UOKiK skontrolował deweloperów. Umowy i prospekty z nieprawidłowościami

2014-02-04 17:21
Zatory płatnicze w budownictwie
Autor: CzeM Na zatory płatnicze częściej narzekają firmy małe i mikro niż firmy średnie i duże

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdził, jak deweloperzy przestrzegają obowiązujących prawie od dwóch lat przepisów Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, nazywanej ustawą deweloperską. Wyniki kontroli UOKiK nie są dla deweloperów pozytywne. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skontrolował 93 deweloperów i aż do 89 z nich miał zastrzeżenia. Kontrola trwała od kwietnia do grudnia 2013, w tym czasie UOKiK przeanalizował 1162 wzorce umów sprzedaży mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, 565 prospektów informacyjnych oraz 1239 faktycznie zawartych umów z deweloperami. Urząd zakwestionował 470 niedozwolonych postanowień umownych.

Jak deweloper chroni interesy klienta? 

Do najważniejszych zadań ustawy deweloperskiej należy ochrona finansów nabywcy lokalu w przypadku, gdy deweloper nie wywiązuje się (lub bankrutuje). Ustawa wprowadziła obowiązek zakładania rachunków powierniczych. Tego przepisu nie przestrzegał tylko jeden z deweloperów i został mu postawiony zarzut naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

UOKiK
przeanalizował 565 prospektów informacyjnych 84 deweloperów. Dziewięć podmiotów nie zamieściło w nich wymaganych ustawą deweloperską informacji. Trzeba też dodać, że w takich przypadkach nabywca ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. W prospektach najczęściej brakowało harmonogramu prac oraz informacji o prawie do odstąpienia od umowy, wykryto braki w wymaganych załącznikach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że pomijanie przez dewelopera ważnych informacji może wpływać na decyzje nabywców, podejmowanych zazwyczaj na podstawie tych prospektów. W związku z niekompletnymi prospektami UOKiK postawił 11 zarzutów.

Umowy zawierane z deweloperem też nie do końca spełniały wymogi nowej ustawy. Mają w nich być zawarte takie elementy jak m.in. cena, powierzchnia lokalu i sposób jego pomiaru, opis działania rachunku powierniczego, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz zasady przeniesienia praw na nabywcę. Jeżeli w umowie brakuje któregoś z tych zapisów, klient może od niej odstąpić bez ponoszenia kosztów. Spośród skontrolowanych deweloperów, 10 nie zamieściło w treści umów informacji wymaganych przez ustawę, UOKiK postawił w tym zakresie 12 zarzutów. Ale to tylko część z zarzutów wobec umów zawieranych z klientami przez deweloperów. W 470 umowach stwierdzono niedozwolone praktyki. Zakwestionowano m.in. wyłączanie lub ograniczanie odpowiedzialności deweloperów za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, aż 75 deweloperów poprzez zapisy w umowach unikało odpowiedzialności za nieterminowe oddanie lokalu, zmianę jego powierzchni, wady w wykonaniu czy wprowadzenie zmian w projekcie. Zapisy uniemożliwiały odstąpienie od umowy w przypadku zmiany ceny, nakładały na klienta nieuzasadnione obowiązki (np. ubezpieczenia czy wykończenia lokalu) i nie zamieszczali w umowach danych wymaganych przez ustawę.

UOKiK pomaga i doradza

Przy okazji uchybień stosowanych przez deweloperów, UOKiK przypomina, że opracował poradnik dla kupujących dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym, czyli u dewelopera. A 5 lutego 2014 w godz. 10.00-12.30 w Centrum Konferencyjnym UOKiK przy pl. Powstańców Warszawy 1 w Warszawie, odbędzie się debata „Ustawa deweloperska w praktyce – perspektywa uczestników rynku”. W tym czasie wszyscy konsumenci zamierzający kupić mieszkanie lub dom u dewelopera będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych porad ekspertów. Konsultacji udzielać będą rzecznicy konsumentów i przedstawiciele Federacji Konsumentów. Zainteresowani uzyskaniem porady proszone są o przyniesienie dokumentów pomocnych w ustaleniu szczegółów sprawy (np. korespondencja z deweloperem, wzór umowy, prospekt informacyjny).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej