Toruń: rozbudowa sieci tramwajowej

2011-04-07 13:16
toruńska sieć tramwajowa
Autor: UM Toruń

Urząd Miasta Torunia przedstawił plan rozbudowy miejskich linii tramwajowych. Modernizacja sieci komunikacyjnej obejmie kierunek północny, zachodni i wschodni.  

Plan rozbudowy sieci tramwajowej w Toruniu, będzie realizowany m.in. w dwóch projektach: "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013" i "Szybka Kolej Metropolitalna w bydgosko-toruńskim obszarze metropolitalnym – BiT City oraz integracja systemów transportu miejskiego”. - W takim mieście jak Toruń rozwój sieci tramwajowej jest sprawą priorytetową. Tramwaj jest najbardziej przyjazny zarówno dla mieszkańców, jak i samego miasta – mówi Michał Zaleski, prezydent miasta. - Takie działania wymagają także długoletnich przygotowań, które czynimy.

Zobacz także: Warbud zbuduje przystanie i przystanki tramwaju wodnego w Gdańsku

Całkowity koszt projektu "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013" to prawie 85 mln zł. Projekt jest dofinansowany w 49,78 %. Składają się na niego cztery podprojekty: system zarządzania ruchem drogowym, system informacji pasażerskiej, trasa tramwajowa do UMK (OM Bielany) i modernizacja taboru do obsługi linii tramwajowej. - Dla przypomnienia, w listopadzie zeszłego roku została podpisana umowa na dofinansowanie tego projektu – dodaje kierownik referatu zespołu ds. projektu tramwajowego Wojciech Alfut. Drugi z projektów w ramach rozbudowy komunikacji miejskeij to "Szybka Kolej Metropolitalna w bydgosko-toruńskim obszarze metropolitalnym BiT City oraz integracja systemów transportu miejskiego". Jego całkowity koszt dla zadań realizowanych w Toruniu to nieco ponad 196 mln zł. Wysokość dofinansowania dla Torunia to ponad 88 mln zł. Na inwestycję składają się: integracja systemu transportu miejskiego w Toruniu, stworzenie zintegrowanego systemu transportowego wraz z budową wiaduktu w Solcu Kujawskim, budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon z przebudową układu drogowego oraz budowa połączenia kolejowego Bydgoszcz Główna – Port Lotniczy w Bydgoszczy.

Obecnie w fazie projektowania jest linia tramwajowa do campusu akademickiego na Bielany. Do 2014 roku być gotowa linia do Portu Drzewnego, której otwarcie zbiegnie się z oddaniem do użytku inwestycji w tamtym rejonie Torunia. Ponieważ jest jeszcze szansa na pozyskanie środki unijne na budowę linii zachodniej do Portu Drzewnego, miasto chce wykorzystać tę możliwość i w ramach BiT City wybudować jeszcze jedną linię tramwajową na zachód.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej