Ustawa śmieciowa na budowie, a folia znika z budowy sama

2013-08-09 11:36
Folia znika z budowy
Autor: Xella Polska

Ustawa śmieciowa wprowadziła nowe porządki w gospodarce odpadami. Za odbiór i utylizację odpadów komunalnych odpowiada gmina. A co z odpadami, które powstają na budowie?

Przepisy Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, tzw. ustawa śmieciowa, obowiązują od 1 sierpnia 2013. Co do odpadów komunalnych, czyli produkowanych przez gospodarstwa domowe jest jasność, że ich odbiór i utylizację organizują samorządy. Jednak produkujemy nie tylko tzw. śmiecie, a również różnego rodzaju odpady nietypowe. Zaliczają się do nich odpady budowlane, które również podlegają nowej ustawie, chociaż nie są odpadami komunalnymi.

W przypadku budowy czy remontu, to inwestor, czyli w praktyce firma wykonująca roboty budowlane jest zobowiązana do zorganizowania kontenera na takie odpady (koszty tego przedsięwzięcia będą wliczone w usługę lub będą to koszty dodatkowe), a następnie do wywiezienia ich na wytypowane w tym celu wysypisko w najbliższej okolicy.

Ale nie wszyscy inwestorzy muszą ponosić koszty wywozu odpadów śmieci z budowy. Wciąż działa bezpłatny program „Folia znika z budowy”. Inwestorzy, którzy budują z materiałów budowlanych marki Silka lub Ytong, nie muszą martwić się o pozostałą po rozpakowaniu materiałów folię. Chęć pozbycia się folii (nie tylko po materiałach produkowanych przez Xellę) z placu budowy trzeba zgłosić na stronie www.ytong-silka.pl (formularz do wypełnienia) lub telefonicznie (22 742 10 26 lub 693 373 216). Folia zostanie odebrana przez firmę recyklingową, a gdzie to nie jest możliwe, inwestor otrzyma informację o najbliższym punkcie skupu folii. Z programu likwidowania folii z placów budów mogą korzystać prywatni inwestorzy jak i firmy budowlane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej