Trzeci wymiar innowacji
Nagrody "Trzeci Wymiar Innowacyjności" przyznawane są za efekywne wykorzystywanie nowych technik projektowych. Podczas Forbes Executive Congress - 18 kwietnia 2008 roku - na Zamku Królewskim w Warszawie triumfowały firmy, które swoją działalnością wielokrotnie udowodniły, że znajdują się w awangardzie pod względem zastosowania nowoczesnej technologii. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstw z branży przemysłowej, architektoniczno-budowlanej, infrastruktury, a także reprezentantów świata nauki oraz władz rządowych i lokalnych. Gościem specjalnym wydarzenia była Carol Bartz - Executive Chairman of the Board Autodesk.
"Kiedyś ludzie i firmy, którzy chcieli odgrywać znaczącą rolę w innowacjach projektowych musieli przyjechać do Doliny Krzemowej albo Seattle. Dzisiaj cyfrowe prototypy mogą być tworzone, testowane, weryfikowane i zarządzane w każdym miejscu na świecie. Koncepcje tworzone w Polsce można łatwo współdzielić i dyskutować w czasie rzeczywistym z osobami w dowolnym miejscu na świecie. Dlatego też Autodesk z dumą promuje innowacje projektowe poprzez nagrodę "Trzeci wymiar innowacji", wyróżniając firmy, które wykorzystują nowe technologie do zwiększania innowacyjności" - powiedziała Carol Bartz, Executive Chairman of the Board Autodesk
"Poprzez tę nagrodę chcemy pokazać przykłady firm, które wielokrotnie udowodniły, że znajdują się w awangardzie pod względem zastosowania technologii do projektowania trójwymiarowego - wykorzystując je skutecznie do poszukiwania nowych, bardziej innowacyjnych rozwiązań, a także do usprawniania procesów projektowych." - powiedział Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce.
Nagrody otrzymały firmy: Biuro Ekspertyz i Projektów Budownictwa Komunikacyjnego "EKKOM" Sp. z o.o., NIRAS Polska oraz Transsystem SA.
Biuro Ekspertyz i Projektów Budownictwa Komunikacyjnego "EKKOM" Sp. z o.o. jest doświadczonym zespołem specjalistów w wielu dziedzinach: projektowanie dróg, inżynieria ruchu, ochrona środowiska. Firma wykorzystuje nowe możliwości ofertowane przez oprogramowanie projektowe - AutoCAD Civil 3D do podnoszenia jakości projektowania, a co za tym idzie rozwoju firmy. Dzięki możliwości łatwego weryfikowania wielu wariantów, a także wykorzystaniu danych projektowych w całym procesie od projektu do wykonania, EKKOM oferuje klientom rozwiązania zoptymalizowane pod wieloma względami: przebieg trasy, ochrona środowiska, krajobraz oraz rachunek ekonomiczny. Innowacje w projektowaniu infrastruktury są niezwykle istotne ze względu na dynamiczny wzrost w tym obszarze.
NIRAS Polska jest jedną z największych firm inżynieryjnych w kraju z blisko 100 pracownikami i biurami w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. W 2006 roku firma zdecydowała o zastosowaniu Revit jako platformy wiodącej w pracowni. W chwili obecnej większość projektów realizowana jest w oparciu o Revit Structure. Firma pracuje zgodnie z ideą BIM - opierając pracę na jednym modelu cyfrowym. Nowe podejście do projektowania umożliwia osiągnięcie wyższej efektywności oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, a także poszerzanie zakresu świadczonych usług.
Transsystem SA jest największym polskim producentem i dostawcą systemów transportu technologicznego oraz jednym z największych producentów konstrukcji stalowych. Firma zaprojektowała, dostarczyła i zmontowała tysiące ton konstrukcji oraz urządzeń systemów transportowych w fabrykach samochodów na całym świecie. Transsystem w efektywny sposób wykorzystuje nowe technologie projektowe do budowania przewagi konkurencyjnej firmy. Firma wykorzystuje do tworzenia projektów mechanicznych Autodesk Inventor. Projekt tworzony w komputerze przekłada się na rzeczywisty wyrób, a poprzez wizualizacje i symulacje łatwo można sprawdzić wiele różnorodnych koncepcji. Możliwość pokazania proponowanych rozwiązań i współpracy całego systemu poprzez animacje pozwala na przyspieszenie procesu ustaleń z klientem. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu cyfrowego prototypowania firma skutecznie weryfikuje nowe rozwiązania.