Unijne wsparcie dla wrocławskiego lotniska

2010-02-01 11:39
Wizualizacja: Port Lotniczy Wrocław
Autor: Port Lotniczy Wrocław SA Wizualizacja: Port Lotniczy Wrocław

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zaakceptowało wniosek Portu Lotniczego Wrocław o dotację 128 mln 110 tys. zł (to ok. 40% kosztów kwalifikowanych) na rozbudowę. Lotnisko wyda unijne pieniądze na nowy terminal.

- Nasze działanie ma charakter pionierski - mówi Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu z ramienia Portu Lotniczego Wrocław. - Lotnisko na Strachowicach, jako pierwsze w Polsce, wystąpiło o dotację dla tzw. dużego projektu lotniczego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - dodaje.

Wniosek trafił do ministerstwa rozwoju regionalnego, z którym władze portu podpiszą umowę na dofinansowanie, co umożliwi wypłatę rządowych zaliczek na poczet dotacji.

Nowy terminal powstanie w 2011 r. Wykonawca, polsko-niemieckie konsorcjum Hochtief, ma za sobą prace ziemne. Trwa kładzenie stropów nad poziomem minus 1. Wraz z ociepleniem terminal zacznie wyrastać znad poziomu gruntu. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości portu lotniczego z 1, 2 do 3, 2 mln pasażerów rocznie.

Port Lotniczy Wrocław otrzymał również dotację na zakup urządzeń i systemu kontroli bezpieczeństwa dla nowego terminalu. Za 15 mln zł lotnisko kupi m.in. bramki bezpieczeństwa i urządzenia kontroli bagażu.

Dotacja stanowić będzie 85% wydatków na system kontroli, co oznacza, że Unia Europejska przekaże ok. 13 mln zł. Port Lotniczy Wrocław jest w trakcie procedury wyboru dostawcy bramek bezpieczeństwa oraz opracowuje specyfikacje do przetargu na dostawę urządzeń kontrolujących bagaże. Dodatkowo tworzy specyfikację wyboru wykonawcy systemu kontroli bezpieczeństwa ogrodzenia lotniska. Urządzenia będą montowane w nowym terminalu po jego wybudowaniu. Konstrukcja nowego terminalu ma być gotowa w grudniu 2010 r. - do marca 2011 r. trwać będą prace wykończeniowe i instalacyjne, w tym montaż urządzeń związanych z kontrolą bezpieczeństwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej