Ustawa śmieciowa na budowie, a folia znika z budowy sama
Ustawa śmieciowa wprowadziła nowe porządki w gospodarce odpadami. Za odbiór i utylizację odpadów komunalnych odpowiada gmina. A co z odpadami, które powstają na budowie?
Przepisy Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, tzw. ustawa śmieciowa, obowiązują od 1 sierpnia 2013. Co do odpadów komunalnych, czyli produkowanych przez gospodarstwa domowe jest jasność, że ich odbiór i utylizację organizują samorządy. Jednak produkujemy nie tylko tzw. śmiecie, a również różnego rodzaju odpady nietypowe. Zaliczają się do nich odpady budowlane, które również podlegają nowej ustawie, chociaż nie są odpadami komunalnymi.
W przypadku budowy czy remontu, to inwestor, czyli w praktyce firma wykonująca roboty budowlane jest zobowiązana do zorganizowania kontenera na takie odpady (koszty tego przedsięwzięcia będą wliczone w usługę lub będą to koszty dodatkowe), a następnie do wywiezienia ich na wytypowane w tym celu wysypisko w najbliższej okolicy.
Ale nie wszyscy inwestorzy muszą ponosić koszty wywozu odpadów śmieci z budowy. Wciąż działa bezpłatny program „Folia znika z budowy”. Inwestorzy, którzy budują z materiałów budowlanych marki Silka lub Ytong, nie muszą martwić się o pozostałą po rozpakowaniu materiałów folię. Chęć pozbycia się folii (nie tylko po materiałach produkowanych przez Xellę) z placu budowy trzeba zgłosić na stronie www.ytong-silka.pl (formularz do wypełnienia) lub telefonicznie (22 742 10 26 lub 693 373 216). Folia zostanie odebrana przez firmę recyklingową, a gdzie to nie jest możliwe, inwestor otrzyma informację o najbliższym punkcie skupu folii. Z programu likwidowania folii z placów budów mogą korzystać prywatni inwestorzy jak i firmy budowlane.