W gronie profesjonalistów

2007-11-02 13:31

Po kilku latach dojrzewania rynku facility management i kształtowania się długotrwałych relacji pomiędzy jego podmiotami, w dniach 10-11 października 2007 nastąpił przełomowy moment na tym rynku - odbył się I Ogólnopolski Kongres Facility Management. Było to istotne wydarzenie głównie ze względu na fakt, iż w jednym miejscu spotkało się całe grono polskich Facility Managerów, którzy na co dzień pracują w różnych firmach, a często również w różnych branżach.

Dwa dni Kongresu zaowocowały nawiązaniem wielu cennych kontaktów handlowych, które (z naszych doniesień) już przyniosły efekty w postaci podpisanych umów. Jednak nie tylko kontakty handlowe były istotne dla organizatorów. Obecność wystawców z branży czystości, ochrony, ubezpieczeń i innych oraz czynny udział przedstawicieli banków, a także pracowników naukowych związanych z nowoczesnym zarządzaniem nieruchomościami, dodatkowo przyczyniły się do zwiększenia atrakcyjności tego wydarzenia.

   

 

Wykład inaugurujący miał dr Bartłomiej Śliwiński, w którym przedstawił szczegółową analizę polskiego rynku Facility Management w Polsce. Dane wskazywały jednoznacznie na dynamiczny rozwój rynku FM i dalsze możliwości ewolucji. Świadczy o tym m.in. poziom obrotów w tym obszarze, który wzrósł o 18,36 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Okazało się, że na tym rynku wciąż brakuje pracowników - obsługiwana powierzchnia w 2006 roku przez jednego zatrudnionego wyniosła 1690 m2, w bieżącym roku szacuje się ją w granicach 1780 m2 i wciąż panuje tendencja wzrostowa.
Kolejne wykłady dotyczyły m.in.: badań nad przedsiębiorstwami zajmującymi się zarządzaniem nieruchomościami; zastosowania wskaźników KPI (ang. Key Performance Indicators), jako ciągłego procesu udoskonalania obsługi instalacji technicznych w obiektach; zarządzania bezpieczeństwem w obiektach inteligentnych. Jedna z prezentacji kazała coś, czego Facility Manager obawia się najbardziej - niespodziewanych zakłóceń w działaniu obiektu. W tym temacie został omówiony przykład, który mocno wstrząsnął uczestnikami Kongresu. Dotyczył on bowiem niespodziewanej sytuacji, która miała miejsce w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu "Stary Browar" w Poznaniu. Otóż, w tym obiekcie wystąpiło zjawisko tzw. flash mop, czyli umawiania się młodych osób w celu zaprezentowania jednej, nietypowej scenki. Tym razem tłumy młodych ludzi wypełniło po brzegi galerię handlową i zaczęło strzelać do siebie z fikcyjnych pistoletów, a najgorszy moment nastąpił, gdy zaczęli padać na podłogę i ruchome schody. Wykorzystując System Zarządzania Budynkiem GEMOS, błyskawicznie zostały wyłączone wszystkie schody ruchome, co zapobiegło najprawdopodobniej do tragedii.

Drugi dzień Kongresu poruszono m.in. zagadnienia: branża utrzymania czystości jako obszar pomocniczy w działaniach Facility Management; Due Diligence w ocenie technicznej nieruchomości; dostosowywanie planów inwestycyjnych i powierzchni nowych budynków do potrzeb nowoczesnego rynku; racjonalne wykorzystanie powierzchni biurowych; komfort akustyczny i wpływ dźwięku na funkcjonowanie człowieka.
Ostatnie kongresowe wystąpienie dotyczyło świadectw energetycznych i wynikających z tego konsekwencji dla zarządców i właścicieli budynków.

I Ogólnopolski Kongres Facility Management był ważnym (jeśli nie najważniejszym) wydarzeniem tego roku w tej branży. Celem organizatorów było pokazanie nowych tendencji w obszarze Facility Management oraz stworzenia możliwości prestiżowego spotkania w gronie profesjonalistów. Jest to z pewnością zapowiedź kolejnych merytorycznych spotkań merytorycznych, dotyczących nowoczesnego zarządzania nieruchomościami, organizowanych przez redakcję czasopisma "Facility Manager". A II Kongres już za rok...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej