU. Od 1999, wraz z żoną Friederike von Trott zu Solz, prowadzi własne biuro architektoniczne w Eisenach w Niemczech. Członek komisji budownictwa w Eisenach.
4. Peter Berenz, Senior Planner / starszy planista
Urbanista, absolwent University of Applied Sciences Aachen, Niemcy (1997) oraz Urban Design and Town Planning, Miami, Floryda (1998). Od 1998 uczestniczy w wielu warsztatach charrette organizowanych przez MAU przy projektach w Belgii. Od 2001 r. kierownik projektów urbanistycznych w Krier/Kohl Architekts, Berlin.
5. Jan Belina Brzozowski, architekt
Architekt, planista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2004). Zwycięzca konkursów architektonicznych. Od 2005 współwłaściciel biura architektonicznego. Od 2005r. uczestniczy w warsztatach projektowych organizowanych przez MAU w Polsce i Belgii.
6. Konrad Grabowiecki, architekt
Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2004). Organizator wydziałowych konkursów architektonicznych w latach 2003/2004/2005. Zwycięzca konkursów architektonicznych. Od 2005 współwłaściciel biura architektonicznego. Członek SARP. Uczestniczy w warsztatach charrette skoordynowanych przez MAU w Polsce i Egipcie.
7. Dominika Jędrzejczak, urbanista
Urbanista, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, oraz Fachhochschule Muenchen, Niemcy. Posiada sześcioletnie doświadczenie zawodowe w opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego. Członek Krajowej Izby Urbanistów.
8. Malwina Łazęcka, architekt - student
Studentka Politechniki Warszawskiej. Stażystka w MAU, uczestniczka warsztatów charrette organizowanych przez MAU w Polsce.
9. Jacek Jaskólski, architekt - student
Student Politechniki Warszawskiej. Stażysta w BG Architekci i MAU.

Warsztaty potrwają do 18 stycznia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej