Urząd Miejski w ekologicznej odsłonie

2010-06-28 15:25
Urząd Miasta w Tengen (Badenia-Wirtembergia, Niemcy)
Autor: Schuco Urząd Miasta w Tengen (Badenia-Wirtembergia, Niemcy).

Budynki użyteczności publicznej powstałe w latach ’70 stawiają ogromne wyzwanie pod kątem dostosowania ich do obecnych wymagań, zarówno pod względem technicznym jak i architektonicznym. Modernizacja budynku Urzędu Miasta w Tengen pokazuje, że niewielkie zmiany mogą dać imponujący efekt ekologiczny.

Rathaus Tengen jest siedzibą władz położonego w Badenii-Wirtembergii miasta Tengen od roku 1976, kiedy został wzniesiony. Jego architektura zasadniczo odbiega od stylu, w jakim utrzymana jest zabudowa starówki miasta. Renowacja budynku władz miasta miała na celu między innymi poprawę surowej estetyki obiektu oraz podniesienie jego walorów funkcjonalnych i ekologicznych. W ramach remontu skupiono się przede wszystkim na poprawie doświetlenia stanowisk pracy z wzięciem pod uwagę wymogów energooszczędności.

Nowo wybudowane atrium
Autor: Schuco Nowo wybudowane atrium.
System fasadowy Schüco FW 50+.SI
Autor: Schuco System fasadowy Schüco FW 50+.SI

Budynek otwarty na światło

W ramach prac renowacyjnych zdecydowano się na zdemontowanie istniejącej fasady i powiększenie foyer o dodatkowe 30m2. Do tego celu zastosowano certyfikowany system fasadowy Schüco FW 50+.SI o niewielkiej szerokości profilu wynoszącej zaledwie 50 mm. Przeszklenia fasady oraz pasma świetlne na dachu pozwoliły stworzyć jasną, czystą w wyrazie przestrzeń o nowoczesnym wyglądzie, w której odwiedzający mogą czuć się komfortowo. Powiększenie metrażu foyer dodatkowo pozwoliło wygospodarować więcej miejsca na obsługę osób niepełnosprawnych.

W projekcie przewidziano również wielkoformatowe drzwi automatyczne, które znacznie ułatwią dostęp do wnętrza budynku. Jego architekturze uroku dodaje nowe, przeszklone atrium zapewniające atrakcyjną przestrzeń dodatkową zarówno dla pracowników jak i interesantów Urzędu Miasta.

Zaoszczędzona energia

Skonstruowana w starej technologii budowlanej fasada o parametrach Ucw=3,2 W/(m2K) znacznie przekraczała obowiązujące w Niemczech wymogi energooszczędności w budynkach. Z tego powodu wymieniono przeszklenia o łącznej powierzchni 170 m2 na pasywny system profili aluminiowych o niskim współczynniku przenikania ciepła Schüco FW 50+.SI, który przy zastosowaniu potrójnego przeszklenia izolacyjnego (Ug = 0,70 W/(m²K)) może osiągać najniższe możliwe dla tego typu konstrukcji parametry termoizolacyjne na poziomie pasywnym, nawet Ucw ≤ 0,80 W/(m²K).

Nowa fasada w certyfikowanym przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt systemie Schüco FW 50+.SI posiada współczynnik przenikania ciepła na poziomie zaledwie Ucw=1 W/(m2K). Dzięki temu w obiekcie panuje komfortowa temperatura przez cały rok. Pomimo dużej powierzchni szklenia pomieszczenia nie ulegają przegrzewaniu w lecie, zaś zimą nie dochodzi do ucieczki ciepła, co przekłada się na niższe koszty utrzymania nieruchomości.

Urząd Miasta Tengen potrzebuje teraz do ogrzewania obiektu o ponad 3 tony oleju grzewczego mniej w skali roku. W przełożeniu na bieżące ceny tego źródła energii jest to oszczędność sięgająca 1842 euro! Ilość CO2 emitowanego do atmosfery przez budynek spadła o ponad 10 ton, dzięki czemu ten ważny dla lokalnej społeczności obiekt stanowi teraz także przykład poszanowania środowiska naturalnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany