Unijne środki na polskie inwestycje

2004-09-24 12:38

Do końca 2006 roku do Polski trafi ponad 2 mld euro na inwestycje infrastrukturalne. Unia Europejska przyznaje środki z Funduszu Spójności tym państwom, w których produkt narodowy brutto przypadający na jednego mieszkańca nie przekracza 90 proc. średniej unijnej.

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską z tego funduszu mają służyć poprawie infrastruktury transportowej oraz budowie połączeń w ramach transeuropejskiej sieci transportowej. Pomoc na ten cel wynosi 85 proc. niezbędnych wydatków publicznych związanych z inwestycją.
Aby uzyskać dofinansowanie, minimalna wartość projektu inwestycyjnego powinna wynosić 10 mln euro.
Z takiego wsparcia niewątpliwie skorzysta Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Dodatkowe fundusze - 1 mld 163 mln euro - Polska otrzyma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT). Pieniądze będą przeznaczone m.in. na modernizacje linii kolejowych, poprawę infrastruktury dostępu do portów morskich, budowę i przebudowę dróg krajowych oraz wdrażanie i monitoring środków poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęło już ponad 80 wniosków o dofinansowanie ze środków z tego funduszu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej