Teraz i podłogi i listwy

2008-06-20 12:43
Teraz i podłogi i listwy
Autor: Barlinek SA Teraz i podłogi i listwy

Zakończył się rozruch pierwszej linii galanterii drzewnej zamontowanej w zakładzie w Barlinku. Proces produkcyjny oparty jest o własny projekt działu technologii firmy. Inwestycja kosztowała Barlinek SA 17 mln złotych. Docelowa moc linii wynosić będzie 6 mln mb listew rocznie. Inwestycja pozwoliła na stworzenie ok. 70 nowych miejsc pracy.

Największy krajowy dostawca trójwarstwowych podłóg drewnianych oraz wiodący producent okleiny ma w planach osiągnąć pozycję lidera równeż w sektorze listew. Zlokalizowanie całej produkcji i przerobu drewna w jednym miejscu oraz ekonomiczne wykorzystanie surowca, który w znacznych ilościach kupowany jest na potrzeby linii podłóg, okleiny, a teraz listew, przekłada się na optymalizację kosztów produkcji barlineckiego asortymentu.

Linia galanterii drzewnej (na zdjęciu poniżej) została wyposażona w nowoczesny park maszynowy. Aktualny asortyment zawiera blisko 100 rodzajów listew wykonywanych z drewna iglastego, o różnej wysokości i szerokości, pokrywanych okleiną z około 20 gatunków drzew polskich i egzotycznych (m.in. buk, dąb, jesion, klon, olcha, grab, brzoza, orzech, sapella).

 Pierwsza linia galanterii drzewnej w barlineckim zakładzie
Autor: Barlinek SA

Plany wytwórcze Barlinka na rok 2008 w asortymencie listew sięgają 2,2 mln mb, z czego ok. 70% zostanie sprzedane za granicą. Główne rynki zbytu pokrywają się z krajami odbiorców deski barlineckiej. Należą do nich m.in.: kraje skandynawskie, Niemcy, Rosja, a także Czechy, Słowacja i Ukraina.

Linia galanterii drzewnej w Barlinku jest pierwszą, ale nie ostatnią inwestycją firmy w tym zakresie. Ze względu na te same kanały dystrybucji deski podłogowej i listew, posiadane technologie oraz surowiec, firma planuje rozwinięcie produkcji na największych rynkach zbytu. Dlatego też już za rok planowane jest rozpoczęcie budowy podobnego zakładu w Rosji, który będzie produkował na potrzeby rynków rosyjskiego, ukraińskiego i rumuńskiego. Barlinek SA rozważa również uruchomienie podobnego zakładu w Rumunii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej