Uwaga na zalegający śnieg na dachach! Są już pierwsze katastrofy budowlane

2023-02-06 15:29
śnieg na dachu
Autor: Andrzej Szandomirski W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i zamienia się w lód

Zima w pełni i na pewno nie odpuści w tym tygodniu. Niestety, niektóre dachy budynków mogą nie wytrzymać naporu zalegającego śniegu. Są już zresztą pierwsze doniesienia o stratach i setkach interwencji straży pożarnej w całej Polsce. Śnieg na dachu to problem wagi ciężkiej i trzeba mieć nad nim kontrolę, o czym przypominają m.in. KG Straży Pożarnej i GUNB.

Śnieg to groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego ważyć do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu prawie tonę. Zalegający śnieg na dachu może być przyczyną tragedii. Niebezpieczeństwo stanowi nie tylko śnieg na dachu płaskim obiektu wielkokubaturowego, ale zdarza się, że garażu czy domu jednorodzinnego.

Zawalony dom jednorodzinny w Rdzawce

Jak donoszą media, w nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Rdzawka w powiecie nowotarskim, pod naporem śniegu zalegającego na dachu zawalił się drewniany dom. Na szczęście, mieszkająca w nim pięcioosobowa rodzina zdążyła się ewakuować i nikt nie został poszkodowany – informował rzecznik małopolskiej straży pożarnej st. asp. Hubert Ciepły. Z domu jednak niewiele zostało.

GUNB i PSP przypominają!

Zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Nie wolno dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku. Konieczne jest usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Prace związane z usuwaniem śniegu z dachu mogą stwarzać ogromne zagrożenie dla osób je wykonujących a także dla samego budynku, dlatego muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.

Przypomnijmy, że zimą 2006 zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Wyciąg z przepisów karnych:

  • kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt budowlany lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a ustawy – Prawo budowlane),
  • kto nie zapewnia wykonania okresowej kontroli podlega karze grzywny (art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane).

Warto też przeczytać:

Źródło: PAP, Komenda Główna PSP, GUNB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej