W pięć dni - nowe osiedle

2008-01-10 16:35
W pięć dni - nowe osiedle
Autor: Maciej Mycielski Architecture & Urbanism W pięć dni - nowe osiedle

W Katowicach trwają warsztaty urbanistyczne charrette. W ciągu zaledwie pięciu dni grupa światowej sławy urbanistów i architektów, przy współpracy z przedstawicielami władz Katowic, stworzy kompletną koncepcję zabudowy mieszkaniowej działki o powierzchni ponad 8 ha położonej w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Odrodzenie i powstającego osiedla Millenium. Organizatorem warsztatów jest firma TUP S.A., a inwestorem - spółka zależna TUP Property.

Warsztaty charrette polegają na stworzeniu od podstaw koncepcji zabudowy lub zagospodarowania terenu, nad którą pracują wspólnie architekci i urbaniści. Głównym zamierzeniem charrette jest współpraca wszystkich tych, których dany projekt bezpośrednio dotyczy, a więc lokalnych władz i społeczności, inwestorów, właścicieli terenów. Warsztaty zazwyczaj trwają od kilku do kilkunastu dni, podczas których uczestnicy mają możliwość poznania i zrozumienia potrzeb każdej ze stron oraz wypracowanie odpowiednich parametrów projektu, tak, aby promować dobro ogólne, a nie rozwiązania jednostronne.

Katowickie warsztaty rozpoczęły się - 14 stycznia - od zwiedzania terenu, na którym ma powstać osiedle. Międzynarodowa grupa architektów i urbanistów zapoznała się z lokalnymi trendami architektonicznymi, specyfiką terenu i w ciągu zaledwie pięciu dni zaproponuje rozwiązanie, które odpowie zarówno na potrzeby inwestora, jak i samych mieszkańców Katowic.

"Na zlecenie TUP S.A. architekci oraz urbaniści, pod kierownictwem Macieja Mycielskiego, mają zaprojektować osiedle mieszkaniowe wkomponowane w otoczenie i wykorzystujące potencjał naszej działki" - mówi Robert Moritz, prezes TUP S.A.

Ostateczny projekt uwzględniający m.in. rozwiązania urbanistyczne, architekturę, a także liczbę i rodzaj mieszkań, które zostaną wybudowane zostanie zaprezentowany przez inwestora po zakończeniu warsztatów, 22 stycznia.

Warsztaty charrette jako innowacyjna metoda planowania urbanistycznego przestrzeni, sprawdziły się m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. W Polsce były już wykorzystane przez firmę TUP S.A., w Siewierzu i Poznaniu.

W ciągu dziewięciu dni października ubiegłego roku w Siewierzu powstała koncepcja utworzenia na powierzchni 120 ha miasteczka o charakterze ekologicznego miasta-ogrodu, zabudowanego niskimi kamieniczkami. Wcześniej, podczas trzydniowych warsztatów charrette w Poznaniu, zespół architektów i urbanistów stworzył projekt zagospodarowania budynków pofabrycznych, należących dawniej do fabryki odzieży Modena.

Koncepcja miasta-ogrodu, efekt prac w Siewierzu
Miasto-ogród, widok od strony Zalewu Przeczycko-Siewierskiego
Fot.: Maciej Mycielski Architecture & Urbanism

Udział w międzynarodowych warsztatach charrette w Katowicach biorą:

1. Maciej M. Mycielski, główny planista - koordynator
Urbanista, architekt, absolwent KU Leuven, Belgia (1994), Rzym, Włochy (1994), Politechniki Warszawskiej (2005). Urbanista i kierownik projektów w DPZ Architekts & Town Planners w Miami, Floryda (1994-97). W 1998 założył biuro projektów urbanistycznych w Belgii, od 2004 prowadzi działalność jako Mycielski Architekture & Urbanism (MAU) w Warszawie. Główny koordynator i projektant w ponad 30 projektach urbanistycznych mi.in. w Belgii, Chinach, Egipcie, i wreszcie w Polsce. Wprowadził na grunt polski i belgijski metodologię specjalistycznych warsztatów "charrette". Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich i Rada Europejskiej Urbanistyki- CEU.
2. Duane Phillips, Senior Planner/starszy planista
Architekt, urbanista, posiada uprawnienia do wykonywania zawodu w USA, Wielkiej Brytanii (RIBA) i Niemczech; prowadzi biuro architektoniczne w Berlinie; dyrektor DPZ-Europe, koordynator projektów urbanistycznych i rewitalizacyjnych (Bahrajn, Niemcy, Bułgaria, Szkocja, Egipt), współpracuje z MAU (Belgia, Polska) od 2005 r.
3. Max von Trott zu Solz, Senior Planner /starszy planista
Architekt, absolwent Bauhaus Weimar, Niemcy (1997), Rzym, Włochy (1994). Od 1998 r. uczestniczy w wielu warsztatach projektowych i charrette organizowanych przez MAU. Od 1999, wraz z żoną Friederike von Trott zu Solz, prowadzi własne biuro architektoniczne w Eisenach w Niemczech. Członek komisji budownictwa w Eisenach.
4. Peter Berenz, Senior Planner / starszy planista
Urbanista, absolwent University of Applied Sciences Aachen, Niemcy (1997) oraz Urban Design and Town Planning, Miami, Floryda (1998). Od 1998 uczestniczy w wielu warsztatach charrette organizowanych przez MAU przy projektach w Belgii. Od 2001 r. kierownik projektów urbanistycznych w Krier/Kohl Architekts, Berlin.
5. Jan Belina Brzozowski, architekt
Architekt, planista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2004). Zwycięzca konkursów architektonicznych. Od 2005 współwłaściciel biura architektonicznego. Od 2005r. uczestniczy w warsztatach projektowych organizowanych przez MAU w Polsce i Belgii.
6. Konrad Grabowiecki, architekt
Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2004). Organizator wydziałowych konkursów architektonicznych w latach 2003/2004/2005. Zwycięzca konkursów architektonicznych. Od 2005 współwłaściciel biura architektonicznego. Członek SARP. Uczestniczy w warsztatach charrette skoordynowanych przez MAU w Polsce i Egipcie.
7. Dominika Jędrzejczak, urbanista
Urbanista, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, oraz Fachhochschule Muenchen, Niemcy. Posiada sześcioletnie doświadczenie zawodowe w opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego. Członek Krajowej Izby Urbanistów.
8. Malwina Łazęcka, architekt - student
Studentka Politechniki Warszawskiej. Stażystka w MAU, uczestniczka warsztatów charrette organizowanych przez MAU w Polsce.
9. Jacek Jaskólski, architekt - student
Student Politechniki Warszawskiej. Stażysta w BG Architekci i MAU.

Warsztaty potrwają do 18 stycznia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej