VI Kongres Stolarki Polskiej
Kongres Stolarki Polskiej to największe wydarzenie w polskiej branży stolarki budowlanej. I chociaż Kongres – już szósty z kolei, który odbył się 21-22 maja 2015 – przeszedł do historii, nie sposób nie odnotować tego wydarzenia.
Organizatorzy są dumni, że VI edycja Kongresu Stolarki przyciągnęła rekordową liczbę uczestników oraz zaproszonych gości, wśród których gość specjalny – Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, który w swoim wystąpieniu podczas otwarcia mocno podkreślił, że branża stolarki budowlanej jest ważnym sektorem rodzimej gospodarki.
Tegoroczna impreza miała, jak zwykle, bardzo ciekawy program merytoryczny, ponadto uczestnikom umożliwiła nawiązanie nieformalnych, bezcennych kontaktów w biznesie.
– W tym roku po raz kolejny pobiliśmy rekord frekwencji na Kongresie – wzięło w nim udział ponad 350 osób. To potwierdza, że wydarzenie jest niezwykle potrzebne i dobrze odpowiada na potrzeby naszej branży – podsumowuje Paweł Wróblewski, dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizatora imprezy.
Merytoryczną część obrad VI Kongresu Stolarki Polskiej rozpoczęła dyskusja w gronie prezesów czołowych polskich firm o skutecznym prowadzeniu biznesu. Uczestnicy rozmowy podkreślili rolę eksportu i potrzebę stworzenia systemu kształcenia zawodowego dla dalszego rozwoju branży.
Drugi panel był poświęcony wyzwaniom związanym z nową ustawą konsumencką, które są niezwykle istotne z punktu widzenia funkcjonowania firm i ich relacji z odbiorcami produktów. Pierwszy dzień Kongresu zakończył panel o aktualnym stanie prawa unijnego w zakresie oszczędności energii w budownictwie, do którego wprowadzenie wygłosił Peter Winters, prezes Europejskiej Organizacji Osłon Okiennych (ES-SO).
Na wieczornej uroczystej Gali, podczas której tradycyjnie już wręczono firmom członkowskim Certyfikaty Związku Polskie Okna i Drzwi. Nie mogło też zabraknąć kolejnej odsłony Orłów Polskiej Stolarki. Te zaszczytne wyróżnienia trafiły do laureatów w trzech kategoriach. Orzeł w kategorii „Osobowość Roku Branży Stolarki Budowlanej 2014" (głosami uczestników Kongresu), trafił do Andrzeja Wiśniowskiego, właściciela i twórcy marki WIŚNIOWSKI. Po raz pierwszy w historii wręczono statuetkę w kategorii „Ekspert Stolarki Budowlanej". O tym, do kogo ona trafiła zadecydowali dziennikarze mediów branżowych. W głosowaniu padł remis, dlatego wyróżnienia odebrali ex aequo: Janusz Komurkiewicz z FAKRO i Andrzej Polijaniuk z Schüco International Polska. Orłami Polskiej Stolarki w kategorii „Wyróżnienie Prezesa i Zarządu Związku POiD" uhonorowano Ilonę Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki – za efektywną współpracę i wsparcie przy realizacji „Branżowego Programu Promocji POLSKIE OKNA I DRZWI” oraz firmę DRUTEX.
Drugi dzień Kongresu upłynął pod znakiem architektury przyszłości. O wyzwaniach z nią związanych dyskutowano z udziałem architektów i przedstawicieli firm z branży budowlanej. W dyskusji podkreślono rolę projektowania w technologii BIM (ang. Building Information Modeling) dla funkcjonowania branży i spełnienia stojących przed nią wymagań, związanych m.in. z energooszczędnością. Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie II etapu konkursu architektonicznego BARGEWORK®. Zadaniem jego uczestników było zaprojektowanie wnętrza pływającego biura. Zwycięskie i wyróżnione zaprezentowano na specjalnej wystawie, zatytułowanej „Architektura przyszłości… na wodzie?”.
Zwieńczeniem VI Kongresu Stolarki Polskiej było przemówienie Janusza Komurkiewicza, prezesa zarządu Związku PoiD, w którym podsumował wydarzenia i sformułował kierunki dalszego rozwoju branży stolarki budowlanej. Zgodnie z wnioskami płynącymi z dyskusji panelowych, podkreślono konieczność kontynuacji dotychczasowych działań Związku PoiD, wśród których za najważniejsze uznano stworzenie zawodu montera stolarki budowlanej i systemu kształcenia zawodowego w tym zakresie, a także intensyfikacja eksportu w ramach kolejnej edycji Branżowego Programu Promocji i ścisłe współdziałanie z Ministerstwem Gospodarki w tym zakresie. Równie istotne jest sprostanie wyzwaniom związanym z energooszczędnością budownictwa, co wymaga współpracy w ramach całego środowiska branżowego oraz edukowania odbiorców nowoczesnych wyrobów na temat korzyści płynących z ich użytkowania. Szczegółowe wytyczne dla działań Związku POiD zostaną opracowane i zaprezentowane w formie rezolucji.