Turniej „ZŁOTA KIELNIA” – laureaci roku 2015

2015-03-27 15:47
Turniej Złota Kielnia
Autor: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej i Kultury Fizycznej Centralny finał XLIV edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”

Podczas tegorocznych targów BUDMA, 11–13 marca 2015 odbył się centralny finał XLIV edycji Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia". W turnieju rywalizują uczniowie zasadniczych szkół zawodowych kształcących w zawodach budowlanych. Laureaci są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Zanim doszło do finałowych rozgrywek, w eliminacjach szkolnych wzięło udział 3723 uczniów z 85 szkół. Do Poznania przyjechało 30 uczestników reprezentujących 16 szkół. Przypomnijmy, że organizatorem turnieju jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej i Kultury Fizycznej, zaś gospodarzem tegorocznego finału był poznański Zespół Szkół Budowlanych, sam turniej odbywał się na terenie targów BUDMA. 
Uczestnicy turnieju „Złota Kielnia” mieli do wykonania zadanie technologiczne zgodne ze swoją kwalifikacją zawodową, według określonego schematu. Stanowiska zostały przygotowane przez sponsorów strategicznych poszczególnych kwalifikacji.
W kwalifikacji roboty murarskie i tynkarskie uczestnicy mieli do wykonania fragment muru nośnego połączonego ze ścianką działową z pustaków Phoroterm oraz wykonanie tynku ciepłochronnego. Stanowiska przygotowała firma Wienenberger.
W kwalifikacji na wykonywanie robót posadzkarskich i okładzinowych zadanie polegało na wykonaniu fragmentu posadzki z płytek ceramicznych według określonego wzoru i w określonych kolorach. Stanowiska przygotowała firma Kreisel.
W kwalifikacji wykonywania robót malarsko-tapeciarskich uczestnicy mieli wytapetować ściany oraz wymalować figury geometryczne o określonych proporcjach i kolorach. Stanowiska przygotowała Akademia Technik Malarskich Dekoral.
W kwalifikacji na wytwarzanie wyrobów stolarskich zadanie polegało na wykonaniu półki kuchennej według określonego rysunku i z określonych materiałów. Sponsorem tej konkurencji była firma Bricoman.
W kwalifikacji wykonywania robót związanych z montażem i remontem instalacji sanitarnych trzeba było dokonać montażu umywalki z baterią stojącą i połączyć ją z istniejącymi pionami instalacyjnymi. Sponsorzy tej konkurencji to  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu i firma Aventa.
W kwalifikacji montażu suchej zabudowy uczestnicy zastali na swoich stanowiskach fragmenty konstrukcji dachowej z wbudowanym oknem dachowym i ich zadaniem było obudowanie tej konstrukcji wełną mineralną i płytami kartonowo-gipsowymi. Stanowiska przygotowała firma Fakro.
Zawodnicy na wykonanie swoich zadań mieli 3 godziny, a efekty oceniło jury. Atrakcją tego etapu turnieju była wizyta Joanny Kluzik-Rostkowskiej, czyli minister edukacji narodowej, którą bardzo zainteresowały zmagania i stosowane technologie.

Tego dnia po południu uczestnicy rozwiązywali test z wiedzy zawodowej. Jury dokonało oceny prac i testów oraz ustaliło wyniki końcowe, które zostały ogłoszone w Centrum Prasowym Targów Poznańskich. Tytuł najlepszego praktyka – zdobył  Przemysław Arendarski  z Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Miano najlepszego finalisty i puchar Ministra Edukacji Narodowej zdobył Krzysztof Paździor z Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie.      
W ramach XLIV edycji Turnieju rozstrzygnięto również konkurs ogłoszony przez Akademię Technik Malarskich we Wrocławiu na Młodego Malarza Roku Dekoral Professional 2015, który wygrał Paweł Purc, uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie.
Puchar Ministra Infrastruktury i Rozwoju dla najlepszej szkoły wręczono dyrektorowi Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany