UN-HABITAT w Polsce

2007-03-02 14:39

Wśród zadań, jakie stawia przed sobą ministerstwo budownictwa, znajdują się te mające na celu stworzenie nowoczesnego systemu gospodarki przestrzennej i planowania, a także zaspokojenie mieszkaniowych potrzeb Polaków. Cele te pokrywają się z misją Warszawskiego Biura UN-HABITAT. Pierwsze posiedzenie Rady Doradczej Warszawskiego Biura Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich odbyło się 26 lutego 2007 roku.

W obradach wzięły udział delegacje ministerialne z kilkunastu krajów Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej, eksperci Programu z biur w Nairobi, Brukseli i Genewie. Nie zabrakło także ministra budownictwa Andrzeja Aumillera, dyrektor wykonawczej UN-HABITAT, a zarazem zastępcy sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych, Anna K. Tibaijuki oraz ministra rolnictwa Andrzeja Leppera.

- W roku 2007 połowa ludzkości zamieszkiwać będzie w aglomeracjach miejskich i miastach. Fakt ten wyznacza początek nowej ery miast - powiedziała Anna K. Tibaijuka podczas zorganizowanej po obradach konferencji prasowej. - Badania UN-HABITAT szacują, że do roku 2030 liczba ta wzrośnie do 2/3. (...) żyjemy w czasach bezprecedensowych, gwałtownych zmian urbanizacyjnych. Miasta w krajach rozwijających się oraz oczywiście miasta Regionu rozrastają się najszybciej. Jak podała dyrektor wykonawcza UN-HABITAT, według szacunków w roku 2007 liczba mieszkańców slumsów osiągnie wysokość 1 mld, a według norm UE w poniżających warunkach żyje około 5 proc. ludzi miast Regionu. To pociąga za sobą dalsze konsekwencje. Bieda jest źródłem przestępstw i przemocy. - Generuje największe zanieczyszczenie środowiska w świetle zachodzących zmian klimatycznych. W krajach Unii Europejskiej wydajność energii w miastach musi się poprawić, a emisja gazów, powodujących efekt cieplarniany, musi zostać obniżona - tłumaczy Anna Tibaijuka.

Takie m.in. zadania stawia przed sobą UN-HABITAT, oferując rządom pomoc zarówno ekspercką jak i zarządczą w celu określenia przeszkód i możliwości rozwoju osiedli ludzkich. Pomoc ta dotyczy analizy i określenia możliwości poszczególnych polityk opracowania i wdrożenia projektów w zakresie mieszkalnictwa i rozwoju miast, mobilizacji środków na poziomie krajowym oraz pomocy zewnętrznej w celu osiągnięcia poprawy warunków życia w osiedlach ludzkich. Proces ten obejmuje nie tylko instytucje centralne, lecz także organizacje pozarządowe, wspólnoty, uniwersytety i ośrodki badawcze oraz władze lokalne i miejskie. UN-HABITAT stawia przed sobą takie zadania, jak m.in. promowanie polityki zapewniającej schronienie dla każdego, poprawę zarządzania ośrodkami miejskimi i warunków życia, redukcję ubóstwa.

Na czele organizacji stoi Tanzanijka Anna Karamujo Tibaijuka, która jest pierwszą Afrykanką mianowaną w 2002 roku na tak wysokie stanowisko w Systemie Narodów Zjednoczonych. W 2006 roku wybrano ją na drugą kadencję, jako szefową Programu, a w tym roku powierzono jej funkcję Dyrektora UNON - biura NZ w Nairobi.


Foto: Ministerstwo Budownictwa

Biuro w Warszawie jest pierwszą tego typu instytucją w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej, dzięki czemu zwiększają się możliwości oddziaływania Programu w obszarze osiedli ludzkich w tej części świata. Jednostka powstała w rezultacie umowy między Rządem RP, a Programem Narodów podpisanej w kwietniu 2005 roku, a oficjalnie rozpoczęła działalność w październiku 2006 roku. Dyrektorem jednostki jest Marek Bryx, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i były prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Zespół jej tworzy 5 pracowników merytorycznych i administracyjnych. W zakresie działań biura znajduje się 19 krajów. Według Andrzeja Aumillera praca warszawskiego podmiotu może wzmocnić regionalną kooperację na rzecz zrównoważonego rozwoju osiedli ludzkich.

W kwestiach programowych i formułowania polityk, organem Warszawskiego Biura UN-HABITAT jest Rada Doradcza. Jej wnioski i rekomendacje będą przedstawiane w formie raportu na forum odbywającej się co dwa lata w Nairobi Rady Zarządzającej UN-HABITAT.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej