Vietnam Expo 2008
Nieznane rynki Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, kryją w sobie ogromny potencjał. Przykład? Wietnam. Kraj o bardzo szybkim wzroście gospodarczym, w którym rodzime produkty już nie zaspokajają potrzeb wewnętrznego rynku i jest potrzeba ich importu. A do 2020 roku, według Kongresu PKW, Wietnam powinien stać się krajem uprzemysłowionym o nowoczesnej infrastrukturze technicznej i postępowych stosunkach produkcji. Wielobranżowe targi Vietnam Expo 2008 to ogromna szansa dla polskich producentow wykończeniowych materiałów budowlanych.
Wietnam to kraj znajdujący się w okresie przemian gospodarczych. Reformy Doi Moi wprowadzone przez Nguyen Van Linh w 1986 r. zapoczatkowaly politykę "drzwi otwartych" w wielu dziedzinach życia. Mimo oficjalnego komunistycznego ustroju, Socjalistyczna Republika Wietnamu rządzi się regułami kapitalizmu o liberalnym prawie inwestycyjnym dla zagranicznych inwestorów. Ustawa o inwestycjach zagranicznych znowelizowana w maju 2000 r. wraz z przepisami wykonawczymi jest uznawana za jedno z najbardziej liberalnych praw inwestycyjnych w regionie.
Wietnam lat 90. to ożywiony eksport, produkcja i rozwój państwa. Gospodarka stała się wielopodmiotowa, składająca się z przedsiębiorstw państwowych, spółek państwowych, prywatnych, spółdzielni oraz osób fizycznych prowadzących dzialalność handlową. Od 1991 do 1995 r., pojawiło się 1401 projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych o całkowitym kapitale 20 413 mld dolarów. Na szczególną uwagę zasługuje tempo wzrostu gospodarczego (8,2%) oraz nierówny bilans handlowy na korzyść Wietnamu. Polski import wyniósł w 2006 r. 265,0 mln dolarów, natomiast eksport do Wietnamu zaledwie 65,0 mln.
W wyniku transformacji wzmocnione zostały międzynarodowe stosunki gospodarcze. 28 lipca 1995 r. Wietnam stał się członkiem Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Również w lipcu 1995 r., Wietnam i Unia Europejska podpisały umowę ramową dotyczącą współpracy gospodarczej, handlowej i naukowo-technicznej, ponadto stosunki z USA zostały rownież znormalizowane. Od 2007 Socjalistyczna Republika Wietnamu jest członkiem WTO.
Kongres PKW (Komunistycznej Partii Wietnamu) z czerwca 1996 r., wyznaczył cel, aby do 2020 - Wietnam stał sie krajem uprzemysłowionym o nowoczesnej infrastrukturze technicznej, materialnej, rozsądnej strukturze gospodarczej, postępowych stosunkach produkcji, zgodnych z poziomem rozwoju sił roboczych, wysokim poziomie życia materialnego i duchowego mieszkańców, stabilnym bezpieczeństwie, sprawiedliwym.
Prognozy/zapotrzebowanie na mieszkania (w mln m2) | |||
2005 rok | 2010 rok | 2020 rok | |
nowe powierzchnie | 18 | 162 | 548 |
renowacje | 72 | 142 | 280 |
Źródło: Ministerstwo Budownictwa w Wietnamie, w: Branche kompakt, Wietnam/Bauwirtschaft, www.bfai.de (25.02.2008) |
W kwietniu 2001 r., IX Kongres PKW sformułował strategię rozwoju ekonomiczno-gospodarczego w latach 2001-2010 i kierunki, zadania rozwoju ekonomiczno-społecznego w latach 2001-2005 w celu przyśpieszenia dynamiki rozwoju i poprawienia jakości życia społeczeństwa. Sektor prywatny odnotował gwałtowny rozwój. Ustawa o przedsiębiorczości, która weszła w życie w 2000 r. stworzyła korzystne otoczenie dla prywatnych podmiotów gospodarczych.
W ciągu 22 lat reform, Wietnam osiągnął wiele znaczących sukcesów gospodarczych, dzięki czemu stopniowo integruje się z gospodarką regionalną i światową. To świadczy o zgodności wyznaczonego kierunku rozwoju z ogólną tendencją światową a zarazem z możliwościami kraju. Wietnamczycy kontynuują reformę Doi Moi kładąc nacisk przede wszystkim na reformę gospodarczą, aby zniwelować lukę występującą między Wietnamem a pozostałymi państwami, przeprowadzić uprzemysłowienie i unowocześnienie kraju, dokonać właściwych przekształceń strukturalnych gospodarki i podnieść konkurencyjność wietnamskich produktów na rynku krajowym i światowym.
Aby stworzyć dogodne warunki infrastruktury i zachęcać inwestorów do wchodzenia do parków przemysłowych, od 1991 r. zbudowano kilka stref eksportowych, a od 1994 powstaje coraz więcej stref przemysłowych. Do chwili obecnej powstało 60 stref, z których 56 to parki przemysłowe (IZ), 3 - strefy eksportowe(EPZ) i jedna strefa hi-tech (HTZ). Strefy przemysłowe są zaplanowane i zbudowane w obszarach, gdzie istnieją korzystne warunki dla ich rozwoju. Większość jest lokowana blisko dużych metropolii, o bogatych zasobach, dogodnych warunkach transportowych oraz stosunkowo rozwiniętej infrastrukturze i potencjalnym rynku zbytu. Wietnamskie prawo oferuje szeroki wachlarz motywacji dla zagranicznych biznesmenów chętnych zainwestować w budowę i prowadzenie działalności w infrastrukturze stref przemysłowych.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty misja gospodarcza do Wietnamu (7-14 kwietnia 2008 r.), organizowana przez Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa, jest jak najbardziej celowa i z pewnością przyniesie korzyści dla promocji polskiego eksportu. A polsko-wietnamski dialog gospodarczy zdecydowanie przysłuży się rozwojowi polskich przedsiębiorstw. Wszyscy zainteresowani wyjazdem powinni - do 10 marca 2008 r. - zgłosić organizatorowi chęć udziału. Warto!
Zobacz także: Kierunek - na Wschód przez Wietnam