W gronie profesjonalistów

2007-11-02 13:31

Po kilku latach dojrzewania rynku facility management i kształtowania się długotrwałych relacji pomiędzy jego podmiotami, w dniach 10-11 października 2007 nastąpił przełomowy moment na tym rynku - odbył się I Ogólnopolski Kongres Facility Management. Było to istotne wydarzenie głównie ze względu na fakt, iż w jednym miejscu spotkało się całe grono polskich Facility Managerów, którzy na co dzień pracują w różnych firmach, a często również w różnych branżach.

Dwa dni Kongresu zaowocowały nawiązaniem wielu cennych kontaktów handlowych, które (z naszych doniesień) już przyniosły efekty w postaci podpisanych umów. Jednak nie tylko kontakty handlowe były istotne dla organizatorów. Obecność wystawców z branży czystości, ochrony, ubezpieczeń i innych oraz czynny udział przedstawicieli banków, a także pracowników naukowych związanych z nowoczesnym zarządzaniem nieruchomościami, dodatkowo przyczyniły się do zwiększenia atrakcyjności tego wydarzenia.

   

 

Wykład inaugurujący miał dr Bartłomiej Śliwiński, w którym przedstawił szczegółową analizę polskiego rynku Facility Management w Polsce. Dane wskazywały jednoznacznie na dynamiczny rozwój rynku FM i dalsze możliwości ewolucji. Świadczy o tym m.in. poziom obrotów w tym obszarze, który wzrósł o 18,36 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Okazało się, że na tym rynku wciąż brakuje pracowników - obsługiwana powierzchnia w 2006 roku przez jednego zatrudnionego wyniosła 1690 m2, w bieżącym roku szacuje się ją w granicach 1780 m2 i wciąż panuje tendencja wzrostowa.
Kolejne wykłady dotyczyły m.in.: badań nad przedsiębiorstwami zajmującymi się zarządzaniem nieruchomościami; zastosowania wskaźników KPI (ang. Key Performance Indicators), jako ciągłego procesu udoskonalania obsługi instalacji technicznych w obiektach; zarządzania bezpieczeństwem w obiektach inteligentnych. Jedna z prezentacji kazała coś, czego Facility Manager obawia się najbardziej - niespodziewanych zakłóceń w działaniu obiektu. W tym temacie został omówiony przykład, który mocno wstrząsnął uczestnikami Kongresu. Dotyczył on bowiem niespodziewanej sytuacji, która miała miejsce w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu "Stary Browar" w Poznaniu. Otóż, w tym obiekcie wystąpiło zjawisko tzw. flash mop, czyli umawiania się młodych osób w celu zaprezentowania jednej, nietypowej scenki. Tym razem tłumy młodych ludzi wypełniło po brzegi galerię handlową i zaczęło strzelać do siebie z fikcyjnych pistoletów, a najgorszy moment nastąpił, gdy zaczęli padać na podłogę i ruchome schody. Wykorzystując System Zarządzania Budynkiem GEMOS, błyskawicznie zostały wyłączone wszystkie schody ruchome, co zapobiegło najprawdopodobniej do tragedii.

Drugi dzień Kongresu poruszono m.in. zagadnienia: branża utrzymania czystości jako obszar pomocniczy w działaniach Facility Management; Due Diligence w ocenie technicznej nieruchomości; dostosowywanie planów inwestycyjnych i powierzchni nowych budynków do potrzeb nowoczesnego rynku; racjonalne wykorzystanie powierzchni biurowych; komfort akustyczny i wpływ dźwięku na funkcjonowanie człowieka.
Ostatnie kongresowe wystąpienie dotyczyło świadectw energetycznych i wynikających z tego konsekwencji dla zarządców i właścicieli budynków.

I Ogólnopolski Kongres Facility Management był ważnym (jeśli nie najważniejszym) wydarzeniem tego roku w tej branży. Celem organizatorów było pokazanie nowych tendencji w obszarze Facility Management oraz stworzenia możliwości prestiżowego spotkania w gronie profesjonalistów. Jest to z pewnością zapowiedź kolejnych merytorycznych spotkań merytorycznych, dotyczących nowoczesnego zarządzania nieruchomościami, organizowanych przez redakcję czasopisma "Facility Manager". A II Kongres już za rok...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej