VIII Forum Energetyki Prosumenckiej

2015-07-06 16:21
Fotowoltaika Bosch
Autor: BOSCH

Instytut Energetyki Odnawialnej był organizatorem VIII Forum Energetyki Prosumenckiej. Wiodącym tematem kolejnego spotkania była oczywiście niedawno uchwalona ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) i wprowadzona do niej w ostatniej chwili tak zwana poprawka prosumencka przyznająca taryfy gwarantowane dla mikroprosumentów (źródła energii do 10 kW).

Podczas Forum wygłoszono kilka niezwykle ciekawych prezentacji, w tym dotyczącej uwarunkowań prawnych i kwestii podatkowych, podczas której zostały wypunktowane niejasne i pominięte przepisy w nowej ustawie o OZE.
Podczas sesji poświęconej sprawom technicznym można się było dowiedzieć, że wiodącą branżą na rynku energii odnawialnej są pompy ciepła i kolektory słoneczne. Tych ostatnich tylko w 2014 roku zamontowano około 40 tys. sztuk. W segmencie energii elektrycznej na razie mamy 870 prosumentów, którzy zdecydowali się montaż mikroinstalacji (do 40 kW) i przyłączenie ich do sieci, z  czego 570 zostało podpiętych do sieci w ubiegłym roku (dla porównania w Niemczech jest około dwóch milionów prosumentów). Zaprezentowano też sposób na optymalizację produkcji i zużycia własnej energii przez zastosowanie specjalnego programu (MGrid-Prosument) do zarządzania siecią domową.

Znaczna część konferencji była poświęcona finansowaniu inwestycji prosumenckich. Omówiono dotychczasowe wyniki programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o nazwie Prosument, przedstawiono atrakcyjną ofertę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skierowaną do rolników zainteresowanych wytwarzaniem energii odnawialnej na potrzeby ich gospodarstw, a także program opolskiego funduszu ochrony środowiska i ofertę kredytową BOŚ Banku. Podsumowano cieszący się ogromnym zainteresowaniem projekt dofinansowania kolektorów słonecznych w 20 gminach z województw podkarpackiego i małopolskiego realizowany przez Fundusz Szwajcarski. 

W dyskusji nad przyszłością energetyki prosumenckiej podkreślano, że jest ona nieodwracalnym trendem. Mamy jednak sporo do nadrobienia, bo Polska jest w tej dziedzinie 20 lat za Europą Zachodnią. Dyskutując o kosztach subsydiowania prosumentów nie można zapominać o korzyściach dotyczących ochrony zdrowia i środowiska oraz bezpieczeństwa energetycznego dla wszystkich obywateli.

Prezentacje i nagrania z konferencji są dostępne na stronie www.obywatelzenergia.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej