Twój deweloper

2007-10-02 12:03

22 września 2007 roku na Gali Dewelopera w Warszawie ogłoszono wyniki IV Plebiscytu Mieszkańców Nowych Domów i Mieszkań. Plebiscyt po raz czwarty zorganizowała spółka Murator EXPO, partnerem w dziedzinie realizacji i opracowania badań był Instytut GfK Polonia. Badania opierają się na opiniach mieszkańców, deweloperzy powinni je więc uznać za najlepszy sprawdzian jakości swoich produktów i usług.

W badaniu wzięło udział 815 mieszkańców nowych stołecznych osiedli, oddanych do użytku od stycznia 2004 do grudnia 2006 roku. Oceniano zarówno deweloperów, jak i spółdzielnie mieszkaniowe. Firmy zostały podzielone na dwie grupy: te, które w latach 2004-2006 oddały do 400 mieszkań oraz takie, które oddały w tym okresie powyżej 400 mieszkań.

Poza informacją, która może być wykorzystana przez kupujących domy, celem akcji jest promocja firm, które do swojej pracy podchodzą uczciwie i rzetelnie, niezależnie od koniunktury panującej na rynku nieruchomości mieszkaniowych. W badaniu wzięto pod uwagę trzy kryteria: rzetelność, jakość obsługi klienta oraz atrakcyjność oferty.

Rzetelność

Jest ona rozumiana jako solidne wywiązanie się dewelopera czy spółdzielni ze złożonych klientowi obietnic, poinformowanie go o wszystkich kosztach, a także jakość zawartej umowy.

Ocena rzetelności deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego roku. Prawie połowa zainteresowanych zakupem mieszkania dobrze ocenia okres budowy i terminowość oddania mieszkania do użytku (z 45 proc. do 48 proc. - wzrost o 3 proc. w ciągu roku). Niewątpliwy wpływ na korzystne postrzeganie oferty mieszkaniowej deweloperów ma bezpieczeństwo transakcji, czyli korzystna, zrozumiała umowa przedwstępna, coraz częściej zawierana w formie aktu notarialnego (wzrost o 13 proc., z 25 proc. na 38 proc.). Obecnie 56 proc. badanych potwierdza, że deweloper bądź spółdzielnia rzetelnie poinformowała o wszystkich kosztach związanych z zakupem mieszkania, a tylko 5 proc., że informacja była niekompletna i nierzetelna.

Wśród firm, które w latach 2004-2006 oddały do użytku do 400 mieszkań, zostało Towarzystwo Budowlane PROBUD SA. Kolejne miejsca zajęły:
2. JANKOWSKI PULCHNY Sp. z o.o. 
3. Bukowińska Development Sp. z o.o. 
4. Spółdzielnia Mieszkaniowa STROP
5. SBM WARDOM

Osiedle Brzeziny, wybudowane przez spółkę Agro-Man, zostało oddane do użytku w 2005 roku

Wśród firm, które w latach 2004-2006 oddały do użytku ponad 400 mieszkań, została firma AGRO-MAN Sp. z o.o. Kolejne miejsca zajęły:
2. Pirelli Pekao Real Estate
3. PIB EBEJOT Sp. z o.o.
4. Spółdzielnia Inwestycji Mieszkaniowych URSYNÓW
5. Orco Property Group

Jakość obsługi klienta

- Jako organizatorzy targów interesujemy się marketingową oprawą inwestycji: postrzeganiem prezentacji reklamowych mieszkań i domów, dostępnością i jakością kontaktów z pracownikami biura obsługi klienta. Profesjonalizm w obsłudze klienta często przesądza o tym, jak deweloper czy spółdzielnia są postrzegani wśród kupujących mieszkania - mówi Jacek Oryl, prezes Murator EXPO.

Podobnie jak w ubiegłym roku, blisko 90 proc. badanych stwierdziło, że osoby udzielające informacji z ramienia dewelopera czy spółdzielni były uprzejme i kompetentne. Ponad 80 proc. ankietowanych nie miała zastrzeżeń do godzin otwarcia biur sprzedaży, liczby dyżurujących w nich osób czy możliwości uzyskania połączenia telefonicznego z biurem. Jednak zaledwie zdaniem dwóch trzecich folder reklamowy firmy był opracowany atrakcyjnie, zawierał wszystkie potrzebne informacje, a kompletna oferta była również dostępna w Internecie (w zeszłym roku taką ocenę wystawiło trzy czwarte badanych - przyp. red.).

Wśród firm, które w latach 2004-2006 oddały do użytku do 400 mieszkań, została firma Echo Investment SA. Kolejne miejsca zajęły:
2. AGMET Sp. z o.o.
3. Spółdzielnia Mieszkaniowa STROP
4. Turret Development
5. Grupa Inwestycyjna Hetman Sp. z o.o.

Wśród firm, które w latach 2004-2006 oddały do użytku ponad 400 mieszkań, została firma PIB EBEJOT Sp. z o.o. Kolejne miejsca zajęły: 
2. RSM Praga
3. Marvipol Development
4. Spółdzielnia Inwestycji Mieszkaniowych URSYNÓW
5. BARC Warszawa S.A.

Atrakcyjność oferty

Na ten blok zagadnień składają się pytania o tempo realizacji inwestycji, ceny zakupu i utrzymania mieszkania, estetykę i funkcjonalność oraz technologię i infrastrukturę budynku.

Pomimo rosnących cen mieszkań aż 84 proc. badanych uznało, że cena, jaką zapłacili za określony standard i lokalizację mieszkania, była atrakcyjna. Co ciekawe, zadowolonych z relacji ceny do jakości mieszkania w latach ubiegłych było mniej: w 2006 roku - 81 proc., a w 2005 - 68 proc. Jednocześnie z 60 do 66 proc. wzrosła liczba inwestycji, w których cena mieszkania była sztywno ustalona, a kupujący mogli jej negocjować. Najpewniej jest to związane ze wzrostem cen i popytu na mieszkania. W tej sytuacji deweloperzy i spółdzielnie po prostu niechętnie przystają na negocjacje cenowe.

W tegorocznym pomiarze zmalał nieco odsetek osób, pozytywnie oceniających ofertę handlową. 62 proc. badanych uważa, że w ofercie pisemnej znajdowały się wszystkie potrzebne informacje (spadek o 8 proc). 63 proc. osób było zadowolonych z atrakcyjności opracowania oferty pisemnej (poprzednio 76 proc.), 60 proc. badanych oceniło ofertę przedstawioną na stronach internetowych jako kompletną (poprzednio 72 proc.) i tylko 51 proc. zainteresowanych zakupem miało możliwość obejrzenia lokalu pokazowego (poprzednio 63 proc.).

Wysoki poziom osiągnęły natomiast średnie oceny infrastruktury technicznej budynku - 4,1 oraz funkcjonalności i estetyki budynku - 4,2 (przyjęto skalę pięciopunktową).

Wśród firm, które w latach 2004-2006 oddały do użytku do 400 mieszkań, została firma Sawa Dom Sp. z o.o. Kolejne miejsca zajęły: 
2. Bukowińska Development Sp. z o.o.
3. JANKOWSKI PULCHNY Sp. z o.o.
4. Turret Development
5. Shiraz II Sp. z o.o.

Wśród firm, które w latach 2004-2006 oddały do użytku ponad 400 mieszkań, została firma AGRO-MAN Sp. z o.o. Kolejne miejsca zajęły: 
2. PIB EBEJOT Sp. z o.o.
3. Spółdzielnia Inwestycji Mieszkaniowych URSYNÓW
4. Catalina Group
5. Dom Development S.A.

Tak będzie wyglądał zespół apartamentowy, który Sawa Dom buduje na warszawskiej Woli

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany