Tydzień Bezpieczeństwa na budowach

2016-04-28 16:17
Tydzień Bezpieczeństwa
Autor: Skanska SA Tydzień Bezpieczeństwa, ćwiczenia ze strażakami

Tydzień Bezpieczeństwa na swoich budowach najpierw przed laty wprowadziła Skanska. A od kiedy firma stała się jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przedsięwzięcie to stało się obligatoryjne dla kilku przynajmniej firm. W roku 2016 mamy już do czynienia z trzecią edycją Tygodnia Bezpieczeństwa, który rozpoczął się 25 kwietnia...

Obecnie w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie sygnatariuszami jest 10 największych firm budowlanych. Są to Budimex, Erbud, Hochtief, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex-Mostostal, Porr Infrastructure, Skanska, Unibep i Warbud. Przypomnijmy, Porozumienie nie jest żadną sformalizowaną organizacją. jednak firmy, które do niego przystąpiły (i oby ich liczba wzrosła) stosują wobec swoich podwykonawców – bo właśnie z ich udziałem jest najwięcej wypadków na budowach – jednolite wymogi związane z BHP na budowie. Chodzi o systemowe rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa pracy, m.in. wspólne wzory dokumentów, model potwierdzania kwalifikacji zawodowych pracowników budowlanych, szkolenia okresowe. Celem Porozumienia jest bowiem zmniejszenie liczby wypadków na budowach, podniesienie standardów bezpieczeństwa na setkach placów budów, które firmują jego sygnatariusze. Zgodnie z założeniem, podwykonawca, który nie spełni wymogów nie znajdzie zatrudnienia na żadnej z budów prowadzonych przez firmy z Porozumienia.

Na czele Porozumienia co roku staje inna firma. Pierwsza była Skanska (jej kadencja trwała nieco dłużej, potem był Bidimex, a obecnie Warbud) i była ona inicjatorem organizowania Tygodnia Bezpieczeństwa (obchodzonego dotychczas w Skanska na całym świecie) również przez pozostałych sygnatariuszy. W roku 2016 jest on organizowany na płaszczyźnie Porozumienia już po raz trzeci, a jego hasłem przewodnim jest „Włącz myślenie – planuj i reaguj”.  Rok temu w specjalnie zaaranżowanych warsztatach, szkoleniach oraz innych przedsięwzięciach promujących BHP (np. pokazy sprzętu i zabezpieczeń, prelekcje ekspertów, akcje ewakuacyjne ze strażą pożarną, ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy) wzięło udział ponad 30 tys. osób. Byli to nie tylko pracownicy firm Porozumienia, również podwykonawcy w blisko 300 punktach na terenie całego kraju.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bezpieczeństwa – „Włącz myślenie – planuj i reaguj” mówi wszystko. Każdy bowiem pracujący na budowie – niezależnie od stanowiska, miejsca pracy i hierarchii jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo.
Jak pokazują statystyki, często gubi nas rutyna, brak wyobraźni czy wreszcie nieznajomość podstawowych procedur dotyczących bezpieczeństwa. Dlatego wszelkie prace na budowie muszą być dobrze zaplanowane, profesjonalnie wykonywane i dobrze kontrolowane. Sygnatariusze Porozumienia podkreślają, że o standardy BHP dbają przez cały rok, a Tydzień Bezpieczeństwa to kwintesencja tych działań.
Redakcja MuratoraPlus uczestniczyła w podpisaniu Porozumiemia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i mocno kibicujemy temu przedsięwzięciu, a problem bezpieczeństwa pracy na budowach zyskał u nas nawet specjalne miejsce >>  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany